Jiří Václavovič: blog

  • Instalace RVM na Debian/Ubuntu

    Ruby Version Manager (RVM) je nástroj, který umožňuje instalaci různých interpretů Ruby a přepínámí mezi nimi. Na jednom počítači je tak možné nainstalovat různé verze oficiálního interpreteru (MRI) nebo různé alternativy jako jsou Rubinius, JRuby nebo Ruby Enterprise Edition. Zároveň je možné vytvářet tzv. gemsety, tedy oddělené sady gemů pro každý interpret. To v podstatě umožňuje jakousi virtualizaci prostředí pro každý projekt…
    23. 10. 2010 22:06
  • OpenVZ s IPv6 na Debianu

    Pokud provozujete virtuální servery OpenVZ na Debianu nebo Ubuntu a chcete jim přiřadit IPv6 adresy, je potřeba ve virtuálu provést tento příkaz: ip -f inet6 route add ::/0 dev venet0 Aby se provedl po každém (re)startu virtuálu, přidejte ho do souboru /etc/rc.local. Příkaz zajistí správné nastavení default routy pro protokol IPv6. Tento problém se netýká „redhatích“ distribucí.
    10. 7. 2010 15:01 (aktualizováno)
  • Programy pro stahování z download serverů

    Pokud potřebujete stahovat větší množství dat z download serverů jako je Rapidshare apod., hodí se nějaký specializovaný klient, protože zadávat každý odkaz zvlášť (a pak se ještě proklikat ke stažení) je celkem pruda. Existuje celá řada skriptů, které stahování usnadňují, ale opravdový komfort poskytne pouze GUI aplikace. Vyskoušel jsem 3 z nich (samozřejmě se bavíme o Linuxovém software).
    2. 5. 2010 20:27
  • Od Ubuntu k Debianu

    Poprvé jsem se s Linuxem seznámil asi před 16 lety, kdy jsem začal studovat na vysoké škole. Moje úplně první distribuce byla pravděpodobně (už je to tááák dávno) Monkey Linux, což byla česká distribuce upravená na běh na FAT filesystému a spouštěla se přímo z DOSu. Pak rychle následoval Slackware Linux, který jsem ve škole po večerech stahoval s ftp serverů a nosil domů na disketách. Pamatuji si, že první nainstalovaný Slackware měl jádro ve verzi 2.0.0 a kvůli nekompatibilnímu hardware jsem na
    24. 9. 2012 12:59 (aktualizováno)