Odpovídáte na názor ke článku Aký je dobrý operačný systém?.
Osobně vidím problém už v definici, a to konkrétně ve slově "uživatel". Uživatelem může být na straně jedné guru, na straně druhé zaškolená sekretářka. Zatímco guru si vystačí s BIOSem a ovladačem pro klávesnici (low-end model má nulu a jedničku, high-end umožňuje psát rovnou v hexa kódu), sekretářka musí mít visty. Pak jsou otázky na vyhledávače a grafické efekty marginální, není-liž pravda?
Dneska, kdy je po DOSu dávno veta, je operační systém právě onou pracovní plochou, jakousi virtuální deskou stolu. Sekretářka potřebuje pořadač, telefon s telefonním seznamem a možností přijímat více hovorů, hovory odkládat, přesměrovávat, atd., guruovi stačí změť papírů a těch pár telefonních čísel dá z hlavy. Ano, sekretářka by se je taky naučila stejně jako guru si může dát na stůl pořadač na dokumenty, ale sekretářku to zbytečně bude stát čas a guruovi to bude překážet.
A teď rána nejtěžší, a to polemika o integrování služeb a programů do jádra. Naprosto chápu filozofii mikrokernelů a ovladačů, dynamicky načítaných jaderných modulů apod., ale když mám program A na kreslení a program B na psaní dokumentů, musí existovat služba, která mi hodí obrázek do dopisu. A to musí bát nějaká služba nad rámec ovládání hardware. A pak můžu chtít třeba uvnitř nějaké aplikace spustit aplikaci jinou nebo browsit počítačem a po síti jakoby to byla prostá adresářová struktura (viz explorer nebo konqueror). Nehledě na správu identit a přístupových práv, optimalizaci výkonu aplikací apod. Tohle s mikrokernelem neuděláte, už musíte mít aplikační prostředí a vlastně něco jako OS.
Ano, šlo by oddělit vlastní OS (ovladače HW a služby) od pokročilých funkcí jako je to v linux/gnome nebo KDE, ale ve windows k tomu není důvod. A proto existují OS pro lamy (za které se musí platit, to je prostě daň za nevědomost) a OS pro hackery zadarmo. Vyhledávání a grafické prostředí je pak otázka pokročilosti uživatele - lama indexovat potřebuje, protože má v souborech bordel a hledat neumí stejně jako potřebuje grafiku, protože podle vymakanosti efektů se pozná dobrý OS. Nejlepší je asi udělat dvě verze OS (distribuce), defaultně distribuovat verzi "Lama" a kamsi schovat minimalizovatelnou a konfigurovatelnou verzi "Hacker" :-)
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 106×
Přečteno 37 014×
Přečteno 29 540×
Přečteno 26 409×
Přečteno 26 294×