Podlehl jsem mediálnímu tlaku a uvěřil, že mi může odejít disk, tak jsem investoval do NASky, konkrétně Zyxel NSA320. Běží na tom Linux. Co taky jiného?
UPDATE: Na FunPlug/FFP zapomeňte. Můžete mít debian v chrootu.
Nějací hodní lidé přišli na to, že v při bootování tomu lze něco podstrčit. Bez větších detailů, funguje to asi tak, že se to mrkne na připojené usb disky, a když tam najde jistý soubor, tak ho spustí. A ti hodní lidé připravili nějaké balíčky pro tuto NAS i jiné. Funguje to tak, že tam tu flashku necháte zastrčenou navěky, a nainstalujete si na ni co je potřeba. Namátkou, najdete balíčky pro MySQL, svn, git, různé media servery, python, vsftpd, ale i gcc a vůbec devtools, takže si případně přeložíte, co budete chtít.
Aha, odkaz: http://zyxel.nas-central.org/wiki/FFP-stick
Nemám v úmyslu mít to spuštěné neustále, takže využiju WakeOnLan. Bootuje to poměrně dlouho, tak 2 minuty. Kromě toho potřebuju vymyslet automatické vypínání. Myslel jsem na to, že když 2× po sobě po deseti minutách NASce nikdo nepošle ani bajt, tak se vypne. Bohužel, když k tomu připojím Android tablet, tak už se neodpojí, takže to nebude tak jednoduché. Hmm, zkusím zjistit, jak zjistit, že už se 10 minut netočí disky. To by mi mohlo stačit…
FunPlug i rsyncd, takže jsem si udělal zálohovací skript podle tady toho prvního příkladu. Nespouští se mi ovšem denně, ale s aspoň třídenním intervalem. To mi stačí.
Už nějaký ten pátek mám Samsung LED TV řady 6000. Co takhle dát to dohromady? DLNA je standard, takže nebude jistě problém. Tak proč nejde přetáčet?!?
Po chvilce hledání jsem se dozvěděl, že tento problém má se Samsungem víc lidí. Většina píše, že pomůže minidlna. Tam jsem si ho zkusil rozjet na počítači. Hmm, pořád nepřetáčí. A zase google. Tak prý se na Samsungu nepřetáčí přetáčecími tlačítky, ale šipkama. A ono opravdu. Takže zpět na NASku. Tam běží jakýsi Twonky. Šipkama přetáčí. srt titulky fungují. Ještě musím přijít na to, v jakém kódovíní. Chybí thumbnaily. S tím si já poradím, ale děti ne, takže asi budu opravdu potřebovat minidlna s podporou thumbnailů.
Zjistil jsem, že kromě serveru a přehrávače existuje i minidlna control point. Ten umí třeba říct televizi, ať přehraje vybranou věc z vybraného serveru. Např. na androidu mi běží BubbleUPnp, vyberu na něm film z NASky a řeknu mu: Přehraj mi to na Samsungu. Přetáčení tam funguje dokonale, ovšem ještě jsem nestudoval titulky.
Tak zatím jsem u Twonky (ten z originálního firmware) na NASce, aVia na androidu, a na control point kašlu. Ještě budeme pokračovat.
já jsem pořídíl wd mybook live - plný debian squeeze s root účtem je tam už od výroby, včetně všech balíčků pro powerpc. disk sám usíná asi po 10 min, zbytek jede s cca 6-7W = není třeba vypínat :-) hardwarově mu chybí už jen usb port (a není ani schovaný na desce bez vyvedeného konektoru :( ) - na druhou stranu, na gbit síti to zase tak moc nechybí, na 100 mbit už je omezení poznat.
mimochodem, twonky taky doporučujou vyměnit za minidlna :)
[1] Podle tohoto návodu?
Taky mám NSA-310, s jedoucím diskem to žere 13 W, se zastaveným 7 a vypnuté asi prd, ale zastavuju to, aby to nefunělo - kdo to má poslouchat... Za 1250 Kč mi to přijde jako dobrý Gerät.
Já mám doma NSA210. FunPlug je fajn. Ale taky jsem celkem dost používal automatické odesílání na flickr. Stačilo nahrát fotky do sledovaného adresáře a pak už to šlo samo. Bohužel se to v aktuálním FW nějak pokazilo, downgrade nepomohl a nový FW nikde :-(
Aktuálně to řeším přes gwenview a kipi plugin, ale snad se někdy dokopu k tomu, se v Zyxelu zeptat, jestli to tom ví.
Mimochodem 2diskový NAS (320) z důvodu duplicity dat (neříkám, že je to případ autora) mi přijde trochu nevhodný, protože v okamžiku, kdy vám do sítě jebne blesk (což je docela běžné), máte smůlu. NAS-310 umožňuje připojit přes USB externí disk (v ceně toho vnitřního), na který je po stisku jednoho tlačítka na NASu provedena záloha NASu. Jeho odpojením pak získáváte oddělenou zálohu.
#3 & #4
jj, podle toho navodu z odkazu #3.
Jinak souhlas, je to trosku hlucny, nicmene nemam to v mistnosti kde spim, takze me to moc netrapi. Co sem cetl, melo by stacit vymenit ten vetracek, kterej je hlavni zdroj vibraci/hluku. Celkove za 1271 co me to stalo loni v zari, vic nez spokojenost :)
PS - v praci sme nasadili 320 jako fileserver pro ~15 lidi, proste nenarocny sdileny uloziste pro temp data a taky jede bez problemu (~45-50MB/s) pri soucasnym pristupu vic lidi.
#6
jen je treba dat pozor, ze ten USB port neni nic moc. Rotuju 2 USB disky, ktery mam mimo domov, a prvni sync asi 300GB malych souboru proste bezel "pres noc", dalsi rsync uz je rychlej. Netusim, jestli to je chrootem v deb nebo ne, neresil sem to, ale rek bych, ze to je spis dany HW.
#6
Nevim teda jak kde, ale myslim, ze je o dost vetsi pravdepodopnost, ze umre disk, nez ze dva disky zasahne blesk. A vzhledem k poctu reklamovanych kusu by podle tehle teorie muselo v CR uderit nekolik desitek/stovek blesku primo do domu kazdy den v roce atd. To se mne trochu nezda*....
Je to proste o tom, jak vnimas riziko a jak ho subjektivne ocenujes - mirror ma svuj smysl, ale z logiky veci nema pro kazdeho stejny prinos.
* Do domu, kde ziju uhodil blesk a byl jsem zrovna doma - kupodivu vicemene vsechny spotrebice vcetne PC a disku to prezily, takze ta pravdepodobnost je ve skutecnosti jeste mensi - srovnatelna s pozarem, zaplavou, padem meteoritu atd. V takovem pripade ale prijdes i pocitac a veskery majetek, a zrejme ztrata digitalnich dat oproti tomu bude zcela nepodstatna...
[8] To USB je zcela v cajku, externí disky kopírují tak 30 MB/s, pro 300 GB je to 8 hodin. To odpovídá. Po 100Mbitové síti je to ještě pomalejší.
[9] Když vám jebne do domu, tak to ještě neznamená, že vám musí něco vyhořet. Zatímco špičky v silové síti při bouřce jsou zcela běžné. Máte pravdu - pro každého nemá zrcadlení smysl, ale odpojený, oddělený disk je odpojený, oddělený disk.
Co se týče kódování titulků minidlna a smart TV od Samsungu.
Používám cca. měsíc a nejdřív jsem si myslel, že je potřeba mít titulky v UTF8, protože u některých filmů byly některé znaky očividně z jiného kódování než defaultního dle TV.
Tak jsem všechny najednou z řádky překonvertoval do UTF8 (pomocí enca).
Až pak jsem zjistil, že si můžete při přehrávání vybrat kódování titulků tuším přes tlačítko Tools (vlevo nahoře mezi směrovými šipkami) a v menu takto vyvolaném je nějaká položka kterou to lze změnit (z hlavy teď nevím její název). Pro malé děti nepoužitelné, takže lepší je to konvertovat do UTF8.
Jo a externí titulky fungují i u .mkv.
Já používám místo NAS HW kombinaci wifi router Asus GL-500Gv1 s Openwrt s minidlna plus dva externí 3.5" SATA disky v USB enclosure připojené přes USB 2.0. Přesto, že to jede přes 100Mbps ethernet a USB tak to bez problémů přehrává i mkv (nezkoušel jsem nějaké obří extrémy o velikosti 25 GB na jeden film ale 4-8 GB).
K tomu jak zjistit, že se nepoužívají disky definovanou dobu přikládám níže skript,
který jsem používal na Openwrt v době, kdy nefungoval pro nastavení uspávání (vypínání motoru) příkaz "hdparm -Sxx disk". Idea je porovnávat pro danou partition, která nás zajímá příslušný řádek z /proc/diskstats a v případě, že se po daný časový úsek neliší disk zastavit. U mě pokud se netočí externí disky (Openwrt běží z flash) tak je v místnosti ticho a nic nehučí, předpokládám, že u Zyxel NASu to bude podobné.
---begin---
#!/bin/sh
uuid=$1
disk="$(blkid | grep "UUID=\"$uuid\"" | cut -f1 -d: | awk -F "/" '{print $3}' | sed -e 's/[1-9]//g')"
# after this time interval the disk goes to spin-down (in seconds)
interval=$2
# steps for state check in seconds ($step must be lower then $interval)
step=10
state=`grep " $disk " /proc/diskstats`
count=$interval
up=1
while [ true ]; do
sleep $step
count=$(($count-$step))
newstate=`grep " $disk " /proc/diskstats`
if [ "$state" = "$newstate" ]; then
if [ $count -lt 0 ]; then
count=$interval
if [ $up = 1 ]; then
logger -t spindown "spin-down disk: " $disk
sync
state=`grep " $disk " /proc/diskstats`
# scsi-stop /dev/$disk
sdparm --command=stop /dev/$disk
up=0
fi
fi
else
logger -t spindown "disk: " $disk " is up"
count=$interval
state="$newstate"
up=1
fi
done
---end---
Zdravím. Mám ZyXEL NAS325. Ovšem v Linuxu jsem naprostý začátečník. Mám sice nainstalované UBUNTU ver.přibližně deset ale používám je pouze k zachraňování pokud spadnou wokna v notebooku mám Visty v netbooku sedmičky. Teď se dostanu k mému problému s NASem. Mám problém se do něj dostat zvenku z internetu přes veřejnou IP a router NETGEAR 3800. Bohužel návod k právě k NASu ZyXEL je pouze v angličtině. Router NETGEAR funguje skvěle jako domácí cloud buď s USB flash nebo s exter.harddiskem WD. Pokud by někdo dokázal pomoc se síťařinou, nejlépe to fyzicky u mne nastavit jsem z Liberce. Za fyzické nastavení a vysvětlení zaplatím, určitě se dohodneme. Celá věc je komplikována tím, že jsem na invalidním vozíku a na NASu už jsou nikoliv bezcenná data. Více e-mailem : tpilar@atlas.cz Stavím server je tedy možná další placená, či zájmová spolupráce. Předem děkuji. Tom případně koukněte na : www.tpilar.cz
http://cloudingmasters.cz Kovářova kobyla a mraky věcí rozdělaných a zbytky zdraví jenom jedny. K tomu myšlenky na to mě bude živit za deset a více let, zvlášť když jak je vidno toho moc neumím.
Taky mám takové zařízení ZyXEL NAS, konkrétně NSA 325. Všechno v pohodě používám to jako file server. Ovšem problém se do toho dostat zvenku přes veřejnou IP adrsu. Mojí hlavě nepomáhají ani technické podpory od ZyXELU a od routeru NETGEAR 3800. Pokud by byl někdo v Liberci kdo by si na to troufal, rád zaplatím. Jsem 30 let na vozíku a danou věc se prostě naučit musím. www.tpilar.cz , www.cloudingmasters.cz,
Zároveň mne zaujala možnost provozovat s toho ZyXELU LINUX s USB Flash s tím, že by na něm byl nějaký Apache. Tedy momentálně mám XAMPP v netbooku, není to úplně ideální řešení na domácí ověřování funkčnosti. Protože stavím pseudo server s vyměnitelnými pevnými disky můžeme se domluvit i na další spolupráci. Výhledově sice budu tak jako tak kupovat nějaký server např. FUJITSU s Windows Server 2012 Essential ale co do té doby. Případně napište rovnou na email : tpilar@atlas.cz - Omlouvám se, že je to zřejmě v nesprávném tématu. Zároveň není mým úmyslem aby za mne někdo dělal mojí práci, za kterou jsem placen.
Taky mám takové zařízení ZyXEL NAS, konkrétně NSA 325. Všechno v pohodě používám to jako file server. Ovšem problém se do toho dostat zvenku přes veřejnou IP adrsu. Mojí hlavě nepomáhají ani technické podpory od ZyXELU a od routeru NETGEAR 3800. Pokud by byl někdo v Liberci kdo by si na to troufal, rád zaplatím. Jsem 30 let na vozíku a danou věc se prostě naučit musím. www.tpilar.cz , www.cloudingmasters.cz,
Zároveň mne zaujala možnost provozovat s toho ZyXELU LINUX s USB Flash s tím, že by na něm byl nějaký Apache. Tedy momentálně mám XAMPP v netbooku, není to úplně ideální řešení na domácí ověřování funkčnosti. Protože stavím pseudo server s vyměnitelnými pevnými disky můžeme se domluvit i na další spolupráci. Výhledově sice budu tak jako tak kupovat nějaký server např. FUJITSU s Windows Server 2012 Essential ale co do té doby. Jsem z Liberce a pro někoho by to mohla být fajn brigáda. Případně napište rovnou na email, která sdělím obratem - Omlouvám se, že je to zřejmě v nesprávném tématu. zároveň není mým úmyslem aby za mne někdo dělal mojí práci, za kterou jsem placen.
Jmenuju se Petr Blahoš. Programuju něco přes 20 let. Tady se snažím psát hlavně o Pythonu, webovém frameworku Pyramid, a občas i o něčem úplně jiném.
Přečteno 19 223×
Přečteno 11 850×
Přečteno 9 340×
Přečteno 8 799×
Přečteno 8 590×