Odpovídáte na názor ke článku Je Linux ready pre bežných ľudí?.
tak ani sem to nedocetl a uz mi tecou nervy z tohodle linux-fanatismu. ja Vam to vysvetlim z pohledu oknare, nejprve ale - ten clovek, ktereho znate je tedy opravdu idi*t a myslim, ze by mu nepomohlo ani textove FreeBSD!
Kazdopadne s tim, co zde tvrdite: na windows nejsou skoly? sou, ale proc by se "bezny" uzivatel o neco staral, kdyz stahne instalacku / driver, dvakrat na to klikne a voala je hotovo. v linuxu? smula hochu! - hw neni podporovany, nebo je podporovany trosku, a kdyz je nahodou opravdu podporovany, jde to jednou za 2 booty. hezke. ostatne se lisi instalace z distribuce na distribuci a mnohdy i z verze na jinou stejne distribuce. proc se mi ted nedari rozjet tiskarnu, webovou kameru a 5.1 zvuk, kdyz je ten linux tak bajecny, jednoduchy a umi vse? - ve windows jde vse hned (nebo se jednoduse nastavi), v linuxu? - ze jsou fora? "kdo by to cetl?" - ano spravne, kdo by cetl fora, ktera se tykaji jine distribuce (a v te me je neco uplne jineho) nebo nejakeho stareho jadra (ktere neco delalo jinak, nez to me nove), aktualni informace nejsou, na foru jen same "RTFM", urazky do lam a BFU, a podobne. casto se mi stalo i to, ze "reseni neexistuje". BFU jen zakrouti hlavou a sahne po instalaci Windows (popripade MAC OS)...
a ceho si BFU vsimne hned je graficke prostredi - jak GNOME tak KDE nabizi ruzne veci, nektere sou vychytane, nektere sou proti tem zlym Windows lepsi, ale z meho pohledu tomu stale neco chybi - KDE ma opravdu (v zakladu) ohyzdny vzhled (3.5), verze 4 se snazi o cosi libivejsiho - o to vsak mene funkcniho. GNOME prichazi s relativne cistym vzhledem, ale s naprosty konfiguracnim chaosem.
takze nechme tehle pindu - ano, linux je dobry pro uzivatele, ktery ma obycejny pocitac a chce surfovat po internetu (Ubuntu), prohlednout si fotky (ale nedejboze pripojit nejaky exoticky fotoaparat), pouzivat e-mail nebo nejaky z tech jednoduchych messengeru, ktere pro linux sou. pouzivani bluetooth take jen za par hodin modlenu a skemrani u kamarada, ktery to umi nastavit - protoze narozdil od windows si to sam uzivatel nenastavi.
pak je dalsi skupina lidi, kteri nad veskerym komfortem krouti hlavou - proc mit applet v taskbaru pro nastaveni hlasitosti vystupu, kdyz staci otevrit terminal a napsat prikaz? ano - i pro ty je linux dobry - dostanou snusku uzitecnych aplikaci, o kterych se windows ani nesnilo - problem je ale v tom, ze to jsou jiz uzce specializovane aplikace, ktere bezny uzivatel na woknech nevyuzije, nebo ma jednoduseji ovladatelnou alternativu.
a pokud jde o OSS jako takovy - vsimli jste si, ze ty honosne projekty sou casto portovany i na Windows? OOo, GIMP, Blender, Inkscape, Mozilla -Whatever-, Eclipse, Apache, DosBox, X-Moto ;D, MPlayer, VLC... atd atd atd.
moc se tesim, az si na svuj pocitac nainstaluji Linux, a bude mi vse fungovat - nebo to alespon nejak relativne jednoduse nastavim, aby to fungovalo. dnes, v polovine roku 2008, je to stale jen utopie.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 026×
Přečteno 36 858×
Přečteno 29 435×
Přečteno 26 229×
Přečteno 26 062×