Minule jsem zkoušel odmazat systémy Ubuntu a FreeBSD. Někdo v komentářích se ptá na windows, tak ve virtuálu pouštím Win XP sp3. Jak mazat? rm -rf asi ne :-) Pohořel jsem s příkazem del, protože ten se chová divně právě u složek, kam nemá práva zápisu nebo je to skrytý. I když použiju parametry pro skryté a systémové, stejně mám pocit, že většinu systémových složek přeskočí. Průzkumník na tom není lépe, skončí svou práci po prvním adresáři nebo souboru, na který nemůže. Total commander je jistota ;-)
Nejprve mažu jako běžný uživatel a to systém přežije bez problémů, pouze svému uživateli odmažeme dokumenty, věci na ploše, …
Při mazání jako správce už je to zajímavější, je nutné potvrdit několik mazání a pak systém varuje, že je v nestabilním stavu a chce instalační CD. Pokud ho nepoužijete, po rebootu už systém nenaběhne, chybí ntldr, boot.ini apod.
Tak jsem udělal druhý pokus a instalační CD jsem mu dal. Systému nemůžu upřít snahu, ale ani tak si potřebné soubory neobnovil. Po restartu též nepoužitelné.
Pokud se jedná o běžné nastavení systému, kdy jsou systémové soubory skryté a uživatel nneí moc znalý a nepoužívá nějaký commander, je trošku těžší si systém odmazat. Ale co nezvládne uživatel, mohou zvládnout třeba viry.
Článek je sice o cílené destrukci systému, ale i tak:
Subjektivně se mi jeví *NIX bezpečnější. Pravda, #rm -rf je konečná, ale kdo trvale pod rootem pracuje? Jako standardní user si zničím akorát svůj home.
Zato ve Win z mnoha důvodů (nejčastěji pohodlnosti) pracují uživatelé pod účtem ve skupině Administrators. V rukách laika je to pohroma. Systém nezničí hned, ale o to spolehlivěji.
Nechci blafovat, ale mám za to, že format c: ve WinXP a vyšším systém odmítne vykonat. Ve Win98 a starších to spolehlivě šlo :-) Dokonce na to existovaly viry. A MS-DOS? Pche...
ale no tak formát c: pěkne fungoval v dosu ale na platformě NT fungovat nebude protože připojený svazek se zformátovat nedá. Aby wokna zlikvodoval uživatel to by musel najít nějakou bezpečnostní díru (ne že o ně byla nouze) jako admin je nejjednudoší zmáznout ntldr to jde i z průzkumáka a systém už nenaběhne (ale oprava je jednoduchá). Mnohem zajímavější je regedit, nebo třeba "poladit" základní ovladače - řadič DMA výborně chodí s VLSI (nezapomenout smazat zálohy poslední konfigurace). Vůbec nejspolehlivější jsou různé ..edit, ..parm, ..tune hračky ty dokážou systém zrušit skoro tak dobře jako vadná ramka.
xorandor: a jak to chces udelat???? Slozku windows se ti ve windows nepodari prejmenovat (sam jsem to tedka zkousel abych si to potvrdil nebo vyvratil).
Jak tady rikate ze linux je bezpecnejsi system- ze nekdo pracuje pod administratorem (respektive pod rootem)je jen jeho chyba a konci to naprosto stejne jak v linuxu tak ve windows... V minulym clanku nekdo napsal ze staci smazat boot.ini, v linuxu staci smazat menu.lst a jsme na tom jeste hur, nebot nam nenabehne ani ten blbej windows.
Linux je bezpecnejsi z jedinyho duvodu-nepracuji na nem "negramotni" lide a kdyz jo, tak znaj pouze ikonku firefoxu.
Mimochodem, tyto clanky se mi zacli libit- priste bych dal treba jeste nejaky OS, dit zas tak malo jich neni http://cs.wikipedia.org/wiki/Operační_systém :)
Unix (FreeBSD), Linux (Ubuntu), PHP, MySQL, OpenVPN, IPSec, …