Hlavní navigace

TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 6.díl - Quad Boot

20. 10. 2021 16:35 Antonín Fischer

Popis videa

Link na tento díl a materiály

Popis videa

Tento díl obsahuje plné nastavení reálného desktopu se čtyřmi operačními systémy s výběrovým dialogem pro zvolení, který systém si při spuštění počítače vybrat. Jedná se tedy o quad booting (dual booting je pouze pro dva operační systémy). Celkově dále se jedná o pokračování seriálu a další rozšíření konfigurace pro náš postupně rostoucí Arch systém v situaci X.Org a DWM.

Blog informace

Zde již opouštíme prostředí virtualboxu a přecházíme na reálný systém na desktopu. Pro začátečníky je doporučeno setrvat na virtualboxu ještě několik týdnů, aby základní zaběhnutí systému přešlo tzv. do krve.

Avšak v tomto videu už si budeme ukazovat bootloader a jeho konfigurace, což je vhodné již provádět na fyzickém stroji s reálnými systémy a partitions.

Toto téma kolem dual bootingu, nebo v tomto případě quad bootingu je často opředeno různými báchorkami, chybnými návody a taky silným opovržením. Často tyto „pravdy“ vycházejí bohužel z neprofesionality a zkoušení typu pokus / omyl. Což v tomto případě omyl bývá destruktivní a uživatel stále dokola opakuje instalace a nadává na vše kromě sebe. Na různých redditech a jiných fórech brečí uživatelé, že jim nestartuje systém, nemohou najít partition na disku, atd atd.

Předně bych doporučil si nejprve udělat jasno mezi GPT a MBR. Pak se zaměřit na UEFI princip. Podívat se rovněž do historie a uvědomit si, co se používalo dříve, co se používá dnes a také se podívat na své diskové oddíly, co právě aktuálně používáte a jak. Zatím vůbec do svého balíčku možných karet vůbec nezatahujte Secure Boot. 

Formátování oddílů patří do této kapitoly samozřejmě také, jakož i rozvržení jaké oddíly pro jakou práci. Otázka swap oddílu, otázka EFI partition, otázka root a home oddílu. Chci ext4 nebo btrfs? Toto samozřejmě se již do nahrávky všechno vměstnat nemůže, už tak velmi bojuji s velikostí nahrávek. Poprosil bych tedy začátečníky, volte pro začátek ext4 pro root a oddíly řešte naprosto v základní podobě. V případě obav ze ztráty důležitých dat, postupně se naučíme mít data na on promise cloud repositories a pravidelné zálohování pomocí rsync a restic, takže věřte, že data budou v bezpečí a ještě šifrována.

Pro tuto nahrávku určitě je dobré si načíst již zmiňované oblasti z wiki/arch-wiki a hlavně nevěřit fámám a naopak si vytvořit vlastní zkušenosti.

Sdílet