add1.
Ekonomika kapitalistického uspořádání (nejsem ekonom tak budu možná nepřesný, proto mě prosím omluvte, ale doufám, že se mi podaří vystihnout myšlenku) je založena na soutěži - konkurenci. Je logické, že ze všech firem, které si konkuruji v daném odvětví vyjde časem jedna (a je momentálně lhostejné jak), která je prostě nejsilnější na trhu. Tím samozřejmě výrazně omezuje své konkurenty. Vede to logicky k monopolu. Tomu (např.) stát nemůže zabránit. Může se ovšem pokusit ohlídat si, aby se daný subjekt nepokusil svého postavení zneužit. A ani to nemusí být tak jednoduché, protože nejprve musí být definováno co je a co není zneužití monopolního postavení na trhu. Nemůžete nějakou firmu jen tak trestat za to, že je nejsilnější (pokud nemáte v ruce sakra pádné důkazy o tom, že svého postavení nenabyla nezákonně).
add2
Možná teď, ale nikde není psáno, že tomu bude navždy. Pokud jsem postřehl, Win Vista byly, aspoň v Evropě, celkem zklamáním, přičemž začala růst oblíbenost i Linuxu. Za pár let to může být už o něčem jiném. Postřehl jsem to i ve svém okolí - stále více potkávám lidi, kteří buď už Linux mají, nebo si jej zrovna pořizují, či o tom alespoň uvažují.
add3
K tomu se dá říct asi jen toto: Kdyby takto uvažovala většina lidí kolem Linuxu, tak o něm vůbec dneska nedebatujeme, protože by to byl dávno mrtvý projekt. Ale není, takže to bude asi nesmysl.
add4
Tak tohle je oblíbený mýtus většiny lidí, kteří se ještě s Linuxem nesetkali. A já (alespoň podle minulého článku) myslel, že patříte alespoň k těm pokročilejším.
add5
Jsem pro. Stát by měl plnit spoustu důležitějších funkcí než striktně nakazovat vývojářům a softwarovým firmám co mají dělat, to je problém jejich a jejich vedení.