Hlavní navigace

TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 8.díl - Picom

31. 10. 2021 13:02 Antonín Fischer

Popis videa

Link na tento díl a materiály

Popis videa

V tomto díle si nainstalujeme kompozitor Picom. Provedeme jeho základní konfiguraci a spouštění. Soustředíme se na praktickou stránku tohoto nástroje a rovněž historii projektu a správnou funkcionalitu.

Blog informace

Zahoďte wayland a vraťte se zpět k xorg s picom. Takhle by asi mohla znít reklama. Pokud dnes mladému linuxovému nadšenci řeknu, že ještě používám xorg, tak se začne smát, mávne rukou a myslí si, že jsem 100let za opicema. Zapne si maximální animace ve svých KDEčkách a šteluje fps na své grafické kartě. Ještě prohodí, že mu vše ve KDE waylandu běhá daleko rychleji.

Linux nikoho nenutí používat konkrétní prostředí nebo rozhraní. Myslet si, že xorg je horší než wayland je velmi úzkoprsé. Mohl bych tady vyjmenovat desítky důvodů, proč nepoužívat wayland a zase dalších deset důvodů, proč wayland používat. Vždy ale záleží na vašem workflow, co je pro něj vhodné a co není.

Dnešní varianta xorg s picom kompozitorem je velmi zajímavé řešení. Hodně proklamovaných věcí je tímto přístupem vmžiku smazáno a wayland tak má velmi silného konkurenta v xorg prostředí. Navíc silně stabilního, zatím se mi nestalo, že by nové verze picom někdy spadnuly, což i u úplně poslední verze KDE 5.23.2–2 wayland se děje pořád několikrát za den. Samozřejmě tohle je opět hozená rukavice, že?

Sdílet