Mam stastne a uspesne za sebou sepsani prvniho postu do sveho blogu, ovsem byla to zkusenost natolik desiva, ze mi to neda a podstoupim ji jeste jednou. Propriste si hezky vsechno sepisu ve vimu a sem to jen po serii triku ku zobrazeni kurzoru v editacnim okenku prepastuji. Pokud mi vubec bude stat kvuli rootu za to poustet Firefox.
Je fascinujici, co vsechno dokazi webovi programatori vyprodukovat (a co jim Internet Info vezme jako ostry produkt). Interakci s webem z ELinksu jsem rovnou vzdal, jsa odpalkovan tim, ze musim mit zapnute cookies, abych v blogovatku cokoliv udelal (mozna, ze je chyba u me, jeste jsem nemel silu to blize zkoumat). I kdybych se ale dokazal prihlasit, nebylo by mi to nic platne, protoze tahle vec je na hranici pouzitelnosti i ve Firefoxu.
Jak to zevnitr vypada? V novoclankovem dialogu se vam krome nesmyslne kolonky „Autor“, kam vzdy znovu musite vyplnit sve jmeno, ukaze lista s tlacitky vykradenymi z MS Wordu (…) a pod tim podivny ramecek, ktery se ma zrejme chovat jako WYSIWYG editor. Az na to, ze v nem nejak chybi kurzor. U techto dvou postu jsem situaci vyresil trikem, kdy jsem si nechal vlozit do okenka HR, nacez jsem ho smazal a kurzor mi spokojene blikal. Ted jsem vyzkousel odvazne do okenka kliknout a nazdarbuh zmacknout pismenko, a kupodivu se skutecne pismenko objevilo a kurzor se rozblikal. Nu dobra.
Tedy, stovky tisic wikipedistu pusobicich v nejruznejsich oborech cinnosti edituji clanky v textarejce, ovsem odbornici na Linux a na internet maji WYSIWYG editorove okenko. Dobre jim tak, alespon nemohou vyuzivat pluginy svych browseru, ktere jim do textarejky implementuji kontrolu pravopisu, automaticke ukladani obsahu pro pripad padu browseru/systemu apod. A nemohou si uzivat spravneho pohybu kurzoru mezi radky (coz dela z korektur teprve spravne utrpeni). A nemohou pouzivat textove webove browsery, hackeri osklivi!
Aby byla situace alespon trochu snesitelnejsi, je k dispozici zaskrtavatko „Zobrazit zdrojovy kod“, takze muzete alespon psat primo v HTML misto blazniveho klikani na tlacitka. (Ted jsem zjistil, ze funguje ctrl-B na oznacenem textu. I v rezimu zdrojoveho kodu text ztucni misto aby ho oblozilo tagy. Radeji nebudu blize zkoumat, co to vlastne udelalo.) Ostatni nevyhody samozrejme zustavaji.
A tak jsem svuj predchozi post sepsal v rezimu zdrojoveho kodu, zapomnel jsem jen na maly detail, totiz nasazet odstavce do P elementu. Ouha. No co, to spravim jednoduse. …? …! Az na to, ze chytry Jyxo engine (oprava: dela to ten javascript) pro jistotu smazal vsechny konce radku (krom toho, ze napriklad z mne neznamych duvodu zasubstituoval EM za I), aby nahodou nebyly pripadne pozdejsi upravy clanku nejak snadne nebo neco takoveho. Nastesti slo konce odstavcu pomerne jednoduse doplnit na mista vyhovujici /\.\S/, Jyxo se totiz pri mazani koncu radku ani neobtezoval je zasubstituovat za mezery a proste radky slepil dohromady.
Jsem zvedavy, jak dlouho bude rootovske bloggery neco takoveho bavit. Schvalne asi vyzkousim blogovaci interface Abclinuxu. Spokojene je jiste Jyxo, ktere si na fakturu pripsalo tucnou sumu za cool vypadajici mini-wordpad.
Nepisu to jako email, nebot se o svoji frustraci chci podelit s ostatnimi spolubloggery, pripadne me zajimaji jejich tipy a triky. ;-) Skoda, ze nemame rubriku Meta.
Tuhle zkusenost, bohuzel, musim potvrdit. Napsani prvniho pismenka mi trvalo asi 20 minut, ktery jsem stravil experimentovanim a prohlizenim zdrojaku. Nakonec se mi taky osvedcila metoda zobrazeni kurzoru vlozenim "pomocneho objektu". Povazoval jsem to vstupni test blogera - kdo to nezlomi, nezaslouzi si nic psat :)
Díky za sepsání chyb, určitě Jyxu pošlu k přečtení. Ale chtěl bych tu zdůraznit jednu věc - tohle není blogovátko pro linuxáky, to je prostě obecný blogovací systém, který běží i na blog.cz, tj. je dělán pro běžné uživatele a troufám si tipovat, že třeba WYSIWYG má každý podobný systém. Samozřejmě systém nemůže mít chyby a znepříjemňovat práci, ale na druhou stranu navážet se do systému proto, že nespolupracuje s prohlížečem, který reálně nikdo nepoužívá není úplně fér. (Nemám vůbec nic proti Linksu, občas ho použiju, ale reálně to prostě nikdo nepoužívá a nikdo soudný pro to nebude optimalizovat webovou aplikaci, s tím se musíme smířit)
Inu, at si konec koncu ten system klidne WYSIWYG ma, ale nenuti ho lidem, ktere pri praci zdrzuje - idealni by bylo, kdyby slo prepnout mezi DHTML editorem a textarejkou, to by zabralo max. pet minut a hned by byl svet krasnejsi. BTW, bezni uzivatele edituji zhusta treba i tu Wikipedii a textarejka jim staci. Jinak nepouzitelnost v textovych browserech jsem zminil pouze okrajove; nejde o <em>optimalizaci</em> pro textove prohlizece, ale o to, aby to v nich vubec nejak fungovalo. Nejde tu jen o textove browsery, ale treba i o zrakove postizene a embedded zarizeni, pokud tedy uz nejsem uplne mimo a nezaspal jsem dobu - snad se tomu rika "web accessibility".
<p>Tak ve Firefoxu 1.0 (Debian Sarge) nefunguje pro jistotu vubec ani pohyb kurzoru. Ale ten asi taky nikdo nepouziva.</p>
<p>Mimochodem, proc mne system neustale odhlasuje? Jednak neni vubec jasne, co dela zaskrtavatko "zapamatuj si me" (obvykle je na tom miste zaskrtavatko, ktere zajisti, ze me system nebude kazdych deset minut neaktivity odhlasovat, tohle ovsem ma zrejme jinou funkci), druhak timeout pusobi dojmem, ze je nastaven opravdu hodne nizko a prihlasovat se musim skoro stale. Ted po me system chtel znovu blog aktivovat (prestoze jsem to, nepletu-li se, uz jednou delal), tedy jsem se prihlasil, nechal si poslat aktivacni kod, za tri minuty dosel mail, na dane URL jsem odklepl klic, aktivace probehla uspesne ale byl jsem opet odhlaseny.</p>
K vašim připomínkám:
- elinks a další textové prohlížeče podporovat budeme pouze pro čtenáře, ale pro tvůrce obsahu jej podporovat nebudeme
- totéž platí o vypnutých cookies
- autora nemusíte pokaždé vyplňovat, můžete si jej přednastavit
- ve wysiwyg editoru se v případě prázdného okna kurzor nezobrazuje (ve firefoxu), ale psát normálně jde - prověříme, zda to nepůjde ještě lépe a zda je to vůbec naše chyba (a ne chyba prohlížeče)
- substituci EM za I dělá váš prohlížeč. My to potom při publikování vracíme zpátky :)
- koncem řádku myslíte <br/>?
- u komentářů: informaci o html značkách nemáme na blog.cz úmyslně, protože by tomu drtivá většina uživatelů neporozuměla. Zda taková informace má být na blog.root.cz nevím, zeptám se zadavatele.
- Pro zajimavost, kolik investic by si radove vytvoreni alternativni stranky pro pridavani clanku, ktera by pouze misto wysiwyg editoru pouzivala textarejku, vyzadalo?
- Ze si autora mohu prednastavit, je chvalihodne. Bohuzel jsem ale nenasel, kde to mohu udelat. :)
- Konci radku myslim konce radku ve zdrojaku HTML, ve kterem jsem prispevek psal. "Muze" za to pravdepodobne opet Firefox, ovsem pouzivani non-WYSIWYG editace pro dodatecne opravy to prakticky znemoznuje. Opet, pokud by tohle bylo reseno pouhou textarejkou misto nejakeho cool dynamickeho prepinani, problem by nebyl zadny.
Diky, ze se nekterymi podnety uzivatelu alespon zabyvate. :)
tak si to tu ctu o te textarea...
kdysi jsem mel co do cineni s jednim "redakcnim systemem". stranky normalne sly cist kde cim, ale pridavat novy obsah pouze v prohlizeci m$. na obvykle odduvodneni "ie pouziva 99% lidi" (odehravalo se v dobe kdy nebyla jeste mozilla, ani nic podobneho, pouze staricky nn4) jsem tehdy odpovedel "99% lidi taky volilo hitlera". samozrejme zadneho zlepseni jsem se nedockal, museli jsme obsah editovat v ie. ale zase, bylo to nadherny, klikaci, rozklikavaci, s vodotryskem.
inu, prohlizece se meni, praktiky a kecy zustavaji.
a tak se chci zeptat vsech, kteri vyrabi redakcni, blogovaci, nebo podobne systemy - kdy uz to konecne pochopite? ve svete www nelze mluvit o "podporovani prohlizece" ale "podporovani standardu". a tim standardem je zde HTML. a nelze se bavit o tom, ze "prohlizec prakticky nikdo nepouziva". mate udelat web tak, aby jej bylo mozno pouzivat na kazdem zarizeni, ktere umi web.
v textovem rezimu, v grafickem rezimu, na PDA, na mobilu, na systemu pro zrakove postizene, na cemkoliv.
chcete obstastnit uzivatele prohlizece, ktery umi javascript verze x.y? prosim, ale dejte tam jasne najevo, ze tato funkce potrebuje to a to. a dejte na vyber mezi tim, a prostym HTML.
pral bych si, abyste podporovali 100%, ne pouze 99% lidi, kteri chteji vas system pouzivat. protoze to 1% tvori lide, kteri napisou nejkvalitnejsi clanky.