1) Jako frekvenčák by se dal použít Schneider ATV310, ty se dají koupit už kolem 4 tisíc (na TME), v práci máme v provozu asi tři jako náhradu za desetiletou Yaskawu V1000 co začala v různých strojích pomalu umírat a funguje to skvěle. Samozřejmě je to asi to nejosekanější co existuje, ale řídit to externím napětím samozřejmě jde. Vybíral jsem ho i kvůli velikosti, původní Yaskawa měla dost specifickou velikost a všechny další náhrady byly větší.
2) Přesnost Dallasu může být o tom, že je to jednoduše padělek, viz https://github.com/cpetrich/counterfeit_DS18B20
Mě osobně taky překvapuje proč někteří lidi mají potřebu provozovat je nutně jen po dvou drátech, když to pak dělá o to větší problémy. Za mě radši I2C nebo proudovou smyčku. Ohledně I2C pozor, sice nemá definovanou spodní frekvenci ale SMBus ano...a hodně I2C čidel je ve skutečnosti "SMBus kompatibilní", takže se s nima musí komunikovat alespoň tou minimální SMBus rychlostí aby odpovídaly. Aneb jak jsem týden strávil programováním a nemoh přijít na to, proč mi to nefunguje.
3) Teplota vratky se dá skvěle řešit třícestným ventilem řízeným teplotou, při nižší teplotě točí vodu v kotli a při překročení začne pomalu pouštět vodu dál, tak aby na vratce pořád bylo alespoň těch 60°C. Dokonce mi nedávno kamarád říkal že to jde koupit pod názvem laddomat, i když v tom jeho se krátce po montáži zaseklo čerpadlo, takže určo lepší mít to zvlášť.
Viděl jsem to i na starých samotížných systémech, takže to není žádná novota.
4) Nešlo by alespoň zhruba extrapolovat výkon kotle pro jemnější regulaci, když už známe minimum a maximum? Tedy nastavit parametry někde uprostřed a najednou z toho máme 10kW?
5) Ta EEPROM je teda dobrej vtip, to už lepší hodit tam I2C externí EEPROM nebo FRAM :)
6) Zrovna u SSR se vyplatí to naddimenzovat, slyšel jsem že u ne zrovna důvěryhodných zdrojů je pro 10A zátěž ideální koupit klidně 25A kostku a i z ty se může zakouřit.
Ale je to super projekt a moc se mi to líbí. Já bych se asi plácnul přes kapsu a buď použil svoje oblíbený Siemens LOGO (ve fabrice jich běží asi dvě desítky bez problémů už několik let) nebo něco na ten způsob. Dá se s tím povídat přes modbus a má to i svůj web server, ač někdy to teda trvá celou věčnost než to STM32 začne odpovídat, modbus jede hned. Vnitřní zapojení se teda kreslí místo aby se psal program a má to hromady omezení, ale leccos jde obejít a vymačkat z toho opravdu šílený věci se kterýma výrobce snad ani nemoh počítat. Cena rozšuřjících modulů ale není bueno, spíš k breku.
Sestavit si to takhle od základu na nějakym osmibitu...jako proč by ne, ale programování není zrovna můj koníček a nemám moc čas se do toho znova ponořit. Rád bych to po letech zase zkusil, ale nějak to odkládám a čas plyne :( To si radši programuju roboty v práci a doma si to jen nakreslím v tom Logu. Alespoň prozatím než se dokopu něco s tím udělat.
Ať to topí! :)
Ty teploměry jsem kupoval na dratek cz, tak nevim, ale mám je po třech drátech. Vyhovovalo mi, že oproti původnímu pt1000 čtu přímo teplotu, dají se zapojit dva na jeden pin a byly levné
Já vím že vratku by šlo regulovat nějakým elektronicky řízeným třícestným ventilem ale to by znamenalo že bych tu teplotu nemohl použít jako indikaci požadavku na výkon systemu. pokud by se otevřely všechny termostaty v domě pak mi ten systém ten třícestný ventil přivře což asi nechci protože když jsou termostaty otevřené tak bych řekl že rodinným příslušníkum je zima. musel bych tam pak mít v každém pokoji nějaký vzdálený sběr dat o teplotě
teď tam mám manuální ventil nejak nastaven aby se část vracela
Proti tomu naprosto nic nemám a chválím že jedou po třech drátech. Pt100/Pt1000 je spíš standard v průmyslu, spolu s termočlánky "J" a "K", kde se počítá s rozsahem třeba do 600°C a víc.
Ono není potřeba ani elektrickým, viděl jsem u známých řešení s čistě mechanickým ventilem na tom samotížném systému. Jak přesně funguje řízení jejich Viadrusu jsem nezkoumal, můžu se někdy podívat. Hádám že prostě bude výstupní teplota nastavená na vyšší než je to minimum co se drží kvůli nízkoteplotní korozi a klapka si prostě postupně začne otevírat.
ještě k bodu 4, mně vyšlo 8kw a když je to dobře nastaveny tak to přepíná víceméně cyklicky mezi 4 a 15 a nijak moc se to neprojevuje na hoření, jen ty časy přikládáni se různě mění, jen jsem si říkal že bych dopocital průměrný výkon ventilátoru
ale tam by to spíš chtělo měřit kyslík a tím ho regulovat
a proto bych misto predrazenyho siemense pouzil neco odsud https://eshop.technoline.cz/587-programovatelna-rele-rievtech
s webserverm, modbus, primeho pripojeni pt100/1000 a programovacim software zdarma
Přesně. Čtyřcestný ventil pro efektivní provoz samotného kotle, PLC pro samotné řízení. Já používám Moeller / EASY, v jedné instalaci ho tam mám dobře 15 let a nevím o něm. Novější EASY E4 umí LAN a MQTT, Amazon IoT, kdyby s tím člověk chtěl blbnout trochu víc.
Je to dražší, ale jednak stavěné na trvalý provoz, jednak standard, který je schopen oservisovat a udržovat i někdo jiný než tvůrce celého řešení. Dělat věci na koleně od nuly je zábava, ale už jsem našel lepší způsoby, jak trávit volný čas.
Intenzivně se zabývám programováním zejména v jazyce C++. Vyvíjím vlastní knihovny, vzory, techniky, používám šablony, to vše proto, aby se mi usnadnil život při návrhu aplikací. Pracoval jsem jako programátor ve společnosti Seznam.cz. Nyní jsem se usadil v jednom startupu, kde vyvíjím serverové komponenty a informační systémy v C++
Přečteno 51 644×
Přečteno 24 301×
Přečteno 23 093×
Přečteno 21 399×
Přečteno 18 056×