Hlavní navigace

TUX: Svět Linuxu od Raven2cz

23. 9. 2021 8:22 (aktualizováno) Antonín Fischer

TUX: Svět Linuxu Banner

Slovo úvodem

Můj táta, kterému je 72 let, se rozhodl, že přejde na Linux. Počítačům celkem rozumí, párkrát to i zkoušel, ale vždy se mu to nějak nepovedlo. Je pravda, že mu taky nikdo nepomohl a hlavním problémem byla zejména jazyková bariéra – angličtina. Já používám GNU/Linux už minimálně 15 let, vím, že ale není jednoduché začít a hlavně vůbec není jednoduché učit základy. Přesto jsem se rozhodl, že mu pomohu. 
A tak vznikl seriál na YouTube. Postupně postavit desktopový systém od úplných základů tak, abyste rozuměli úplně všemu a jednoduše se mohli doučit potřebné věci. Nakonec zjistit, že neustálé instalace dalších distribucí jsou k ničemu, že si dokážete jednoduše nastavit jakékoliv vanilla prostředí dle obrazu svého.
Podmínkou však je projít vše krok po kroku. Není možné příliš přeskakovat, neboť jednotlivé díly na sobě závisí…
Tento blog bude sloužit pro naší komunikaci, popř. jaké vylepšení nebo jaké další díly budou potřeba.

Vítejte v svém systému na míru; Vítejte v GNU/Linux

Základní linky, které budeme používat:
Úvodní video do seriálu (1.díl):

Obecné rady pro začínající Tuxaře

  • Dělejte si poznámky v textovém editoru, např. atom, emacs, doom emacs, spacemacs, vim, spacevim, neovim, lunarvim, sublime (proprietary), confluence (proprietary).
  • Jste na začátku cesty, každý krok vyžaduje se něco nového naučit, nejde jenom o to, tupě něco opsat z YouTube. Je potřeba si pročíst příslušné informace na Arch Wiki, porozumět tomu, co dělám – o tom je celý seriál, pochopit všechny souvislosti.
  • Nepoužívejte žádné podpůrné skripty, jinak nepochopíte základy a když přijdou první problémy, budete nahraní. Pochopit znamená si zamilovat!
  • Začátky jsou nejlepší, užijte si to!

Organizace Blogu

Jednotlivé články blogu provázejí celý seriál a jeho jednotlivé díly. Pokud máte nějaké dotazy nebo náměty, napište info do komentáře k příslušnému dílu. 

Jdeme na to!

Sdílet