Často sa stretávam s pojmami ako „začiatočník“ alebo „ja som iba používateľ a mne to stačí“. Čo to ale znamená? Priznám sa, že naozaj neviem, čo to taký ten začiatočník vie a čo nie. Nájdu sa ľudia, ktorí začínajú napríklad s Linuxom, robia s tým 3 mesiace a už vedia toho naozaj veľa. Iní sú začiatočníci niekedy od roku 1992, ktorí nedokážu s počítačom naozaj nič.
Napadlo ma to nahodiť tak trochu do ankety. Vyjadríte sa aj vy?
Když už se tu používají přirovnání.. Cítím se kompetentní se k autu vyjadřovat jako BFU (protože jsem): zkontroluju značku, barvu, co do toho lít a kudy a jedu. Potřebuju něco víc? Jdu za automechanikem.. Stejný je to s počítačovým BFU. Má počítač jakési barvy, ví kde ho zapnou a jak kliknout na ikonku. Počítač používá k tomu co potřebuje, nezajímá ho, co je uvnitř (nebo zajímá, ale nemá čas se tím zabývat). Proto souhlasím s tím, že jediné použitelné je "odeslat e-mail s přílohou"
[9] No jo, ale cca 95% lidí používá počítač jako krabici specializovanou na prohlížení webu, chat, maily, aplikaci specifickou pro jejich práci a pár dalších. Aby využili schopností počítače, museli by mít vědomosti programátora. Lidi zajímá stíhačka, se kterou by jezdili na nákupy; buď jim dáme přiměřeně méně dimenzovaný stroj (GNOME? MacOS? WebOS?), nebo holt budou používat stíhačku jen na zemi. Není jejich vina, že něco nevyužijí naplno. Navíc při létání by se mohli hodně pokurvit.
Myslim, ze v momente, kdy si 24lidi mysli, ze BFU by mel vedet jak funguje bittorrent se tato anketa stava tezce zaujata. Proboha, proc by BFU mel vedet jak funguje bittorent? Pokud se nebudeme bavit o pravni strance (tedy, ze by mel vedet, ze sdilet autorsky chranena dila je nelegalni) tak ho zpusob, jak bittorrent funguje, vubec nemusi zajimat. Jedina vec, co by mel vedet, kdyby to chtel pouzivat, je ze se pres to da stahovat.
Prioritne:
Poslanie e-mailu s prílohou je snáď jasné.
Skontrolovať CD, a akúkoľvek chybu, ak mu SW poradil nejakú jednoduchú činnosť (check cable)
Bezpečné heslo je rovnaká nevyhnutnosť ako zamykať dom, auto, zapnúť si bezpečnostný pás...
Druhoradé:
Zapnúť kontrolu pravopisu
Zmeniť nastavenie grafiky v počítačovej hre
Zmenšiť obrázok
Zistiť rozlíšenie obrazovky
Fungovanie bittorentu by nebolo na škodu ale úplne by stačilo, keby chápal, že každý posiela aj sťahuje (a teda to môže byť nelegálne), nemusí vedieť podrobnosti.
Čo by NEMAL vedieť, resp. robiť:
Inštalovanie akéhokoľvek SW, s výnimkou toho z overených repozitárov (ale nemal by pridávať repozitáre).
12, 13: ako funguje bittorrent? daný obsah majú ľudia. čím viac ľudí má tú hru či ten hudobný album, tým rýchlejšie to stiahne. na to môže podľa mňa prísť BFU. Nie každý, ale niektorí určite.
14: prečo by si nemal užívateľ windows či napríklad ubuntu stiahnuť a nainštalovať napríklad operu? alebo nejaký iný hudobný prehrávač?
Do seznamu bych přidal - měl by znát základní pojmy (okno, systém, mechanika, prohlížeč) a umět je srozumitelně používat, když žádá o radu. To by měl umět každý. Opravdu se těžko pomáhá člověku, který za Vámi přijde s tím "že mu ten blbej počítač zase nefunguje" a když se ho zeptáte, jaký má problém, tak jeho odpověď zní ve smyslu: "když já jsem ťuknul tam na to vokýnko a vono se tam něco zobrazilo a pak tam bylo jiný vokýnko a kde je to moje vokýnko co s ním vždycky pracuji, kam jste mi ho dali?"
16: z bezpečnostných dôvodov. Pretože BFU nevie rozoznať podvodný sw od slušného, nevie rozoznať podvrhnutú stránku a tak by si mohol nainštalovať nejaký bordel ako napr. nedávny prípad Facebookového trójskeho koňa, ktorý sa vydával za aktualizáciu flashu. Človek, ktorý vie, že flash je v repozitári a neinštaluje nič z neoverených zdrojov na také niečo nenaletí.
22: Patrně kvůli autorskému zákonu - aby pochopil rozdíl mezi stažením a "stažením" a věděl, že to první dělat může a to druhé pouze tam, kde to není chráněné dílo. Řada BFU už se takto v zahraničí dostala do spárů autorsko-právního molocha a často ani netušili, v čem že má spočívat jejich "zločin".
Ja by som urcite nevolil sposob fungovania bittorrentu - to nepozna ani kopec vystudovanych z informatiky z niektorych vysokych skol.
Dolezitejsie je poznat zakladne protokoly (HTTP, FTP, SMTP), aspon "jednou vetou" rozdiel medzi TCP a UDP a ich vyhody a nevyhody. Dalej velmi jednoducho nejake fungovanie, co to je vobec ta IP a DNS a naco je DHCP. K tomu mozno este nejaky zaklad architektury PC - aby poznali zakladne komponenty PC.
Ani to by som nevyzadoval od BFU. Skor by som len take nieco dal do osnov informatiky na skolach, nech aspon tusia, co to je.
Tak je asi začátečník a začátečník. Já se považuji za začátečníka, mám krátce Debian s xfce, dovnitř moc nevidím, musím hodně hledat na forech, sítím nerozumím a v shellu (příkazové rádce) znám jen pár příkazů, takže jsem linuxový BFU. Kdybych měl windows, byl bych asi pokročilejší uživatel, protože bych všechny činnosti z ankety zvládl. A samozřejmě, že by měl BFU vědět jak funguje torrent, aby mohl vypnout upload (zákon je zákon(než přijde ACTA)), když bude stahovat hudbu, filmy atd.
No tak vlastni zkusenost. Pracuji na pozici kdy mam prijimat programatory a servisni techniky. Po mnoha letech zkusenosti jsem dospel k tomu, ze pokladam smrtici kombinaci otazek. Spousta z tech co se smeji BFU na nich vyhori:
Jaky je rozdil mezi statickou a dynamickou IP adresou ?
Co je to DHCP server
Co je to carbage collector
Co je to interupt
Verte nebo ne sitovy servisni technik ( inzerovan jako senior ) prostupnost pres vyse uvedene prvni dve otazky maximalne v 5% pripadu.
[31] Priznam sa, ze ani po skoro 20 rocnej profesionalnej praxi v IT nepoznam "carbage collector" poznam len "garbage collector" :-)
Znalost toho co je prerusenie/interupt dnes nepredpokladam ani u profesionalnych programatorov, je to zalezitost na urovni HW a OS s ktorou sa dnes programator (pokial nepise drivery alebo nieco ine low-level v OS) nestretne.
Ja som mal v jednom teste pre kandidatov otazku: "Aky specialny vyznam ma IP adresa 127.0.0.1 ?" a a castokrat ani VS absolventi "Informatiky" nevedeli spravnu odpoved. Dnes je to naozaj bieda a za IT experta sa povazuje mnozstvo ludi.
Pokud to vezmeme kolem a kolem, tak situace okolo počítačů je dneska taková, jako kdyby na auto nemusel být řidičák.
Pro běžného Frantu by měly být k dispozici počítače, které toho moc neumí, kancelářské jednoúčelovky, které mají veškerý software napevno v ROM. Odpadly by tak problémy s viry, když by si ho někdo natáhnul, vypnutím počítače by o něj přišel.
V době, kdy je všechno flešovatelné přizpůsobitelné a pod. je to katastrofa, pokud uživatel neví, co dělá. Na flešovatelné zařízení by se měly vydávat "řidičáky" garantující jisté minimum znalostí.
Počítač je jako auto, ale uživatelé ho chápou spíš jako video, což je průšvih.
Nefunguje mi volba bez zaškrtnutí čehokoli - to je chyba. Uživatel z uvedených možností nemusí vědět vůbec nic, potřebné znalosti závisejí čistě na tom, co chce dělat. Příklad: Uživatel zapne tlačítkem počítač, OS naběhne i bez přihlášení, na ploše klepne na ikonku webového prohlížeče, čte si o hnojení kaktusů. Ani jednu z uvedených činností nepoužil, přitom je takovýchto uživatelů hodně.
Ti, co obhajuju znalost bittorrentu: kto z vas by taku znalost vyzadoval aspon po programatorovi? Naco?
Je sice pravda, ze je to jeden z najpouzivanejsich protokolov, co do objemu dat, ale naco bude BFU jeho znalost? Ked ma niekto programovat torrent klienta, tak by som taku poziadavku pochopil. Ak sa ma starat o niekolko serverov s torrent trackermi alebo o seedboxy, tak sa to da tiez pochopit ako nastroj debugovania. Ale BFU?
BFU by mel hlavne umet poslat mail BEZ prilohy. Nenavidim situace, kdy mi prijde prazdny mail bez subjectu a v nem je doc file. Musim na nej kliknout, pul hodiny pockat nez se otevre office a v tom file jsou 2 radky textu. To by me vzal cert. Nejlepsi je, kdyz takovym mailu mas vic a pak v nich musis neco hledat.
Pc pouzivam niekolko hodin denne v praci, doma, skoro vsade na netbooku, instalujem win aj ubuntu viackrat za mesiac, ale ako funguje bittorent neviem a v zivote som ho nepouzil (a zatial sa ani nechystam). Takze BFU, teda dakto ako ja by mal vediet vsetko okrem toho bittrentu :-)
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 026×
Přečteno 36 858×
Přečteno 29 435×
Přečteno 26 229×
Přečteno 26 062×