Asi před třemi roky jsem v linuxu hledal něco na správu mé domácí knihovny. Po několika pokusech jsem zakotvil u správce sbírek Tellico. Nebudu tady nikoho přesvědčovat, že je nejlepší, mně se prostě líbí. Zapadá do mého KDE a sbírku si můžete nadefinovat prakticky jak je libo.
S rozrůstající knihovnou a při frekvenci mých nákupů knih, mě čím dál tím víc nebavilo vypisovat zdlouhavě všechny údaje o knížce a stahovat obaly s příslušných stránek nakladatelství. Tellico nabízí různé zdroje pro stažení informací o knížkách (Amazon, ISBNdb), avšak samozřejmě nic v češtině. Začal jsem do toho trochu šťourat a zakráto zjistil, že takový zdroj je možné jednoduše přidat, stačí mít externí program, jehož výstupem je XML v příslušné „Tellico formátu“.
Napsat script pak bylo dílem několika večerů. Výsledek si můžete stáhnout na http://code.google.com/p/tellicoczdatasource/ (program kosmas_search.pl).
Je v perlu a využívá wget. Nejlepší bude když si jeho funkčnost nejprve ověříte ručním spuštěním z konzole. Nevim jestlli nebude třeba doinstalovat některé využívané perlovské knihovny XML::Writer, Cz::Cstocs, Digest::MD5, MIME::Base64
Script využívá informací z největšího českého internetového knihkupectví. Jeho přidání k datovým zdrojům je velmi jednoduché podle následujícího postupu
1. V aplikaci klepněte na Nastavení->Nastavit: Tellico
2. Klepněte na Datové zdroje a vyberte Nový
3. Název zdroje – nechám na vás
4. Druh zdroje – vyberte Externí program
5. Zadejte cestu ke staženému programu (program musí být samozřejmě spustitelný)
6. Druh sbírky: Sbírka knih
7. Druh výsledku: Tellico
8. Parametry : podporovány jsou
Název – zadejte -t %1
Osoba – zadejte -a %1
ISBN – zadejte -i %1
Aktualizovat – zadejte -t %{title}
To je vše, nyní stačí jen klepnou na odkaz Hledání na internetu (hůlka z hvězdičkou na konci), vybrat nově přidaný zdroj, vybrat parametr vyhledávání, zadat vyhledávanou frázi (vše převádím na malá pismena a odstraňuju háčky a čárky) a chvíli počkat než se stáhnou a zpracují příslušné informace.
Doufám, že scriptík bude užitečný a budu rád pokud mě upozorníte na případné chyby.
Hledam nekoho kdo se vyzna v Tellicu, chci si v nem zaktalogicozvat knihy, ale chci si zavest i prirustkova cisla, premyslim jakou roli hraje v seznamu poli polozka ID - zda je to vlastne rpriruskove cislo a jak jej ovlivnit (nechci zacit od 1. Prvnich 100 cisl bych pridala v prubehu katalogizace, az si ujasnim, ktere knihy to teda budou :)
A jeslti si tedy mam udelat dalsi polozku prirustkove cislo ci ne?