V tomto příspěvku, bych chtěl shrnout jak si nastavit gedit aby se v něm dalo „příjemně“ psát tex-ové soubory. Je mě jasné, že v diskuzi bude určitě spousta lidí psát „proč nepoužíváš program XY, který je na to stavěný“ a věřte, že je to tím že mám prostě gedit tak nějak lidsky rád :-).
Externí nástroje
Takže základem je povolit si plugin externí nástroje, který vám umožňuje namapovat si klávesové zkratky na určité akce externích programů. Např. mám na ctrl+f8 namapován make což se hodí při vývoji téměř čehokoliv, psaní texu nevyjímaje.
V těchto spouštěcích skriptech můžete využít proměnné geditu. Například $GEDIT_CURRENT_DOCUMENT_PATH vám vrátí právě editovaný dokument.
Seznam dalších proměnných zde . To se může hodit např. pro spouštění programu vlnka (viz. dále)
Při psaní tex-ového dokumentu používám externí nástroj (make control+f8) k sestavení výsledného dokumentu(ps/dvi/pdf) dále pak občas zavolám program vlna(control+f6).
Úryvky
Další užitečnou „fičurkou“ jsou úryvky. Jsou to vlastně takové templaty, které se rozgenerují při napsání určitého textu a následného stisku některé z „funkčních“ kláves (tab,ctrl,alt, …).
Příklad úryvku pro vygenerování jednoho prázdného slajdu s předgenerovaným nečíslovaným seznamem. Kde znak $„cislo“ uvozuje proměnou, na kterou gedit po vygenerování templatu zaměří kurzor. Pokud máte proměnných povícero, tak se pomocí klávesy tab přesouváte mezi nimi.
1\begin{frame}
2 \section{$1}
3 \frametitle{$1}
4 \begin{itemize}
5 \item{$2}
6 \end{itemize}
7\end{frame}
Je to vlastně taková alternativa k používání maker skrze \newcommand
viz
Vlna
Program vlna Petra Olšáka je nástroj, který vám zkontroluje váš tex zdroják a opraví některé typografické záležitosti (předložky na konci řádků, rozdělení slov na konci řádků, atd.).
Bohužel není v repositářích nicméně nezoufejte jeho instalace je až trestuhodně jednoduchá.
A je to. :-) teď už stačí jenom do konzole napsat vlna cokoliv.tex
.
Kontrola pravopisu
Opět je potřeba povolit plugin kontrola pravopisu a nastavit jazyk. Je to takové nic moc ale lepší než drátem do oka. Nicméně to není ideální řešení protože nejdřív musíte povolit spoustu tex-ových značek.
Seznam tagů
Plugin seznam tagů vám zpřístupní v boční liště seznam tagů pro různé jazyky mimo jiné i pro latex. Toto moc nepoužívám ale občas se to asi může hodit.
No a ve výsledku to vypadá takhle.
Sikovny je taky plugin pro Eclipse a funguje (asi az na zalamovani radku) dobre. (http://texlipse.sourceforge.net/).
pre tych, co radi klikaju je gedit s gedit-latex-plugin v spolupraci s rubberom vyborny latex editor> http://wiki.ubuntu.cz/Gedit#LaTeX
Autor by se charakterizoval jako velmi charismatický, inteligentní, elegantní mladý muž s citem pro společenský takt. Velmi oblíbený ve společnosti obzvláště pak pro svůj velmi jemný smysl pro humor. Nicméně s ním nikdo toto přesvědčení nesdílí (svině jedny).