V minulém díle jsem psal něco o hardwaru, parametrech a funkcích telefonu.
Dnes bych chtěl podrobněji popsat základy ovládání dotykového displeje.
Ještě pro začátek bych dodal, že telefon při zapnutí nemusí mít černé téma, v mobilu je ještě modré a žluté a na internetu lze stáhnout opravdu velké množství témat.
1) „Pevný“ panel – tenhle panel je na displeji skoro pořád pokud zrovna nemáte spuštěnou Java aplikaci.
Jsou na něm 4 ikony a jedna která se objevuje uprostřed například pokud máte novou zprávu, nebo zmeškaný hovor. (Menu-Kontakty-Oznamovací ikona (není na obrázku)-Zprávy-Vytočení čísla).
2) Informační Panel – Na něm je zobrazen: Stav signálu, SD/MMC karta, Bluetooth (pokud je zapnutý), RealPlayer (pokud je zapnutý), Stav baterie, Hodiny, atd..
Na informační panel také můžete kliknout, tím se dostanete do nabídky, kde můžete Vysunout SD/MMC kartu, Vypnout Bluetooth, Vypnout anténu, Zakázat GPRS, atd…
3) Zde se v příslušnou dobu zobrazují poznámky a úkoly, které máte zapsané v kalendáři. Kliknutím se také můžete přesunout přímo do kalendáře.
4) Zde se zobrazuje operátor a datum.
5) Po kliknutí na tuto ikonu se dostanete do nabídky na nastavení hlasitosti zvonění a vibrace. Ikona se mění podle aktuálního nastavení.
6) Nastavitelný Panel – tento panel si můžete nastavit na 4 libovolné aplikace.
7) Obrázek na pozadí, pokud na něj kliknete, zobrazí se přes celý displej.
Menu má ikonu na „pevném“ panelu vlevo.
1) Výběr aplikací. Skoro každá aplikace kterou nainstalujete, si sem přidá ikonu.
Já už jsem si jednotlivé ikony přeházel, tudíž to nevypadá jako u čerstvě zakoupeného mobilu.
2) Posuvník.
3) Nabídka, ve které můžete měnit umístění ikon, zamknout telefon, změnit menu na řádky, získat aplikaci z internetu, odinstalovávat aplikace, sledovat paměť, vypínat aplikace které jsou pouze minimalizovány.
4) Nabídka kategorií aplikací (Všechny, Kancelář, Multimédia, Extra, Hry, User1, User2).
Pomocí jednoho programu jde přidávat i své vlastní kategorie a smazat kategorie User1 a User2.
5) Ukončení prohlížení menu (vrátí zpět na plochu).
Seznam kontaktů má ikonu na „pevném“ panelu druhou zleva.
1) Seznam kontaktů (jména jsem rozmazal), pokud kliknete na kontakt, dostanete se sem:
A – Jméno kontaktu
B – U každého čísla je nalevo ikonka, jestli se jedná o číslo domů, do práce, na mobil, to však platí pouze u kontaktů uložených v paměti telefonu, u kontaktů uložených na sim kartě je nalevo pouze ikonka sim karty.
C, D – Telefonní číslo, může jich být samozřejmě víc u jednoho kontaktu. Kliknutím zavoláte na dané telefonní číslo.
E, F – U každého čísla je napravo ikonka, na tuto ikonku kliknete, pokud chcete poslat na toto číslo SMS/MMS [více v odstavci o SMS].
G – Poznámky které máte u kontaktu napsané.
H – Výběr (Odstranit kontakt, Odeslat kontakt, Kopírovat kontakt do SIM/Telefonu.
I – Editovat kontakt.
J – Zpět na seznam kontaktů.
2) Nalevo od každého kontaktu je ikonka, pokud je kontakt uložený na sim kartě.
3) Posuvník.
4) Hledání v kontaktech.
5) Výběr (Nový kontakt, Nový „distribuční“ seznam – pro hromadné zasílání zpráv, Inofrmace o vlastníkovi telefonu, Importovat ze čtečky vizitek, Synchornizovat, Kopírovat do SIM/Telefonu, Smazat kontakty, Nastavení, Více – Najít kontakty, Využití paměti).
6) Výběr (Všechny kontakty, Vybrat kategorii, Pouze kontakty na SIM kartě, Editovat kategorie).
7) Zavřít seznam kontaktů.
Oznamovací ikona se zobrazuje, pokud máte například zmeškaný hovor nebo novou nepřečtenou SMS/MMS, na „pevném“ panelu uprostřed. (oznamovací ikona zmizí vždy potom co si všechny zprávy a nepřijaté hovory prohlédnete, nebo pokud dáte „vyčistit vše“)
1) Zde se zobrazují zmeškané hovory a nepřečtené zprávy, vlevo je vždy ikonka jestli se jedná o zprávu nebo hovor, vedle této ikonky je pak telefonní číslo o které se jedná,nebo nápis " zmeškaný hovor" nebo " zprávy" atd…
2) Výběr – je v něm pouze Vyčistit vše – zmizí oznamovací ikona, a jednotlivé zprávy a zmeškané hovory se přesunou do složek kam patří.
3) Zpět na Hlavní stránku.
Pokud chceme pracovat se zprávami klikneme na ikonu na „pevném“ panelu druhou zprava.
1) Složky se zprávami – Přijaté, Na Sim kartě, Rozepsané, Odeslané, Odeslaný „Item“, Koš (lze si vytvořit i vlastní složky).
2) Výběr – Nová složka, Quick Page Editing (nevim přesně k čemu to je), Editace podpisu, Nastavení místo pro uložení, Nastavení.
3) Tlačítko pro psaní zprávy, tímto tlačítkem se dostaneme sem:
A – Výběr SMS nebo MMS.
B – Počet znaků/počet zpráv (jedna zpráva max. 160 znaků).
C – Tlačítko „To…“ je pro zvolení telefonního čísla z kontaktu, na které bude zpráva odeslána, nebo kliknete vedle tohoto tlačítka, objeví se Vám numerická klávesnice pro napsání čísla.
E – Přidání souboru/fotky/zvuku atd. do zprávy.
F – výběr (Načíst…, Uložit do, Zobrazit…, Nastavení odesílání, Smazat…).
G – Odeslat zprávu.
H – Zpět.
D – Textové pole, po kliknutí na toto pole se dostanete sem:
I – Posuvník.
J – QWERTY klávesnice (případně jiné „zařízení“ na psaní – viz. „K“).
K – výběr (Anglická QWERTY klávesnice, Numerická klávesnice, Ruční psaní, Pinyin Board (nějaká Anglická klávesnice – asi překládá do Čínštiny), Zhuyin Board (Zhuyin je národní slovní systém pro Čínský jazyk používaný převážně na Taiwanu).
L – Opustit klávesnici.
4) Ukončit.
Pokud chceme vytočit číslo/uložit kontakt atd…, klikneme na ikonu na „pevném“ panelu první zprava.
1) Pro volání na telefonní číslo z volaných/přijatých/nepřijatých hovorů.
2) V tomto políčku se zobrazuje „vyťukané“ číslo.
3) Tímto tlačítkem mažeme číslo.
4) Klasická „Telefonní“ klávesnice pro vytáčení čísla.
5) Výběr – Uložit číslo, Vložit (+, P, W), Moje číslo, Nastavení.
6) Pokud jste ještě nezadali žádné číslo, je na tomto tlačítku napsáno „Redial“ (Napíše poslední vytočené číslo), pokud jste již číslo zadali, je na něm napsáno Call. (Na obrázku je to špatně – je to asi chyba screenovacího programu)
7) Zavřít.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Příště bych chtěl ukázat ovládání Foťáku, Bluetooth atd…
[2]a[3] No, na telefonu kde je například Symbian si asi jenom těžko otevřete Terminál, řekl bych že na jiné telefony se nedělá zdaleka tolik Firmwaru (nemyslím oficiální), za telefony od Motoroly (hlavně s Linuxem) je taky docela solidní komunita.
Samozřejmě každý to vnímá a používá jinak, někdo ten mobil má, a ani nemá tušení že v tom běží Tučňák, někdo to zase má třeba hlavně kvůli tomu terminálu. Já to beru jako klasický telefon a jsem rád, že v něm jede Linux.
ROKR E6 vlastnim uz asi neco kolem dvou let a opravdu pro "bezneho" uzivatele nema pritomnost Linuxu prazadny vyznam... Ovsem pro "nebezneho" uzivatele to je setsakramentsky dobra hracka... :-) Malokdo se muze pochlubit tim, ze mu na mobilu bezi webserver s PHP (aktualne mi funguje jako fotogalerie a jednoduchy setup-tool), mplayer, xmms... a treba i takova blbina jako Windows 3.11 v DOSEmu (Win95 to uz nezvlada) :-) Samozrejme lze tam spoustet treba i DOOMa nebo uzasneho Wolfensteina ci jine podobne hlouposti... Zkratka co si kdo zkompiluje to tam muze mit...
Jelikoz je hodne v BusyBoxu, je tam i dost beznych prikazu a opravdu skvele je "vytunit" si tento telefon pomoci SHELLscriptu a ve spojeni s crontabem je to uzasna vec, ktera z mobilu udela vic nez jen cernou krabicku na telefonovani babicce... :-)
Samozrejmosti pro me je SSH, prip. telnet nebo FTP pristup k mobilu a sdileni "disku" pres Sambu...
Jenom me dost zarazilo kdyz vyrobce tento telefon uvadel jako "multimedialni"... vice nez dvakrat stary SE D750i je multimedialnejsi (a byl i levnejsi - cca 7.5tis.) nez tento kousek od Motoroly (cca 11tis.)... V MM telefonu bych si predstavoval minimalne alespon prednastaveny ekvalizer... Co se tyce schopnosti ROKR fotaku, SE ho naprosto strci do kapsy. U ROKRu citelne chybi autofocus a ani vysledne fotografie nejsou v porovnani s treba nejakou lacinou Nokii nic-moc...
Opravdu trapne je, ze ROKR neumi nakladat s kontaktem poslanym pres SMS a stejne tak jej ani neumi odeslat jinak nez jako MMS (coz se dost prodrazi), prip. pres BT ci email.
Jinak na druhou stranu je E6 velmi solidni hracka pro stouraly... jen skoda, ze vyrobce dela mrtveho brouka a nechce zverejnit pouzity linuxovy kernel...
Zdravim, mozna to bude znit stupidne, ale par lidi tu zminilo praci s SSH (Sambou, FTP) a me zarazi jedna vec - pokud to nema WiFi a USB se pripojuje jako Mass Storage (pripadne modem), jak se k tomu potom pristupuje? Napada me PAN profil na Bluetooth (nikdo to tu nezminil, takze nevim jestli to podporuje), nebo nejaky specialni mod na USB (zeby modem)?
No a kdyz uz jsem se dal do psani, rad bych ctenym vlastnikum tohohle telefonu polozil otazku jak je na tom telefon s celkovou pouzitelnosti? Vim ze je to docela obecna otazka, ale dost tezko se specializuje - je to vzdycky subjektivni dojem. Abych ale preci jenom trochu priblizil (je mi jasne, ze kazdy si bude chtit novou hracku pochvalit) - jak je to treba s ovladanim bez stylusu (prstem)? Da se to (ted nemyslim plnohodnotne, ale aspon zakladni funkce - volani, nejake hledani kontaktu v seznamu, pripadne prohlizeni SMS) ovladat jednou rukou treba v autobuse? Ma UI nejake postrehnutelne nedostatky (prodleva pri scrollovani, hodne pomala odezva, nejake chybejici funkce co by clovek cekal u bezneho telefonu, etc.)?
Predem diky za odpovedi. Pokud se zadari, mam v umyslu rozsirit rady vlastniku. Tenhle telefon zatim splnuje moje pozadavky tak na 80% (coz je u me docela dost ;o) - ted jenom srovnavam s novejsima vecma od Motoroly.
[6] Telefon (alespom ten muj firmware) podporuje oficialne tri USB mody: 1. Modem, 2. Mass Storage, 3. Webcam.
Dale potom se tam da "nabastlit" podpora pro USBLAN, kterou hardware oficialne umoznuje, ale v nastaveni jej normalne zapnout nelze. Tento rezim se aktivuje poslanim konkretniho AT commandu (z hlavy ho neznam) na modem a ten zaridi zbytek. Samozrejme je potreba stahnout 3-party aplikaci jako napr. dropbear a pak si usblan nastavi adresu na 192.168.1.2. Dropbear v teto konfiguraci (na ROKRu) neumoznuje prihlaseni s hleslem, ale to lze vyresit patricnym certifikatem pro SSH.
PAN jsem nikdy nezkousel a tak nedokazu posoudit.
[7] Celkova pouzitelnost je jako u jinych telefonu... SMS/MMS, volani, cekani na linky... atd. Zkratka vse co ma umet dnesni bezny telefon. Standardne lze vyuzit GPRS, ale lze hacknout i podporu na EDGE.
Ovladani bez stylusu neni upln koser, ale z delsim nehtem je to vice nez pouzitelne, ovsem jedna ruka nestaci na vsechny funkce a ovladani (alespon mne ne). Jednou rukou vsak lze vytocit cislo, prohledavat seznam, spoustet programy atd., ale nikoliv psat SMS ci cokoliv jineho - klavesnice je dost mrnava...
UI je dost rychle a zatim jsem nepozoroval nejaka "zatuhnuti" ci neumerne dlouhe reakce.
Chybejici funkce jsem jiz zminoval, ve zkratce tedy: chybi ekvalizer, radio neumi RDS, nelze prijimat ani odesilat kontakty pres SMS, fotak je vicemene pro ilustracni fotky. Jinak nechybi (alespon mne ne) nic co by "clovek cekal u bezneho telefonu"... snad jen to, ze nelze provadet synchronizaci pomoci vicemene beznych nastroju jako treba OpenSync nebo SyncML atd... Sync se deje pres jakysi OTA server pres net...
Kdys uz jsem natuknul USB mod "Webcam": lze zprovoznit jednoduse na Linuxu pomoci linux-uvc a pote je zarizeni namapovano jako /dev/video[0-9]
Rad zodpovim jakekoliv dalsi dotazy...
[8] Dik za odpoved. O tom USB jsem si to tak nejak predstavoval. Spis bych se ale u tohohle chtel spolehnout na Bluetooth - trochu s tim delam v praci a obcas me docela udivuje co vsechno se na BT da nabastlit (trochu jako USB ;o). Trochu me zarazila ta chybejici podpora SyncML. Znamena to, ze ani pres BT se to nesynchronizuje bez 3rd-party softwaru? Zadny profil na synchronizaci (OBEX, SYNCH, ...)? To je docela dost velke minus - i ted se starym Siemensem jsem schopny pres IR udelat zalohu dat v telefonu jednim skriptem (pravda, pres IR to trochu trva, ale to me zas az tak moc neboli).
Co se tyka UI - tak nejak jsem si to predstavoval. Na dotek prstu neni presne citlive snad nic krome iPhone. Zarizeni na Win. Mobile na tom nejsou lip, taky to chce pouzivat spis nehet. Vetsinou je to problem toho displaye - co jsem slysel, vetsinou se pouzivaji dotykove displaye s citlivosti na tlak, snad jenom iPhone ma display citlivy specialne na prst (snad pry nejak meri el. impulzy z tela - nevim, nemam overene, iPhone jsem v prackach jeste poradne nemel). Fajn ze to jde aspon trochu jednou rukou - ve klasickych WM (pokud telefon nema zvlast predelane UI, dalsi spec. klavesy a/nebo kolecko) si to moc predstavit neumim...
Webcam me az tak moc nezajima a na foceni mam fotak. Doufam, ze se 2MPx fotakem pujde obcas udelat fotka v hospode, ale to je tak vsechno.
Jeste me tak napada - ta udavana vydrz baterky (7h hovoru, 9 dni stand by) znamena pri realnem pouziti co? Vydrzi to vic jak 3-4 dny bezneho provozu (pro me denne cca 5-10 minut hovoru, v prumeru cca 5 SMS a cca 1h MP3 nebo hrani si s telefonem cestou do prace)?
Mimochodem - zkouseli jste nekdo dodelavat nejake vlastni aplikace (nejlepe s GUI)? Na cem je to zalozene? Pokud vim, tak pro Montavistu existuje nejake placene prostredi (DevRocket tomu tusim rikaji), ale nikde jsem nevidel neco free/open (coz mi k linuxu po pravde az tak moc nesedi)... Ptam se proto, ze se mi zrovna dvakrat nelibi RealPlayer a pokud uz nekdo portoval mplayer, tak by nemel byt problem dodelat si k tomu i GUI podle vlastnich potreb.
OK, trochu jsem se rozepsal, snad to nebude na skodu.... Diky vsem za odpovedi (pripadne nakopnuti za nedostatek googlovani po SDK ;o)...
[9]: ad touchpanel: je to tim, ze normalne se pouziva rezistivni panel, kdezto iphone ma kapacitni maticovy panel. navic iphone pouziva jeden morfologicky algoritmus na nalezeni stredu prstu, takze je mu celkem jedno, jak velkou casti prstu se kdo dotyka. akorat nefunguje na prsty v rukavici (logicky).
[11] Co se tyce vydrze baterky tak s tim jsem velmi spokojen... Na jedno nabiti funguju cca tyden stylem rano asi 30 minut hra v autobuse (cestou z prace dalsich 30min. hry), sem-tam radio nebo MP3. Pres den cca 5-15 hovoru o delce v prumeru tak 2-3 minuty.
Velmi rapidne klesa vydrz se zapnutym bluetooth a to vice nez dvounasobne, tak na to pozor...
Cele GUI je zalozeno na QT, ale osobne jsem zadne aplikace neportoval...
Mplayer na tom chodi i s vlastnim GUI, ale neni to uplne bezproblemove, spise jen takova nouzovka nebo machrovinka...