Zdravím,
doplním postřehy k senzoru CO. V roce 2019 jsem si hrál s jeho předchůdcem (na identické destičce) MQ-7 a to byl totální křáp. Generátor náhodných čísel. Pokud by byl koupen z nějakého renomovaného elektronického shopu, tak bych mu možná šanci dal, ale to co číňan osazuje (osazoval) na ty moduly, tak bylo naprosto nefunkční.
Hrál jsem si s tím poměrně detailně - jako testovací laboratoř jsem měl zavařovačku se zapálenou svíčkou - koncentrace CO prudce rostla až svíčka zhasla, ale stejně rychle naměřená hodnota CO klesala. Konzultoval jsem to na HW News a ozval se mi chlapík, který mi umožnil měřit v laboratoři pro báňské záchranáře. V řízené atmosféře s přesnou koncentrací CO vyšla pravda na jevo. Modul jakmile se setká s CO, tak prudce vyletí naměřená hodnota, ale vzápětí ve stále konstatní atmosféře měřená hodnota prudce klesla až skoro na nulu.
To znamená, že vypovídací kvalita senzoru je naprostá nula. Rozhodně se podle toho nedalo nic řídit. Číňan spoléhal na to, že to běžný člověk nemá šanci zkalibrovat a odhalit.
Pokud se pokusíte koupit originální senzor (farnell/tme/digikey), možná máte šanci, ale rozhodně ne na těhlec čínských modulech.
Stejné je to i s DS18B20 - když je koupíte jako origoše, jsou kalibrované na 0,5C. Zkuste si koupit aspoň pár ať máte jako "měřidlo".
Jinak ekvitermní regulaci a řízení celého topného systému mám udělanou kolem ESP32. Když tak mohu poskytnout detaily. Jako zdroj tepla používám dřevozplynovací kotel Atmos.
Ona to nejspíš bude agresivní autokalibrace. Prostě po nějaké chvíli začne považovat aktuální koncentraci za normál.
Stejný problém mají i čidla CO2 (i ty lepší jako SCD30 atd). Potřebují jednou za čas čerstvý vzduch, aby si nakalibrovaly "nulu". Jen se liší doba, po kterou udrží přesnost bez té kalibrace.
Mam dobru skusenost so Sensair S8. Autokalibraciu som musel vypnut, lebo pri jej prve aplikacii zacne ukazovat blbosti, ale nie je potrebna.
Na nejake problemy som narazil, ale nic co by nevyriesil power cycle alebo zmena polohy (akoby sa tam prestal vymienat vzduch a tak ukazoval nespravne vysoke hodnoty).
Intenzivně se zabývám programováním zejména v jazyce C++. Vyvíjím vlastní knihovny, vzory, techniky, používám šablony, to vše proto, aby se mi usnadnil život při návrhu aplikací. Pracoval jsem jako programátor ve společnosti Seznam.cz. Nyní jsem se usadil v jednom startupu, kde vyvíjím serverové komponenty a informační systémy v C++
Přečteno 51 644×
Přečteno 24 301×
Přečteno 23 093×
Přečteno 21 399×
Přečteno 18 056×