Hlavní navigace

Další ničení, na řadě windows

21. 4. 2011 7:17 (aktualizováno) Petr Macek

Minule jsem zkoušel odmazat systémy Ubuntu a FreeBSD. Někdo v komentářích se ptá na windows, tak ve virtuálu pouštím Win XP sp3. Jak mazat? rm -rf asi ne :-) Pohořel jsem s příkazem del,  protože ten se chová divně právě u složek, kam nemá práva zápisu nebo je to skrytý. I když použiju parametry pro skryté a systémové, stejně mám pocit, že většinu systémových složek přeskočí. Průzkumník na tom není lépe, skončí svou práci po prvním adresáři nebo souboru, na který nemůže. Total commander je jistota ;-)

Nejprve mažu jako běžný uživatel a to systém přežije bez problémů, pouze svému uživateli odmažeme dokumenty, věci na ploše, …

Při mazání jako správce už je to zajímavější, je nutné potvrdit několik mazání a pak systém varuje, že je v nestabilním stavu a chce instalační CD. Pokud ho nepoužijete, po rebootu už systém nenaběhne, chybí ntldr, boot.ini apod.

Tak jsem udělal druhý pokus a instalační CD jsem mu dal. Systému nemůžu upřít snahu, ale ani tak si potřebné soubory neobnovil. Po restartu též nepoužitelné.

Pokud se jedná o běžné nastavení systému, kdy jsou systémové soubory skryté a uživatel nneí moc znalý a nepoužívá nějaký commander, je trošku těžší si systém odmazat. Ale co nezvládne uživatel, mohou zvládnout třeba viry.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.