Dostalo se mi cti vytvořit náplň jednoho cvičení předmětu o administraci UNIXu. Mé téma je databáze LDAP.
Výsledek posuďte sami; laskavý čtenář, najde-li chybu, či bude-li mít námět, jistě napíše do diskuse.
http://spatium.org/ldap/
<p>No, mohl bys tam ukázat i nějaký grafický nástroj pro práci s LDAP databázi. Řádkové příkazy je sice dobré znát, ale udržovat s nimi v praxi větší LDAP databázi je masochismus.</p>
<p>Jinak oceňuji, že automaticky nepapouškuješ z různých návodů, že kořenový objekt musí být název domény (což má význam jen pro databázi veřejně přístupnou z Internetu, aby byla zajištěná unikátnost).</p>
Laskavý čtenář oceňuje, že autor používal klávesové kombinace Ctrl-C a Ctrl-V minimálně a má několik drobných připomínek:
1. Bylo by myslím rozumné někde uvést, že praktické ukázky (instalace, jména balíčků, spouštění démonů...) se mohou vázat ke konkrétní implementaci a v jiných systémech se mohou i lišit.
2. 1.7 Změna hesla
...Je možné využít LDAP superuživatele, - to je myslím nepřesné, asi by mělo být účet nebo objekt superuživatele
3. 2.3 Vnořené skupiny
....nebo kde je zrova nainstalován) - malý překlep
... 2. Restartujeme LDAP - LDAP je protokol, restartujeme démona
jinak fakt dobrý
ZDAR!
[3] je to tim (jak je asi patrne) ze stranka vznikla prevodem z latexu a puvodne se jmenovala ldap.html; ach jo.
[4] yum je tam protoze je to zamereno na konkretni distribuci, ktera je instalovana v ucebne. mozna bych to tam mohl rozvest, ale myslim ze to je dost samozrejme. preklep a terminologie zaslouzi opravu.
Co se ACL týče, některé pokročilé LDAP servery si jejich konfiguraci ukládají do LDAP serveru :-) OpenLDAP nelze pokládat za pokročilý LDAP server, ale na drtivou většinu věcí rozhodně postačí. Jinak to nevypadá špatně, například o vnořených skupinách jsem nevěděl. Bylo by asi vhodné zmínit, že objectclassy structural nelze mezi sebou libovolně křížit. Dokonce by se dalo říci, že objectclassy structural jsou ekvivalentem tříd a objectclassy auxiliary jsou ekvivalentem rozhrani. Ach jo, měl bych si na LDAP zas někdy udělat čas.
Ano, to pisete, ale je dobre o strukturalnich tridach vedet, aby nedoslo ke zklamani, ze je bohuzel nelze mezi sebou volne kombinovat. Narazil jsem na tenhle problem u patchu dhcp a dns serveru, ktere umoznovali nacitani informaci z ldap serveru. TEhdy jsem musel priohnout DHCP schema, abych nemel zbytecne zaneradenou vedev s pocitacema.
Co se LDAPu tyce, myslim ze to pro studenty neni moc dobre tema pokud nemaji pomerne siroke znalosti. Tech RFC co s LDAPem souvisi ..... Teprve s LDAPem zjistite, ze vsechno souvisi se vsim a zacnete se spouste veci divit, proc jsou implementovany tak jak jsou a ne tak, jak by to bylo logicke.
to autor: moc pěkný
To Marv: docela dobrý nástroj je <a href="http://ldap.zdenda.com/#luma-1">luma</a> nebo <a href="http://ldap.zdenda.com/#gq-1">gq</a>
To mirozbiro: možná by si to chtělo říct, k čemu jsou adresářové služby a pak si říct, že jedním z protokolů použivaných pro přístup k nim je právě LDAP. Adresářová služba slouží jako centrální úložiště pro společná data, která umí velmi rychle poskytovat. Data o které se adresářová služba stará jsou spíš neměnná, velmi rychle dohledatelná, nepotřebují transakční zpracování. Od adresářové služby je požadována velmi rychlá odpověď a stabilita (jedná se o centrální systém).
Data která se uchovávají v adresáři jsou o lidech (jméno uživatele, login, telefon, adresa, konfigurace sw atd.), data aplikací a jmenné služby (hosts, services, skupiny, uživatelé).
Klienty adresáře jsou operační systémy, systémy pro správu přístupu k aplikacím, databáze, webový server, mailserver...
Adresář je většinou optimalizován pro velký počet požadavků na čtení (tisíce čtení na jednu zápisovou operaci).