Hlavní navigace

TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 7.díl - Pacman a AUR Helpers

24. 10. 2021 12:10 (aktualizováno) Antonín Fischer

Popis videa

Link na tento díl a materiály

Popis videa

Tento díl seznamuje se správci balíčků v prostředí Arch. Triky a tipy pro pacmana. Úvod do AUR a popis hodně používaných AUR helpers.

Blog informace

Pacman za poslední dobu zaznamenal nemalé změny. Jistou dávku změn přinesla i spolupráce Valve na Steam Decku. Nejvíc dominantním vylepšením je paralelní stahování balíčků. My se v tomto díle podíváme na základní ovládání pacmana a jeho konfiguraci.

Pacman nám nebude stačit. Budeme navíc požadovat dobrou správu AUR balíčků, popř. doplňkovou pomoc při modifikaci a vytváření AUR balíčků.

Komunitní skupiny kolem jednotlivých AUR pomocníků jsou mezi sebou poměrně dost toxické a rivalita je vysoká. Při komunikaci nebo dotazech si dejte dobrý pozor, jak daný dotaz podáváte a hlavně nesnažte se pomocníky porovnávat mezi sebou.

Z těchto všech důvodů je dobré se pečlivě seznámit s funkcionalitou podle specifikací nebo doplňkových návodů. Velmi pečlivě jsem zvolil 3 AUR helpers, které se v současné době nejvíce používají, ale neznamená to, že nutně je musíte používat, variant je daleko více, viz. opět arch wiki stránky.

Na konci nahrávky je pouze ústně zmiňovaný pamac-aur portovaný z manjaro a udržovaný separátně (umožňuje CLI a GUI podobu). Tento AUR helper může být dobrým pomocníkem pro začínající uživatele, zvlášť pro jeho GUI reprezentaci. Nicméně není dobře přijat arch komunitou kvůli DoS útokům v poměrně dávné minulosti. Kritika je pořád dost vysoká i dnes. Doporučoval bych tedy zejména používat přímo oficiálního pacmana, nebo konkrétně Vámi zvoleného AUR pomocníka, který ale wrappuje pacmana pro oficiální repositories.

Sdílet