Odpověď na názor

Odpovídáte na názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS).

  • 29. 9. 2008 18:44

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    [185] Mě je celkem jedno, na čem jede to které zařízení. Důležitá je užitná hodnota. Mám říkat, že telefon na Linuxu je špatný proto, že je na Linuxu? Vždyť to je blbost. Jde o to, jak se používá, co umí, jaké jsou pro něj k dispozici aplikace atd. Také si všimněte, za to jinde kritizuji iPhone (vývoj aplikací jen s posvěcením Apple, neumí A2DP, neumí Object Exchange, nelze ho použít jako modem k notebooku, má na tvrdo u SMS anglickou T9 takže se s ním nedají psát SMS, neumí MMS, má GPS ale neumí navigovat), nebo Android (absence synchronizace s Exchange, není aplikace pro GPS navigaci, ve zprávičce popisované killer aplikace nejsou killer). Podobně u netbooků je jedno, na čem běží. Já tvrdím, že netbooky jsou nevhodné, protože mají příliš slabý HW, než aby se s nimi dalo něco rozumného provádět. Vy z toho naprosto nesprávně vyvozujete, že mám mindrák, protože netbooky se neprodávají s Windows. Je to nesmysl, navíc se netbooky s Windows prodávají, a řada těch linuxových končí s Windows (podívejte se po torrentech s ořezanými XP). Kradený SW je naprosto off topic - krade se po celém světě (nejen SW), všude se používají Windows, a všude se pije Coca Cola.

    GUI pro konfiguraci musí být kvalitní. Webové GUI (založené na HTML) nemůže mít dostatečnou kvalitu; webové aplikace jsou vůbec ohledně interface neštěstím. To, že (špatných) GUI pro administraci existuje řada, je spíše nevýhoda.

    Konfigurace jsou data: klíče a hodnoty. Proč vám nevadí, že máte své texťáky v ošklivém binárním blobu (na FS)? A proč vám vadí, že Windows mají svou konfiguraci v něčem, co je dost podobnou abstrakcí, jako FS, jen je to daleko vhodnější pro uložení konfigurace?
    Jak jsem psal, z havarovaného počítače dostanate obsah Registry triviálně. Ovšem ve firemním prostředí tohle dělat nebudete; tam prostě použijete recovery guide pro rekonstrukci prostředí (nainstalujte A, B a C, poté restore toho a tamtoho, poté změna tady a tam, a jedeme). Pokud jde jen o závadu HW, tak samozřejmě a jednoduše nahradíte HW.

    A jaký byl problém s EBankou, která používala i JavaScript? A jaký byl problém s 10-15% stránek, které se ještě před pár lety ve Firefoxu zobrazovaly špatně? Když jsme u FF, tak je zvláštní slyšet oslavy browseru, který má single threadový HTML renderer (proboha kde to vyhrabali?), jeho oslavované verze neuměly aktualizace (bug - problikla ikona aktualizace FF na taskbaru a hned zmizla), aktualizace znamenala vždy stáhnout celý FF znovu (možná je to tak doteď), k instalaci aktualizace bylo nutné být adminem (to platí asi dosud, pokud je FF nainstalovaný pro all users), neexistovala centrální správa FF, neexistovala (a neexistuje) podpora security zones atd.
    Zpětná kompatibilita vypadá tak, že co se zobrazilo ve verzi X, zobrazí se korektně ve verzi X+1. Pokud se vám něco rozsypává, děláte cosi špatně. Možná se nedržíte specifikací, které MS zveřejňoval.