Ano, spousta webů používá hacky, které jsou třeba, pokud chcete, aby se web vykresloval ve všech prohlížečích stejně. Samozřejmě by se to dalo řešit inteligentněji na server side, případně bez hacků, ale holt někdo umí, a někdo ne.
Jak jsem psal, CSS 2 neimplementuje plně nikdo, takže se vždy musíte ohlížet na konkrétní browsery. Ohledně MSIE jsem psal, že si musíte vybrat, jestli má zobrazovat dle doporučení W3C (a tedy rozbít dlouhou řadu stránek), nebo jestli má být plně kompatibilní. Kdyby W3C neprovádělo psí kusy vedoucí k nekompatibilitám, jako byla ta věc s box modelem, asi by MS nemusel jít vlastní cestou. Dnes je údajně vztah W3C a MS lepší, a MS se doporučení W3C více drží (viz posun v MSIE 7, a další posun v MSIE 8). Na dalším místě je nutné říci, že W3C vydává doporučení, a nemá smysl mluvit o "W3C standardech".
Také si všimněte, že to byl MS, kdo s webem výrazně pohnul. Umožnil integraci extensions do browseru, a tím i multimediální obsah typu Macromedia Flash (ActiveX komponenta), přehrávání audia a videa (využívá ActiveX komponenty WMP), asynchronní requesty (využívá ActiveX komponentu XML parseru), 3D prohlížečky (opět ActiveX komponenty), transformace obrázků (DXImageTransform) atd. Takový AJAX ostatní slavně objevili léta poté, co MS začal používat asynchronní nahrávání v OWA (Outlook Web Access, součást MS Exchange). MSIE 5 už v roce 1999 měl XMLHttpRequest. Víte, kdy vzniklo "oficiální" doporučení W3C? V roce 2006. MS zřejmě neměl nic implementovat po svém, a měl prostě 7 let čekat, než se W3C uráčí XMLHttpRequest zařadit. Konkurence by mezi tím na nikoho neřekala, a byla by o míle kupředu, ale což...
W3C na svých stránkách popisuje PNG, viz co jsem linkoval. A nejen W3C. RFC 2083, 10.8. Alpha channel processing říká to samé: "In the most general case, the alpha channel can be used to composite a foreground image against a background image; the PNG file defines the foreground image and the transparency mask, but
not the background image. Decoders are not required to support this most general case. It is expected that most will be able to support compositing against a single background color, however." Asi vám nezbývá než přiznat, že plná podpora alpha kanálu u PNG není povinná.
http://tools.ietf.org/html/rfc2083#page-58
Na unixových GUI je strašné to, že jsou nejednotné, nepraktické, mnohdy se mlátí (třeba nástroje KDE/Gnome s nástroji distra), nebo nemají předpokládanou funkcionalitu. Často jsou to jen GUI wrappery pro command line tools, což těžce poznamenává styl práce (viz třeba smit). Mezi unixovými admin GUI a nástroji ve Windows je stejný rozdíl, jako mezi Gimpem a Photoshopem nebo Paint.NET. Nakonec kdo z unixových adminů používá GUI nástroje? Než takové GUI, to opravdu raději command line, říkám i za sebe.
Síťová zařízení se vyznačují tím, že nemají vlastní interface. Navíc se typicky jednou nastaví, a víc se do nich nehrabe, takže neefektivní interface přežijete spíše, než na serveru nebo pracovní stanici.
Mě je vcelku jedno, co Firefox udržuje v paměti. Rychlost rendrování HTML není nic moc (byť se zlepšila), a paměti žere spoustu (byť memory leaks byly výrazně omezeny). Proč MSIE a Opera mohou rendrovat výrazně rychleji, a s nižší spotřebou paměti (minimálně proti starším verzím FF)? Přitom Firefox toho řadu neumí (security zones, DXImageTransform, ActiveX a další).
Ke kompatibilitě vs podpoře dooručení W3C (znovu: doporučení, ne standardy) viz výše.
Vo voľnom čase sa venujem staručkému Turbo Pascalu na stránke www.trsek.com. Inak programujem v C/C++, PHP, SQL.
Přečteno 28 763×
Přečteno 24 691×
Přečteno 24 096×
Přečteno 23 085×
Přečteno 22 757×