" vždy jsou na konci instrukce uložené v paměti zpracovávané procesorem zpracovávajícím data přenášená po sběrnicích a vlastně jsou to “pouze” elektrické signály."
No ono je dobrá si uvědomit, že lidský mozek je taky jen "biologický stroj", který zpracovává pouze elektrické signály. Ano krom vědomí má spoustu dalších rovin (nevědomí, hormonální roviny atp.) ale v jádru je to zase stroj, který se evolucí vyvinul z "ničeho?" s jediným smyslem... rozmnožit se.
Vaše teze "je to jen program" dobře vysvětluje to, že se AI dokáže naučit překládat z AJ do NJ... následně z AJ do SP... jak ale vysvětlíte, že ve finále umí překládat z SP do NJ, aniž by ji to někdo učil?
Jak vysvětlíte, že si si rozsáhlé AI vymýšlí věci které nejsou, fabulují, extrapolují, deklarují své "city"?
Ano, jsou to všechno naučené vzorce z literatury vytvořené člověkem, ale tak jednoduché, že "je to jen program" to také není.
Ano, to že lidský mozek je taky stroj je věc o které hodně přemýšlím. O mozku už nevím lautr nic, ale z toho co čtu tak nějak chápu, že ani lidé co se tím živí o mozku stále mnohé neví. To samé platí pro lidské chování.
Jak máme simulovat něco co sami nechápeme i když jsme to my samotní a každý den to používáme? Navíc na základech jedniček a nul.
To co píšete k AI ... Já Vám neodpovím, ale pošlu Vám odkaz na to co říká jeden z doslova nejpovolanějších lidí na planetě. A na Vaše otázky tam odpovídá:
https://www.youtube.com/watch?v=vYQ33kP7BdY
Mimochodem Tomáš Mikulov stojí právě za překladačem využívajícím strojové učení. On to dokáže vysvětlit nejlépe.
A i když se tím živí, tak je hodně řekněme skeptický. Nebo je to možná právě tím, že se tím živí a hodně do oboru promlouvá.
Dovolím si nesouhlasit. Letadlo využívá úplně stejný princip jako pták a to vztlak. Tvar křídel letadel je inspirovaný u ptáků. A ta inspirace neskončila, ale pokračuje. Viz tzv winglety na koncích křídel používané poslední dekády. To je okoukaný od nějakého dravého ptáka.
Létáme vlastně díky tomu že základní princip jsme od ptáků okopírovali a objevili jev který jsme nazvali vztlak.
Ale domnívám se, že podstatu pravé inteligence ještě nechápeme. Sami sebe moc nechápeme....
Neříkám že to jednou nepochopíme. Proč by ne. Jen říkám, že k tomu máme hodně daleko a připadá mi to jako hodně složitý problém.
Dovolím si také nesouhlasit. Lodě plují na stejném principu jako ryby, ale o kopírování se mluvit nedá. Dokonce i ponorky jsou od ryb tak odlišné, že bych připouštěl jenom mírnou inspiraci. A to ještě spíš jenom tam, kde to příroda dělá o moc lépe než člověk, stejně jako u těch letadel.
A ty tranzistory, neurochirurg vidí spoustu neuronů, synapsí mezi nimi, může znát chemické i elektrické procesy v mozku, ale dokáže říct z čeho vznikla i ta nejjednoduší myšlenka? Není to třeba tím že pro listí nevidí strom?
Vidíte .... Zrovna o rybách jsem viděl dokument, kde vědci vysvětlovali že to jak pluje ryba nedokážeme napodobit ani vzdáleně, protože ryba používá spoustu mikropohybů těla a ty nedokážeme ani pořádně přesně zmapovat, natož napodobit .... Jen se mi teď nedaří najít kde jsem to viděl.
Ale ano, tranzistory mohou být dejme tomu neurony. Jenže náš neuron v mozku má řekl bych více stavů než dva ...
To co máme je prostě oproti mozku absolutně primitivní. Stejně jako jako plavba žraloka je daleko sofistikovanější než plavba tankeru s ropou (i když toho víc uveze)
Ostatně doporučuji kouknout na názory opravdového odborníka, které tu sdílím.
K té analogii s rybou... a potápěč s ploutvema dělá asi co? :-) Že je nepraktické takto konstruovat stroje (s flexibilním trupem) je jiná věc. Mimochodem taky to není úplně mimo.
" vždy jsou na konci instrukce uložené v paměti zpracovávané procesorem zpracovávajícím data přenášená po sběrnicích a vlastně jsou to “pouze” elektrické signály."
to je pravda, a odpovídá to pohledu na vědu tak, jak se to běžně učí (naučíme se nejdříve celá čísla, potom sčítat, potom zlomky, následuje řekněme koncept nekonečna atd.). Ale je tady fenomén samoorganizace (self-organization), který prozatím není dobře prozkoumaný. A díky tomuto fenoménu i systémy založené na značně jednoduchých pravidlech mohou vykazovat známky "vyššího stupně organizace" (pro to asi neexistuje přesný termín). No bude to ještě zajímavé, ale jak píšeš ... zatím nás v IT asi AI nenahradí, spíš to bude nahrazovat takovou tu denodenní juniorní práci.
(btw projít reCAPTCHOU bude asi už dneska snadnější pro AI než pro mne :-)
Já byl hodně ovlivněn autorem této knihy. Byl to můj učitel psychologie. Jeho teorie neměla nic společného s umělou inteligencí. Jeho práce v té době byla o tom, zda a jak je naše psychika popsatelná matematikou. Nakolik jsou naše rozhodnutí a názory predikovatelné na základě prožitých věcí. Zda jsme popsatelní jako automat, který zpracovává informace deterministicky.
Další obor, který se něčemu podobnému věnuje, je behaviorální ekonomie. Nejsme zdaleka tak racionální, jak si myslíme. Vlastně jsme velmi iracionální. Co hůře, předvídatelně iracionální.
Další obor je rétorika a manipulativní metody. Tam se také zkoumají reakce na různé akce a hledají se vzorce. Jsme v tomhle hodně daleko a zejména v době fake news se do toho výzkumu investuje hodně prostředků. Cíl je sice jiný, ale mechanismus stejný: popsat člověka jako automat, u kterého dokážeme podle vstupu určit výstup.
Obávám se, že toho už o nás víme dost na to, abychom to simulovali nějakou AI. Spíš ještě nevíme, k čemu ji zneužít. Pokrok s AI jako je ChatGPT by ale brzo mohl někoho inspirovat k vytvoření "armády indů", která ve skutečnosti bude jen armáda AI. Od anonymních* Indů se nízká kvalita práce tak nějak čeká, stejně tak jako jazyková bariéra a omezená schopnost porozumět zadání. No, počkám až mi skončí stavební spoření a založím si na to startup!
*) To slovo je důležité. Máme ve firmě hodně Indů a jsou to odborníci, kteří se nám ve všem vyrovnají. Ale jak sami připouštějí: na trhu práce jich je tam moc a většina z nich ve skutečnosti nic moc neumí. Zadat práci někomu, koho nemáte prověřeného, jsou obvykle vyhozené peníze. Přesto to firmy dělají :-)
Eee. Já jsem tuším toto slyšel vykládáno jako kosmologickou teorii, v souvislosti s časoprostorem a paralelními vesmíry. Že realita jakožto bod v čase znamená vlastně kolaps vlnové funkce nebo co.
Mozek si interně trvale halucinuje/modeluje realitu, kterou pozoruje skrz komprimované kanály s omezenou šířkou pásma, a dynamické děje predikuje na krátkou dobu předem. Schizofrenie může být stav, kdy dochází k určité ztrátě kontaktu mezi zmíněnou interní představou a vnější realitou.
Živím se zhusta jako diagnostik různých zařízení a systémů - v této roli jsem zvyklý pracovat do poslední chvíle s více hypotézami. Až mi experimenty a další vývoj některé hypotézy vyřadí a zbyde jedna nejspíš pravdivá. Spousta lidí takto nefunguje - usnesou se předem na konkrétním řešení a jsou pak naštvaní, když jim jejich již přijatou představu následné události/experimenty vyvrací...
Přečteno 20 744×
Přečteno 18 591×
Přečteno 17 805×
Přečteno 17 554×
Přečteno 16 260×