Milí čtenáři, svůj blog na Rootu jsem založil již před rokem a půl a za tu dobu jsem napsal pouhých sedm článků. To je jistě málo, je to trestuplné mrhání bloggerským účtem. Proto jsem se rozhodl dohnat a předehnat jiné bloggery, kteří jsou schopni napsat několik zcela zásadních příspěvků za týden a z bohaté studnice svých myšlenek rozdávat plnými hrstmi.
Teď ale k věci. Jistě jste si všimli, že mezi jedlíky pečiva existují dvě hlavní skupiny. První skupina neumí nebo nechce používat nůž a jako poslušné ovce konzumuje vždy takový kus pečiva, jaký jim pekárna předhodí. Navíc si dobrovolně lepí žaludek z výživově nekvalitní bílé mouky vyrobenými rohlíky. Přirovnal bych je k uživatelům Windows – ti také přežvýkají všechno, co jim pekař z Redmondu upeče. Nezkoumají kvalitu a nekoukají na nutriční hodnoty. Na druhé straně spektra jsou jedlíci chleba. Ti línější si pořídili elektrický kráječ, ale tradicionalisté krájejí chleba klasicky – kvalitním nožem. Ukrojí si vždy přesně tolik krajíců, kolik jich potřebují ke konzumaci a tyto krajíce nejsou nikdy tlustší, než je vnitřní rozměr oblíbeného svačinového sáčku. Ano, poznali jste. Mluvím o uživatelích opensource a Linuxu zvlášť. Uživatelé BSD zcela jistě jedí chleba celozrnný a s každou major verzí oblíbeného OS přidají do chleba další druh obiloviny. Uživatelé Solarisu se specializují na chléb slunečnicový, který poskytuje kvalitní nenasycené mastné kyseliny.
Jakousi elitou jsou pak linuxáři, kteří si pečou „chléb from scratch“ v malé domácí pekárně.Tito lidé sice nepochopili, že se to nevyplatí, pokud započítají čas strávený přípravou chlebového těsta, čekací dobu a místo, které jim v malé kuchyňce chudého geeka zabírá domácí pekárna. Budiž jim to ale přáno, zase získají další kvalifikaci a až je omrzí programování, mohou se vydat na voňavou dráhu profesionálních pekařů.
Ještě existuje třetí skupina – jedlíci vánoček a croissantů, pokud možno s jablečnou náplní. Těm se ale my ostatní po právu smějeme. Už jenom proto, že, jak je známo, jejich pečivo z nich činí závisláky a lenochy. Tudy ne, přátelé, tudy cesta nevede. Nic naplat, že někteří si pečou část vánoček ve vlastní kuchyni, jsou to zkrátka zpátečníci a nedostatek vlákniny se jim jednou vymstí.
Zítra nebo pozítří bych chtěl napsat srovnání značek cigaret a linuxových distribucí. Pokračování seriálku o bezpečném programování asi až po neděli. To víte, je s tím práce.
domácí pekárny jsou fenomén, ale většina z nich (ty supermarketové kousky) jsou velmi nekvalitní, také často dochází k roztrhání chleba při vyndávání lopatek...
To přece s LFS porovnávat nemůžeš... Chleba se dost dobře dá péct i v normální (máme plynovou) troubě.
(Právě jím domácí dalamánky :-P)
Na počítači mám sice Linux (i když "prefabrikované" Ubuntu), ale raději mám rohlíky, prostě mi víc chutnají než chleba. A když už chleba, tak úplně obyčejný pšenično-žitný, prostě klasická Šumava rulez :D.
Co teda absolutně nemůžu je právě takové to pečivo kam se smete i prach z podlahy, např. takový ten Knäckebrot co se dává v letadle, to je jediné co z jídla nechám. Ten fakt nepolknu.
Tak tohle je opravdu po dlouhé době velmi kvalitní článek, který mě navíc (tedy i ty komentáře pod ním) velmi pobavil. Takhle jsem se už dlouho při ranním čtení blogů nezasmál. Autorovi za to dávám jedničku s hvězdičkou :)))
Zajímavé je, že nějaká souvislost tady asi opravdu bude, používám totiž Linux i Windows a jím opravdu jak rohlíky tak chleba a nemůžu se rozhodnout co je lepší :)
Obojí samozřejmě s medem :)
Chlebu z domácí pekárny říkají mistři pekaři "chlebová buchta". A mají pravdu. Kvalitní žitný chleba se totiž připravuje a peče úplně jinak.
Takže lidé s domácí pekárnou jsou jen nafoukanci se zbytnělým sebevědomím, když si říkají "elita". Aby to nebylo stejné i s tím linuxem from scratch.
Debian (doma i v práci), bílý toastový chléb. Domácí pekárnu nechcu, je to krám. Dobré tmavé pečivo tu nemají ani Poláci (ti byli naopak spásou Čecha v Sydney) a tmavý toastový chléb mi nedělá moc dobře na trávení. Ano, poznali jste, život v UK není žádné peříčko. A v Praze to stojí taky za pendrek od doby, kdy Albert vyměnil chleba z Michle za Sr**ky z Delta pekáren.
35: K tomu názoru na produkty z Delta pekáren se přidávám. Jejich představa o tom, co je to těsto, je divná, a "ořechová náplň" neviděla ořechy ani z rychlíku. Po pár zkušenostech jsem se naučil rovnici: Delta pekárny = nebrat.
Ale zpět k článku: Taky na mě docela sedí. Používám Linux a mám radši chleba než rohlíky. Ale taky pozor na to, že není chleba jako chleba! Moje zkušenost je: chleba ani michelský ani z Delta pekáren. Je pravda, že v Praze je 95 % bochníků chleba právě z Michlí nebo z Delty, ale zdaleka není nemožné koupit lepší.
"z výživově nekvalitní bílé mouky" - máme i tmavé pečivo (ano, rohlíky nemusí být z bílé mouky). Co rohlíky přirovnat k distribucím, jako je Mandriva, Ubuntu, OpenSuse... Mám na výběr, kdo bude mým dodavatlemem, což u Windows nemám.
Preferuju rohlíky, i když není nad dobrý chléb, ale do Globusu nejezdím tak casto.
A k tem cigaretám: Nejlepší sou Davidoff Classic... Používám Ubuntu.
Já bych to viděl možná obráceně - uživatel Windows si koupí chleba a pak ho někde schovává, všelijak krájí, dělá si z něj toasty...Ale uživatel co má rád tučňáky si sežene rohlik s účelem, co potřebuje (sníst ho). Prostě někde splaší rohlik a ,,použije, aniž by ho potřeboval skladovat na temných místech, zjistil že se po chvíli rozpadá a napadly ho viry a další ,,zvířátka (mám teď na mysli to zelený co na chlebech časem vzniká - to se u rohliku hnedtak nestane, protože než někdo nakonfiguruje (nakrájí a zužitkuje) chleba, tak rohlík už je v ,,oběhu'').
[36] Ano, nic není nemožné stejně jako není nemožné nakonfigurovat si linux. Jenomže teď se právě dostáváme k jádru věci. Cena shánění chleba je úměrná času strávenému cestou ke stánku s dobrým chlebem a zpátky. Pokud je chleba v supermarketu nepoživatelný a shánění dobrého chleba neúměrně časově náročné, sáhnu po rohlíku od konkurence, i když není zas tak dobrý. Ale nasytí. A tak radši koupím rohlík než abych ztrácel čas ideologickým bojem proti bílému pečivu.
Rozhodně na prvním místě domácí chleba. Prostě si chci sám navolit podíl pšeničné a žitné mouky, soli a jiné přísady. U kupovaného pečiva mi vadí taky, že je děsně nafoukané. Jeden krajíček mého domácího=dva kupovaného=tři rohlíky. I s celkem drahou moukou Penam na materiálu ušetřím i proti nejlevnějšímu chlebu. S domácí pekárnou je práce tak dvě minuty. Odpadá spoustu práce a času kolem nakupování, nošení, převážení pečiva, protože mouku kupuju jednou za půl roku 20kg. Není odpad z igelitových sáčků.
Jinak ale občas si tu běžnou housku taky dám, stejně jako občas vlezu do Windows, když mi to v dané situaci přijde pohodlnější.
??? :-)
Užívatelia Windows si (pomerne kvalitné) pečivo kupujú už nakrájané. Majú k dispozícii kopu syrov, nátierok, údenín a ďalších vecí, vďaka ktorým im ich chlieb vyhovuje.
Užívatelia Linuxu majú k dispozícii niekoľko takmer rovnakých druhov pečiva a k nim jeden až dva druhy syra, jeden nekvalitný druh salámy a dve nátierky. Miesto toho, aby zháňali čosi ďalšie, vybíjajú sa tisícoch spôsobov krájania pečiva a ukladania syra, považujú za veledôležité, ako sú syr a saláma zabalené a vedú medzi sebou plamenné spory o najvhodnejšom type balíčkov. Tí najpravovernejší si pečú takmer rovnaké pečivo sami zo základných ingrediencií a vedú spory, či je lepšia pšenica z Vysočiny alebo zo Žatecka. Keďže sa nevedia dohodnúť, neustále pečú nové a nové takmer rovnaké chleby a nemajú časť si na ne nikdy nič poriadne naložiť, nie to ešte si ich jedenie aj vychutnať.
[48] stačí to Ubuntu nakrájať na kolieska, a hneď je z toho Bubuntu. Pozdĺžnym rozkrojením vznikne Ububuntu, ale vedú sa spory, či nie sú lepšie šikmé kolieska v hrúbke 1,2347 mm. Mnohí tvrdia, že štandardná saláma chutí na šikmo krájanom pečive lepšie ako na pozdĺžne krájanom...
No, par vyhrad bych mel :-) Zaprve mam posledni dobu problem sehnat normalni chleba. Ano, celou sisku koupim, ale copak ji sam snim? A puleny pomalu mizi z kramu, takze k dispozici je jen hnusny v igelitu a hlavne prednakrajeny - cimz se dostavam na uroven houskaru...
Ale hlavne s tou jablecnou naplni, kterou jsem sam postizen - vzhledem k tomu, jak je tento system upecen ma rozhodne bliz k celozrnemu chlebu, nez k bilemu pecivu!
My si občas upečeme chleba a koláče (i jablečný) v pořádný peci:
http://www.hrad-orlik.cz/obrazky-z-hradu/stredoveke-slavnosti/?pageshowing=2
Používám Windows i Linux. Když už na to přijde, na ty první nadávam otevřeně jak špaček. Jestli by se vůbec někdy něco takovýho mohlo přihodit u Linuxu, držel bych se zásady o tom darovanym koni.