Hlavní navigace

4 nezbytné programy, kvůli kterým nemůže nikdo používat linux

12. 12. 2009 15:21 (aktualizováno) cleb

Pod každým článkem o windows, o linuxu, nebo o spořičích obrazovky, vznikne nakonec flame o tom, jestli je lepší linux nebo windows. A přestože tyto diskuze mají asi podobné opodstatnění jako diskuze sparta VS slavia, nikdy mi to nedá, a vždy se svého oblíbeného minoritního systému zastanu. Diskuze se nakonec vždy stočí asi ke 4 programům, které v linuxu nejsou.

Kromě roota ještě taky rád čtu stránku cracked.com, kde mají články psané s hodně velkou nadsázkou a skoro vždy formou seznamu. A protože takovéto vážné téma musím pojmout vážnou formou, vypůjčil jsem si pro tento článek jejich styl. Tady vám předkládám 4 nezbytné programy, kvůli kterým nemůže nikdo používat linux (a to ani na netbooku)

Autocad

Kdo v Čechách není profesionálním grafikem (viz Photoshop níže), je projektant, architekt, nebo něco podobného. Program Autocad je pro tyto lidi nezbytnost, protože Autocad je ten jediný správný CAD. Autocad sice ještě nemá v angličtině vlastní sloveso, jako např. Google nebo Photoshop, ale přesto si nikdo ani nepřipouští, že by stejnou činnost mohl vykonávat i jiný program.

Bohužel, stejně jako většina diskutujících, co se autocadem ohání, jsem ani já s tímto programem nikdy nepracoval, a tak vám toho o něm nemohu více říct.

Microsoft office

Znáte to – potřebujete napsat dopis babičce. Takovou důležitou úlohu nemůžete svěřit žádnému open-source bastlu. Ne. Na takovou činnost samozřejmě potřebujete ten jediný správný Office. MS office.

MS office umí spoustu věcí, o kterých jste ani nevěděli, a které openoffice neumí. Mezi ně patří:

  • animovaný text – dá vašemu dokumentu nádech profesionality
  • kontrola gramatiky – ideální pro ty, co nechodili na základní školu
  • nezbytný Ribbon – usnadní vám práci, akorát se ho musíte naučit. Něco jako příkazová řádka
  • a spoustu dalších, které jsou stejně podstatné, ale nezbylo na ně v článku místo (diskutující pod článkem mi je jistě rádi připomenu)

MS office také překvapivě daleko lépe pracuje s dokumenty MS office.

Crysis

Hra všech her. Už u zrodu crysis bylo jasné, že je tahle hra v něčem revoluční. Pocházela totiž od týmu lidí, kteří uměli udělat úspěšnou hru založenou jen na grafice, úplně bez příběhu nebo dobrého gameplaye – far cry.

Crysis také uměl už od začátku vyrenderovat toho nejfotorealističtějšího černocha, kterého jste kdy viděli (je to jeden ze screenshotů, který před vydáním cryis koloval internetem, a úplně vám vyrazil dech).

[caption id=„attachment23“ align=„alignnone“ width=„225“ caption=„Crysis“]Crysis[/caption]

A přestože dnes lidé raději hrají farmville na facebooku, crysis vám nesmí ujít.

Adobe Photoshop

První místo v seznamu nemůže patřit nikomu jinému, než velkému, božskému photoshopu.

Fakta:

  • 99% lidí v čechách jsou profesionální grafici
  • Adobe Photoshop je jediný grafický nástroj
  • Photoshop je v angličtině sloveso, které znamená upravovat fotografie (sloveso vzniklo z názvu programu, ne naopak)

Adobe photoshop vám také pomůže při dalších činnostech. Je úplně od věci používat na kreslení jednoduchých diagramů nebo ořezávání fotek MSpaint nebo Kolourpaint. To je prostě neprofesionální.

[caption id=„attachment22“ align=„alignnone“ width=„300“ caption=„Na obrázku: nejlepší využití photoshopu“]Photoshop[/caption]

Věřím, že po přečtení tohoto článku přestanete používat linux, nebo o jeho použití uvažovat. Už také budete vědět, proč se podíl linuxu na trhu pohybujue okolo statistické chyby [citation needed]

Sdílet