Dovoluji si vám představit druhé vydání originální učebnice jazyka Java. Za pomoc s odbornou korekturou děkuji tímto Katedře teoretické informatiky z FIT ČVUT. Kniha ve formátu PDF má 154 stran velikosti A5 a obsahuje přes 110 barevných ukázek kódu, ilustrací, grafů a screenshotů. Výklad je určen primárně studentům středních škol, ale inspiraci tam najdou nepochybně i mnozí zkušenější čtenáři.
Čím se tahle učebnice liší od ostatních? Stručnou odpověď bych shrnul do několika slov: kniha je výjimečná ukázkovými příklady. Výukový kód je totiž stavěn na Java servletech projektu, který lze snadno spustit v Jetty kontejneru s grafickým výstupem do běžného internetového prohlížeče. Protože však cílem výuky není osvěta ohledně nějakého šablonovacího systému, je i struktura webových stránek budována pomocí objektového modelu, který za správné sestavení webové stránky odpovídá sám. Nepochybuji o tom, že při výuce objektového jazyka je vhodné naučit se pracovat s objektovým modelem a sestavování HTML modelu se mi zdá být k tomu dobrá příležitost. Dokonce i ukázky konceptu AJAX jsou stavěny na kódu jazyka Java tak, aby čtenář nebyl rozptylován zbytečně studiem nějakého skriptovacího jazyka.
První část knihy se věnuje spíše základům informatiky, datovým typům, konceptu objektového programování, webovým technologiím, ale i některým třídám objektů ze standardní knihovny Java. Druhá část provází čtenáře výkladem programovacího jazyka na pozadí přiloženého projektu. Výklad nových témat přichází vždy s novým kódem dalších servletů, jejichž programové prostředky se postupně rozrůstají. To je snad ke knize vše podstatné. Pokud tedy někdo hledá učebnici pro rychlý vhled začátečníka do prostředí jazyka Java a souvisejících webových technologií, tahle kniha zřejmě nemá (na českém trhu) konkurenci. Pokud však někdo očekává detailní popis jazyka Java s příklady závislými na grafické knihovně Swing, doporučil bych mu hledat učebnici spíše jinou.
Dne 25. května 2022, Pavel Ponec, autor knihy
Internetové odkazy:
Postřehy ze světa open-source.
Přečteno 31 239×
Přečteno 20 906×
Přečteno 17 163×
Přečteno 14 616×
Přečteno 14 379×