Názor ke článku Dá sa vyhrať nad Veľkým bratom? od Franta - 1) Člověk má několik možností a) uvést pravé údaje b)...

  • 18. 10. 2007 18:17

    Franta (neregistrovaný)

    1) Člověk má několik možností
    a) uvést pravé údaje
    b) uvést prázdné údaje (mezera, tečka)
    c) uvést falešné údaje
    d) službu si neobjednat

    A a D jsou úplně v pořádku, B trochu míň, ale IMHO se to dá tolerovat. C je špatně, protože tím paušálně považuješ všechny za hajzly a škodíš všem, bez ohledu na to, jestli si to zalslouží nebo ne.

    2) V negativních důsledcích pro tebe se možnosti B a C neliší - tak jako tak tě nikdo otravovat nebude a tvoje údaje nikdo zpracovávat ani poskytovat dál nebude.

    Proto, když už, tak volím možnost B, protože pro mne to vyjde nastejno a aspoň tím nikomu neškodím.

    3) Čteš vždy a všechny "Obchodní podmínky" nebo jíné "Podmínky"? Takové ty dlouhé nezáživné texty. Jsi si jistý, že jsi nikde opravdu nikde nedal souhlas se zpracováním (případně poskytnutí třetí straně) svých údajů? Pokud ty podmínky nečeteš, tak se nedá vyloučit, že jsi ten souhlas poskytnul a dané firmy se chovají zcela legálně. A ty se třeba cítíš ukřivděně úplně neoprávněně a kopeš kolem sebe jako vzteklé dítě.

    4) Pokud někdo získal tvoje data neoprávněně nebo tě spamuje, je potřeba se ozvat, řešit to přes úřady, případně soudy - nás takhle ve škole spamoval Eurotel (O2 Telefonica) a taky jsme se ozvali. To je v pořádku.

    5) ad Microsoft a BSA: rozhodně se nechci zastávat jejich praktik, ale když jsi uváděl ty údaje, pravděpodobně tam bylo nějaké prohlášení/pod­mínky. Můžeš se 100% jistotou říct, že tam nebylo, že ti mohou posílat nějaké materiály? Já bych řekl, že to tam s velkou pravděpodobností bylo, protože proč by si od tebe brali kontaktní údaje, když by tě nechtěli kontaktovat ;-)

    6) Příklad se stažením souboru je jedním z nejtypičtějších. Většina případů vypadá analogicky: "chceš něco zadarmo? Poskytni údaje a souhlas s podmínkama nebo jdi pryč, nikdo tě nenutí."

    7) "Mě se toto rozhodně nelíbí a už to je důvod pro mě udávání falešných adres." Taky nerad dostávám spamy, ale pořád nechápu, v čem se pro tebe tak zásadně liší možnosti B a C. Možná si připadáš jako nějaký hrdinný bojovník za svobodu, ale ve skutečnosti jsi jen mimoň, který jen tak škodí, buď z nevědomosti nebo z hlouposti.

    8) "Pokud někdo chce po mě platit - nemá absolutně žádné právo po mě chtít (pravé) osobní údaje" To je právě jen tvůj omyl, iluze. Každý vztah-smlouva má nějaké body: na jedné straně třeba dodání výrobku a záruka a na druhé straně zaplacení ceny a poskytnutí pár údajů. Ten vztah musíš vnímat jako celek, nemůžeš si z něj brát jen to, co se ti hodí. A jako celek ho buď přijmeš nebo ne, zcela dobrovolně. Ne vždycky jsou ty smluvní vztahy tak jednoduché jako když si kupuješ pornočasák v trafice ;-)

    Když si koupíš dotovaný telefon od operátora, tak neplatíš jen jednorázovou cenu za mobil, ale zároveň se zavazuješ k placení paušálu po nějakou dobu. Podobně to může být i u jiných vztahů, jen místo placení paušálu se zavážeš k poskytnutí adresy/telefonu/e-mailu.

    9) "A zapomněl si na třetí varinatu..." viz 4) pokud někdo poškozuje tvoje práva, tak si ztěžuj, ale nemůžeš to paušalizovat na ostatní, kteří za to nemohou.