Mobilní telefony s Linuxem ? Žádný problém!
V tomto článku si přiblížíme telefony, které se dají koupit i v České republice, v Českých obchodech.
Displej TFT 262 tisíc barev, podpora karet microSD až 2GB, MP3 přehrávač, vícepoložkový sdílený seznam, Bluetooth s A2DP profilem, podpora EDGE a USB 2.0, synchronizace s PC. Fotoaparát s rozlišením 2 Mpix, nahrávaní videa.
Operační systém Linux (MotoMagx)
Přibližná cena nového telefonu v ČR: 4400 Kč
Displej TFT, 240 × 320 pixelů, 262 144 barev, podpora karet SD, MP3 přehrávač, Bluetooth s A2DP profilem, podpora USB 2.0. Hlasové ovládání. Fotoaparát s rozlišením 2 Mpix, nahrávaní videa. FM rádio
Operační systém Linux (MontaVista)
Přibližná cena nového telefonu v ČR: 6000–7000 Kč
Dotykový displej TFT, 240 × 320 pixelů, 262 tisíc barev, podpora karet SD, MP3 přehrávač, konektor Jack 3.5, Bluetooth s A2DP profilem, podpora EDGE (třída 10), miniUSB. Fotoaparát s rozlišením 2 Mpix, nahrávaní videa (320×240). FM rádio
Operační systém Linux (MontaVista)
(Momentálně se ho snažím sehnat z Polska za menší cenu, jakmile ho budu mít, můžete očekávat podrobné informace)
Přibližná cena nového telefonu v ČR: 5500–7000 Kč
(Samozřejmě Linux-Based)
Uz asi rok jsem majitelem ROKR E6 (koupeno jako sedivka za 11tis.) a musim rici, ze je to vskutku povedeny kousek s Linuxem.
Od vyrobce je tam Linux 2.4, nicmene ve spojeni s projektem OpenEZX lze na nem rozbehat i verzi 2.6, ale samozrejme podpora vyrobce tu neni a tak to nema moc vyznam - snad jen pro hrani si s OPIE apod.
GUI je celkem prehledne a svizne, ale nemuzu si odpustit tvrzeni, ze oproti memu prechozimu SE D750i se vyrobce opozdil o cca jeden rok... Jestlize model ROKR E6 vyrobce prezentuje jako multimedialni telefon nevim co potom je zmineny SE D750i :-).
Multimedialnim prehravacem je mobilni verze RealPlayeru, chybi podpora alespon zakladniho ekvalizeru, ale zase na druhou stranu dokaze pracovat s DRM. Lze pripojit jakakoliv sluchatka (nebo externi repracky) s 3.5mm jackem.
Fotak je 2Mpix bez autofocusu, manualne lze nastavit makro rezim. Ve spojeni s makro fotografovanim lze rozpoznavat vizitky (OCR) a nasledne ulozit do kontaktu (funguje skvele, odhadem uspesnost cca 90%).
Kontakty nelze odesilat pres SMS jak je tomu bezne u vetsiny mobilu, lze to provest jen pomoci MMS (coz mi dost vadi) nebo pomoci BT.
Dosah BT je vynikajici (cca 100m), viditelnost BT se automaticky vypina po 3min.
USB rezim lze nastavit na 3 mody: Flashdisk, modem, webcamera (webcam jsem na Linuxu nerozbehal).
V rezimu "modem" lze k zarizeni pristupovat jako k "PC" v siti a to bud defaultne telnetem nebo s pomoci dropbear pres SSH, filesystem lze pripojit pres Sambu.
Co se tyce hrani JAVA her neni to uplne ruzove, jelikoz spousta her neni kompatibilni s touch-only inputem. Na druhou stranu si lze vyhrat s QT/EZX programy jako treba konsole anebo se kamaradum chlubit s webserverem s podporou PHP :-)
Co se tyce telefonich funkci je vse bez problemu a zcela standardni. Defaultni GPRS lze hacknout na podporu EDGE, ktera je vyrobcem defaultne zablokovana, ale modem to fyzicky umi.
V bavlnce ho nechovam a nosim ho v kapse spolecne s klicema a i po tomto ocistci nejevi display znamky odrenin - jednoduse kvalitni material...
Pokud ma nekdo konkretni dotazy k modelu ROKR E6 rad je zodpovim...
ono linux je dost zavádějící, jediná výhoda oproti předchozím motorolám je že je prostředí rychlejší, jinak to s linuxem nic společného nemá(ani aplikace nejdou doinstalovat (pouze jawa)jinka je i linux pro smartphone ale do toho zatim nejdu protože s mym telefonem to má kompatibilitu zhruba 50%.
[4]: nemuzu souhlasit - uprimne receno si myslim, ze Vas prispevek je pouhopouhy FUD z neznalosti...
s linuxem to ma spolecneho vice nez dost a doinstalovat lze prakticky cokoliv co se da zkompilovat cross-toolem.
JAVA aplikace jsou - pravda - pohodlnejsi, ale i presto mam na mobilu plnohodnotne non-JAVA aplikace jako napr. eKonsole, vncviewer, ssh-server/client, webserver (CGI-BIN/PHP), Rockbox, XMMS a na zaver lahudku MPlayer...
Ve vychozi instalaci (firmwaru) je k dispozici spousta beznych aplikaci znamych z BusyBoxu, samozrejmosti je sed, gzip, ale i cron...
Z duvodu absence zdrojaku kernelu nelze kompilovat/provozovat aplikace, ktere se primo vazou na hardware. Psal jsem sice stiznost na Motorolu i podnet k prosetreni na OSS alianci, ale i tak po vice nez roce zdrojaky kernelu vyrobce neuvolnil (holt na velkou rybu si nikdo netroufne :-| )...
Cele prostredi je zalozene na QT knihovnach a tak i vyvoj GUI aplikaci lze realizovat pomerne pohodlne...
Rozhodne mi (jakozto Gentoo-hracickovi) dava tento Linuxovy telefon mnoho moznosti jak si hrat a nezlobit... :-)
Update @ ROKR E6 webcam:
s radosti a hrdosti oznamuji, ze jsem prave rozbehal funkci webcam s modelem ROKR E6 na Linuxu... :-)
Jednoduse staci zkompilovat (jiste jsou i binarni balicky) "linux-uvc" drivery, po pripojeni se automaticky namapuje zarizeni /dev/video[0-9]+.
Prehravani pomoci mplayeru (tv:// .... atd.) nefunguje jak by melo, nicmene s Kopete versus. MSN na druhe strane je to vice nez dobre... Svetelnost uzasna, odezva skvela...
Osobne si myslim, ze lepsi obraz bych "nevytriskal" ani z Logitechu za 1.5tis. :-)