Hlavní navigace

ponec - Témata označená nálepkou java

  • Preferenční hlasování ve sdílené tabulce Schulzeho metodou

    Hledáte vhodný termín pro společnou událost? Nejen v tomto případě by vám mohl přijít vhod článek, který popisuje zkušenost s preferenčním hlasováním účastníků ve sdílené tabulce dokumentu Google Sheets s využitím Schulzeho metody. Tato metoda bývá považována za jednu z nejlepších, které splňují Condorcetovo kritérium.
    14. 9. 2024 9:51 (aktualizováno)
  • Multiplatformní samorozbalitelný archiv ve skriptu jazyka Java

    Potřebujete přenést občas binární soubory v textovém formátu? Máte na cílovém prostředí nainstalovaný Java runtime verze 17 nebo vyšší? Pak by vám mohl přijít vhod nástroj, který umí sestavit samorozbalitelný skript v kódu Java. Archivovat lze soubory jak textové tak binární. V obou případech se obsah souboru nejdříve komprimuje a pak zakóduje pomocí base64. U velkých zdrojů však může dojít k překročení limitů zdrojového kódu jazyka Java a tak úhrnná velikost binárních dat by výrazně neměla přek
    2. 7. 2024 7:32 (aktualizováno)
  • Jak efektivně pracovat s JDBC ve skriptech Java 17

    Rád bych vám představil Java třídu s necelými 170 řádky kódu pro usnadnění práce s SQL dotazy volané přes JDBC API. Čím je tohle řešení zajímavé? Třídu lze vložit do skriptu v jazyce Java verze 17. Výhodou skriptu Java je snadná přenositelnost v textovém formátu a možnost spuštění bez předchozí kompilace, přitom máme za běhu k dispozici značné prostředky ze standardní knihovny toho jazyka…
    10. 6. 2024 20:11 (aktualizováno)
  • HTML report v jazyce Java na pár řádků

    Dnes vám představím jednoduchý tabulkový HTML report vytvořený pomocí pouhých třinácti řádků zdrojového kódu zapsaných do jediného příkazu jazyka Java. Předpokládejme přitom, že služba pro získání dat už existuje. Pokud budeme chtít uživatelům nabídnout také jednoduché (sekvenční) filtrování obsahu tabulky s řazením sloupců, implementace vezme ještě pár řádků navíc. Pro případnou optimalizaci filtrování však bude třeba sáhnout hlouběji do backendu…
    25. 6. 2021 17:03 (aktualizováno)
  • Jednoduché webové stránky s AJAX v jazyce Java

    V době kolem covidového Silvestra roku 2020 jsem vytvořil prototyp jednoduché webové stránky s podporou AJAX s cílem eliminovat Java vývojáře od Javascriptu a ideálně také od textových HTML šablon. Vývojář se však neobejde bez znalosti struktury HTML stránky ani bez znalosti CSS selektorů. Původní řešení jsem trochu zobecnil, vybrané části přenesl do frameworku Ujorm a výsledek předkládám zde pro vaši další inspiraci. 
    4. 4. 2021 14:08 (aktualizováno)
  • Příběh frameworku Ujorm

    Kolik času může ušetřit framework Ujorm a proč vlastně vznikl? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět následující článek. Někdy v roce 2008 jsem měl příležitost zúčastnit se vývoje zajímavého rezervačního systému v jazyce Java pro klienta působícího v dopravě…
    31. 3. 2019 12:52 (aktualizováno)
  • Jak psát webové stránky v jazyce Java bez HTML šablon?

    Pokud nejste zrovna fanoušky textových šablon při tvorbě HTML stránek a hledáte jednoduché řešení bez dlouhých textových řetězců, tak je tento článek určen právě vám. V tomto článku si ukážeme sestavení webové stránky pomocí API jediné třídy s potomkem, nepočítám přitom třídu obsluhujícího servletu, ani standardní třídy Java 8. V ukázce jsem si pomohl ještě několika málo třídami, které pro správnou funkci sice nejsou nezbytné, ale zpřehledňují ukázkový kód (nejen) pro potřebu tohoto výkladu.
    28. 11. 2020 12:14 (aktualizováno)
  • Jak pracovat efektivně s relační databází pomocí JDBC jazyka Java?

    Pokud pro implementaci databázových dotazů nechcete použít žádný z mnoha javových ORM frameworků a přitom máte dojem, že ani springový nástroj JdbcTemplate není pro vás úplně to pravé, zkuste třídu JdbcBuilder z projektu UjoTools. Každý, kdo někdy programoval SQL dotazy prostřednictvím knihovny JDBC zřejmě uzná, že nejde zrovna o šťastně navržené programové rozhraní. Možná právě proto vznikla celá řada knihoven, které se liší jak výčtem poskytovaných služeb, tak i mírou složitosti…
    11. 11. 2018 21:29 (aktualizováno)