Neviem kde začať. Po pravde ani neviem, ako tento príspevok ukončiť. Bude dlhý alebo krátky? Uvidíme…
Keď som mal oveľa menej rokov a písal sa rok 1996 či 1997, bol som fascinovaný príbehom jednej hry. Išlo o Settlers II, krásnu stratégiu. Príbeh kampane je z môjho dnešného pohľadu hrozný. Len ďalšie kolá, iný nepriatelia, zvyšujúca sa náročnosť a postupné povolovanie ďalších skladieb. Vtedy sa mi to strašne páčilo a doslovne som to hltal. A teraz?
Po tom, čo som prešiel Starcraft (dobrá kampaň), Warcraft III (lepšia kampaň), Stronghold (miestami nuda) a pár podobných hier, som sa rozhodol skúsiť Linux. Ale čo hrať pod Linuxom? Warcraft išiel, Starcraft tiež… ale chcel som niečo iné, jedinečné… narazil som na Wesnoth. Kto ma pozná, ten vie, že som robil o tejto hre prednášku, že sa aktívne zapájam do prekladu, navrhol som pár jednotiek… a samozrejme ako hráč som skúšal rôzne oficiálne kampane či mnou vytvorené.
Ako je to ale s príbehom? Na stránke Wesnothu sa príbehy stále spomínajú. Sú príbehy (často tiež nazvané kampane či ťaženia), ktoré boli vytvorené len tak, z nudy. Sú tu taktiež kampane na učenie či dlhé epické výpravy. O tom, že hlavnou a veľmi dobrou kampaňou je Heir to the throne, v „ľudskej“ reči Dedič trónu, nie je pochýb. Dobrá to vec, veľmi dobrý dej pretkaný všetkým možným…
Čo ma ale viac zaujalo, tak to je posledná oficiálna kampaň, Under the burning suns, alebo pod horiacimi slnkami. Aj keď má menej máp, je to kampaň veľmi pekne ukecaná, priestor má každá postava a dovoľuje naozaj sa ponoriť do deja. Teda ak sa niekomu chce čítať samozrejme. Zo zaujímavostí… je to kampaň pre expertov, aj na najnižšej úrovni je dostatočne náročná. Náročná je tiež pokiaľ ide o spracovanie. Má hromadu vlastných jednotiek, veľmi dlhé konfiguráky a rôzne komplikované skripty. Hranie je veľmi zaujímavé, je potrebné počítať s hernou dobou, s formáciami, kombinovať vlastnosti jednotiek a vykrývať slabiny. Ak teda hľadáte niečo náročné na učenie, a ak máte radi dobré príbehy, určite si túto oficiálnu kampaň zahrajte. Je v slovenčine i češtine.
Príbeh (mojimi očami):
Kdesi na juhu, v rozľahlých púšťach, je taká malá mierumilovná dedina elfských lovcov. Pekne si tam žijú, rozvíjajú si všetky tie svoje tradície a umenia. Keď tu z neba začnú padať meteority a začína sa boj o život. Po veľkých stratách sa elfovia vydávajú na sever, volaní svojou bohyňou, ktorá im sľúbi nový, nádherný domov, ak ju budú poslúchať na slovo.
Cesta samozrejme nie je ani trochu jednoduchá. Cez úvodné problémy so zbojníkmi, nemŕtvymi a všetkým možným postupujú s čoraz väčšími problémami na sever, až sa z púští dostanú do hôr. Národu naučenému žiť v piesočných dunách sa tam samozrejme nepáči, následne v jaskyniach ešte menej. A to majú tú najzaujímavejšiu časť ešte ďaleko pred sebou…
Záver samozrejme neprezradím. Ešte to tak… kto by to potom hral? :)
Bitka o Wesnoth – kampaň „Pod horiacimi slnkami“
Pod horiacimi slnkami je podľa mňa najlepšou kampaňou. Kombinuje detailne rozobrané postavy, silný príbeh, pomaly zliepané kúsky histórie Wesnothu a akési nadšenie – dohrať to do konca. Nie je to však výprava zakillovať dákeho bossa, je to výprava o tom, ako v úplne neznámych krajoch plných všetkého možného, živého i nemŕtveho, nájsť nový domov…
Ak stratégia, tak radšej:
Ja som si nedavno znova presiel C&C za GDI a v blizkom case idem za NODov. Zatial som na lepsiu strategiu ako povodny C&C nenarazil a to som skusal vselico (vratane Warcrafrov, Starcraftu, Civilizacie, Duny 2 a inych). Ale mozno Wesnoth zmeni moj rebricek. Raz ho urcite skusim, hned ako si znova prejdem Syndicate a Settlers II.
Nemám rád strategie (mimo jiných věcí). :-(
Nicméně, mám takový strach, že strategie a síťové hry jsou pod Linuxem asi nejoblíbenější typy her (FPS, strategie, mmorpg + mudy). To není nic moc pro mě, přesto že jsem si nějaké ty strategické hry zahrál (Wesnoth, SimuLinux a Mobility). Nemám na to moc buňky (Trevelian taky není úplně špatný a jako klient stačí vebový prohlížeč se zapnutým javascriptem). A na síťovky mám moc pomalý net (ale rád bych si někdy zahrál po síti AVP2 - to musí být maso!!!).
Radši mám klasické RPG, a 3D Akční RPG s otevřeným světem (jako např. Zaklínač, Gothic, nebo TES), akční adventury (Legacy of Kain, The Wheel of Time, například) a pod... Opravdu, nemohu nikdy dost poděkovat tvůrcům Wine. ;-D
Já mám také rád RPG a akční RPG. Hrál sem hlavně Diablo II + Lord of Destruction, Elder Scrolls 4 Oblivion + Shivering Isles. AvP - jedničku sem taky chtěl hrát, ale to už nejde pod novýma NVIDIA kartami :-( (to byla nejlepší hororová FPS). Pak sem hrál ještě Bioshock - jenom chvilku kvůli nápadu hry jako hororový komix...
Problém je ten, že na různé hry je často potřebná jiná verze Wine. Ale chtěl sem říct, že se stále víc setkávám s různými .NET technologiemi a C#. A podle mě kdyby se toto dobře implementovalo, tak se může setřít zásadní rozdíl mezi operačními systémy.
Prostě OS by měly spolupracovat víc než jenom na bázi TCP/IP apod.
[6]
S tím Wine máte do jisté míry pravdu, ale nelze to brát jako pravidlo. Podařilo se mi zprovoznit Soul Reaver 2 (Legacy of Kain) někde pod verzi 0.9.XX, ale od té doby už ne (aktuálně mám verzi 1.1.12). A např. AVP (1 i 2 + data-disk) mi jede v poho odjakživa (a to preferuji karty od NVidie). Ono problémem je u Wine strašná závislost na systému, jeho zdrojích a na hardware. A ty jsou bohužel na tolik variabilní a subtilní, že je nelze v celku postihnout. :( . Přemýšlel jsem už o nějaké testovací utilitce, ale zatím mě nic smysluplného nenapadá.
S tím preferováním C# a .NET technologii pro přemostění platformních závislostí bych byl vcelku opatrný. V Linuxu jistá podpora je (mono) a lze jej rozchodit i ve Wine, ale není podle mě řešení vytvořit jazyk vysoké úrovně a k němu složitý framework a všem nařídit, že toto zrovna musí používat. Asi by to nedělalo dobrotu a mimo přemostění platformních rozdílu by jste si zanesl do druhého systému i chyby a vlastnosti o které asi nestojíte. nehledě na to, že MS nikdy .NET Framework nekoncipovali jako multiplatformní (možná, že zakrývá rozdíly mezi jednotlivými typy a verzemi samotných Windows). V Linuxu/Unixu (jiných os) nemusí vůbec sednout, protože byl navrhován pro Widle a z hlediska technologii a filozofie Windows - a to může být potencionální zdroj závažných problémů...
Ono (např.) v C++ se dá také pracovat multiplatformně. A není to ani zdaleka tak složité, jak se někteří snaží vykládat. Jen to chce znát cílové platformy a dodržovat v daném projektu určitá pravidla. To je myslím na tom to nejtěžší.
Jinak souhlasím s tím, že toto by se mělo řešit (a určitě by řešitelné bylo) na úrovni systému. Ale bohužel, vidíte sám, jak to vypadá u wine. Když implementují nějakou funkci z Widlí tak z dobrých 70% defacto hádají co to všechno dělá a něčem všem je to závislé. Jinými slovy : Šlo by to, bylo by to dobré a řekl bych, že i užitečné a však v praxi to asi moc zrealizovat nepůjde.
To nemuzete myslet vazne na takovy hnus se neda divat. To si radsi kdyz uz stahnu emulator amigy a zaparim daleko hezci hry nez je tohle.
Nicmene nejsem fanatik a tak nemam problem bootnout konkurencni OS a poradne zaparit Civilizaci IV coz je hra her :)
Mimochodem settlery jsme parili celou pubertu jeste snad na nejake 286 na rozdelene obrazovce proti sobe . Holt uz neco malo pamatuju jsem rocnik 80 takze o zacatcich na atari ani nemluvit :P
Uznavam, ze muj prispevek bude trosku neobjektivni, nebot jsem byl jednu dobu vedoucim tymu prekladatelu, ale presto:
Bitva o Wesnoth (nebo zkracene a po novu Wesnoth) je IMHO nejlepsi strategicka hra vsech dob. Proc? Protoze je to de facto jenom trivialni engine, jehoz kampane si muze NAPROSTO KDOKOLI udelat sam. A protoze se jedna o OpenSource projekt, jsou i zakladni "oficialni" kampane take pod GPL a tudiz kupa lidi je dal rozsiruje. I moje malickost si jednu dve kampane udelala a jednu jsem prevzal a rozsiril, pricemz jsem vetsinu kodu pro sve kampane nadrzo vykradl z jinych kampani, coz ale neni na skodu nikomu a nicemu.
Krome oficialnich kampani je i kupa neoficialnich (viz ty moje), z nichz vetsina je sirena a dostupna pomoci AddOn serveru. Primo ve hre mate zaintegrovano stahovani mnohych rozsireni.
Krome tazeni jsou dalsi druhy rozsireni:
MP - MultiPlayer hra ci samostatna mapa
ERA - baliky dalsich jednotek a ras
Z vyse zmineneho plyne, ze se jedna jak o hru pro jednoho hrace, tak pro vice hracu. A nektere MP jsou vazne dobre. Ale zalezi na kazdem cloveku, co je jeho salkem kavy. Ja osobne MP hral jenom pro test prekladu.
Kampan Under teh burning suns je jedna ze tri, ktere proste MUSITE hrat. Bez nich to proste nejde. Dalsi dve jsou "Dedic trunu" a Nove Poradky. Uzasne pribehy, qanta specialnich efektu (objevovani dalsich jednotek, postupne rozkryvani a zmeny mapy, ubirani zivotu jednotek pri prechodu pres poust, vyslychani zabitych, rozhovory mezi postavami, nektere kampane jsou pouze o to prejit ve stanoveny cas, v jedne jde o to nechat uprchnout dvanact nejlepsich jednotek a nechat zabit vlastniho hrdinu), takze si clovek opravdu uzije (co se specialnich efektu tyce, tak dobra je i "ta moje", Delfadorovy Pameti, ktera ale bohuzel z casoveho duvodu neni portovana na stavajici verzi enginu (ale v development verzi snad budou!), ale kdo zna, tak si jiste vzpomene na zemetreseni s otevrenim portalu, tajnou chodbu, kameny generujici kostlivce,...). Neco takoveho jsem u zadnych jinych her proste nevidel.
Na druhou stranu je i kupa legracnich kratkych tazeni nebo i samostatnych scenaru. Napriklad WesBowl je hra, kdy se snazite dostat mic do souperovy "branky" nebo jedna velikonocni, kdy mate s velikonocnim zajickem pomoci mnohych der unikat trollim mladatum a vsude, kam je treba, prinest velikonocni vajicko...
Par reakci:
Cesky preklad UTBS (under the burning suns) je "Pod zhnoucimi slunci", coz IMHO presne vystihuje situaci. Navic bych rad dodal, ze uz nekolik let se stav ceskych prekladu pohybuje mezi prvnimi co do poctu procent prelozenych textu ( http://www.wesnoth.org/gettext/ ) (a to treba konkretne UTBS mel jednu dobu pres dva a pul tisice retezcu! Ted jich ma pouhych 1894!)
Miluji strategie, idealne tahove, jakou Wesnoth prave je. Proto jsem zboznoval i WarLords a Civilisation (oboji je ted v OpenSource podobe, Freeciv a ??? - jmeno si uz nepamatuju). Settlers II mne ale taky uchvatili,
Wesnothska grafika opravdu neni nijak namakana, zadne zrcadleni a tak. Na druhou stranu je grafika az tretirada - na prvnim miste je vlastni strategie a na druhem pribeh. A kouzla jsou uz pomerne hezky udelana, a to se nebavim o vzpinajicich se konich. Mne to vyhovuje a umoznuje to pridavat dalsi jednotky pomerne jendoduse - de facto staci jeden jediny obrazek. Pak muzete pridavat dalsi pro rozfazovani pohybu, ale NENI TO NUTNOST a nevypada to v kontextu hry nijak blbe.
23: nadherny komentar, dakujem, a je super ze prekladas :)
osobne som prekladatelom sceptre of fire, descent into darkness, two brothers a este niecoho, uz neviem coho. mozno pribudne AOI, co je pre zaciatocnikov uplna paradicka.
pokial ide o grafiku - v sucasnej dobe su prakticky vsetky jednotky animovane vratane idle animacii. takze screenshoty vyzeraju blbo, no hra samotna pri hrani vyzera krasne rozpravkovo :)
[25]
Přesně - to byly časy, kdy hry byly opravdu originální a dokázali někoho udržet u monitoru delší dobu než je zdrávo. Ještě mě osobně se líbilo (asi to píšu špatně) Knights And Merchants. Přes Wine to dokonce myslim i běhalo...nevim, dvojka mi tam šla, ale nešla tam dostat čeština (a na nějakou švédštinu či co to bylo jsem opravdu nebyl zvědavej)
25,26: doba sa meni spolu s narokmi. originalita je tazka, uz tu toho vela bolo. A taktiez spotrebitel (teda skor clovek co si vie stiahnut z netu) tuzia po hrach, ktore podporuju aliasing 8x a podobne graficke "dobroty", pribeh ci originalita teda je az na dakom desiatom mieste...
jj, wesnoth jedna z mala nekomercnich veci, ktere opravdu vydrzi a jsou zabavne. asi bych se zdrzel vykriku typu "je to nejlepsi tahova strategie vsech dob", protoze si msylim, ze mu zdatne konkuruji Heroes of Might&Magic III (a krom toho vsichni preci vedi, ze nejlepsi tahovou strategii vsech dob je CHAOS na ZX).
no nicmene diky za tip, ted jsem ho nejakou dobu nehral, ale asi bych mohl stahnout novou kampan a trosku zaparit.
Škoda, že Wesnoth pro mě stále nedosahuje kvalit klasických tahových strategií Heroes of Might and Magic, Warlords či Fantasy General. Práce do hry bylo vloženo obrovské množství, grafika je nadprůměrná, osobně mi ale vadí postavičky ve "východním" fantasy stylu.
8> Nechci nějak poučovat, určitě to znáš, ale spoustu her v poslední době se mi podařilo spustit jedině z příkazové řádky přímo v adresáři hry. Při spuštění z menu hlásí řada her chyby nebo se chvíli něco děje, ale program se nakonec nespustí. Určitě mi jel nedávnou SR 1 i 2. (Mám Ubuntu 9.04 a poslední Wine z neoficiálního repozitáře.)
Nevadí mi portréty, vadí mi přímo postavičky zastupující jednotky. Prostě mi nesedí do mého vizuálního pojetí fantasy světa. Ale chápu, že čas i energie vložené do stávající podoby byly tak velké, že k žádné změně v tomto ohledu nedojde. Je zvláštní, že zrovna ony velké portréty postav mi graficky přijdou přijatelnější.
Třeba tohle vypadá velmi dobře - http://images.pbidir.com/screenshots/wesnoth1.png . Jenže když se přidají postavičky jednotek, začne to příliš roztomilé a "načančané" http://quaedam.files.wordpress.com/2007/12/wesnoth1.jpg .
[33]
No, mě vzdáleně připomínají postavičky typické na ten (teď tolik moderní) japonské fantasy grafiky. A navíc vypadjí jak děti :-D
Ale myslím, že to nejspíš bude tím, že jsou v té mapě prostě tak malé.... nejsem si jist, zda by je při takových rozměrech šlo lépe vykreslit.
35> To je přesně to, co jsem měl na mysli tím "východním" stylem. Prostě postavičky jak z japonského rpg na SNESu. Vůbec nejde o míru detailu, ta je v pohodě, ale o tu dětskost a přespřílišnou roztomilost (čímž neříkám, že nejsou namalovány velmi zručně a vymazleně).
Dotaz na Elvena - jdou v tom editoru kampaní měnit i pravidla, nebo jsou mechanismy hry do programu napevno "zadrátované" a lze tak měnit pouze grafiku, mapy a rozmístění jednotek?
[31]
Znám, ale přišel jsem na to nedávno a čistou náhodou. Kdybys s tím přišel dřív :)
Včera jsem zaktualizoval zase Wine na verzi 1.1.20 Takže zase budou pravidelný testíky mých nejoblíbenějších her (LOK, Gothic, DS II, atd...). To už je u mě takový rituál, nedokážu si bez toho instalaci Wine už ani představit :-D Tak uvidíme :)
[31]
Mimochodem to co říkáš se dá pomocí ikony (alespoň v KDE) zrealizovat tak, že adresář hry zadáš do položky "pracovní adresář", nebo spouštíš-li hru z bootle přes script (jako já) pak nejprve script nastavý proměnou WINEPREFIX a potom se pomocí příkazu cd přesuneš do adresáře hry, pak následuje samotné spuštění programu pomocí Wine. Jde to zařídit dokonce i nějak přes wine, a však zrovna si nevzpomenu jak, ale vím že to by to mělo fungovat když si ten adresář otevřeš ve Wine Exploreru a odtud pak hru spustíš (takhle mi to došlo :) )...
30: Za svym tvrzenim si stojim - a to diky tomu, ze si lze navrhnout vlastni naprosto vyjimecne scenare a tazeni, a to velice jednoduse. IMHO by ve Wesnoth Enginu slo napsat libovolnou ze zminovanych tahovych strategii (a to vcetne slucovani jednotek pod jednu strechu ala WarlordsII, uz jsem to kdysi zkousel; navic dokonce existuji i MPhry, kdy je mozno tak jako v RPG kupovat zbrane a jine dalsi vecicky) a tudiz je Wesnoth minimalne na takove urovni jako ony. Ano, mne nezajima, zda je nekde nejaka hezci grafika, mne zajima hratelnost a originalita tohoto reseni a jak si clovek u toho uzije. Grafika je IMHO podruzna, presto se mi tento system libi. Proto jsme psal IMHO nejlepsi strategicka hra vsech dob. Ted mne napada, ze i Robotci by sli napsat ve Wesnothu, a to pomerne jednoduse.
38: Editorem tazeni je libovolny textovy editor, jako treba VIM, Emacs ci Notepad.exe ;-) - tazeni ja psano ve WML - WesnothMarkupLanguage - podobne jako SGML, akorat ma hranate zavorky misto zobaku (holt se casto pouzivaji porovnavani) a navic podpoduji makra. Obrozvske mnozstvi maker je primo od tvurcu oficialnich kampani, kazdy si muze napsat svoje vlastni a pak lze samozdrejme vykradat makra ostatnich tvurcu.
Trivialni ukazka:
#define MEMOIRS_MAP NAME
map_data="{campaigns/Delfadors_Memoirs/maps/{NAME}}"
#enddef
a v kodu:
{MEMOIRS_MAP four_oracles.map}
Pro zajemne doporucuji podivat se na SVN wesnothu, treba http://svn.gna.org/viewcvs/wesnoth/trunk/data/campaigns/Heir_To_The_Throne/
I'm just surprised to discover how considerably of info I received on this particular topic. I m so incredibly thankful of you. 1 specific factor I could assert that, after reading this publish I became preserved from the entire ineffective search I ought to have carried out on this specific matter. Your write-up is sometimes a authentic great factor in disguise.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 95 790×
Přečteno 28 843×
Přečteno 23 960×
Přečteno 21 727×
Přečteno 20 358×