tady je fousovo

  • COW filesystémy V praxi...

    V praxi… ZFS používám již asi 2 roky na několika serverech. Během této doby jsem se nesetkal s žádným problémem. Jeho nasazením jsem získal možnost inkrementálního zálohování a jednoduše nastavitelných kvót. ZFS jsem testoval také na portu Debian GNU/kFreeBSD. Ani zde se neobjevily žádné problémy.
    22. 10. 2014 12:36 (aktualizováno)
  • COW filesystémy BTRFS

    BTRFS je mladším kolegou ZFS. Stejně jako ZFS se snaží o implementování rozšířených vlastností s důrazem na toleranci chyb, opravy a jednoduchou administraci. Název může mít několik významů: BetterFS, BtreeFS, ButterFS, ButterFace. Nemá tak vysoké cíle jako ZFS. Chce být stejně tak dobré nebo dokonce lepší než stávající Linuxové systémy souborů (ext4, ReiserFS, XFS). Důraz klade na škálovatelnost a výkon. Používá pevnou velikost bloků, které seskupuje do extentů…
    22. 10. 2014 12:35 (aktualizováno)
  • COW filesystémy ZFS

    Tento systém byl navržen Sun Microsystems. Poprvé byl představen v roce 2005 v distribuci OpenSolaris. Je licencován CDDL, která není kompatibilní s GPL, pod kterou je vydáván Linux. Proto jsou jeho hlavní doménou operační systémy rodiny BSD a Solaris. ZFS byla původně zkratka pro Zettabyte File system, ale v součastnosti již neznamená nic. Oproti většině file systémů používá proměnnou velikost bloku. Nepoužívá inody, ale různé struktury pro konkrétní operace (block-pointer, space-map…).
    22. 10. 2014 12:35 (aktualizováno)
  • COW filesystémy Úvod

    Proč bychom se vůbec měli zajímat o nové souborové systémy? Žurnálovací systémy mají jeden velký problém. Starají se pouze o integritu a konzistenci metadat. Pokud bychom uvažovali nad tím, že budeme do žurnálu zapisovat i změny dat, narazíme na výkonostní problém. Oproti tomu Copy On Write (COW) představuje model pro ACID transakce, které jsou známé například ze světa databází, bez použití žurnálu. COW ve světě souborových systémů představuje jednu malou, ale velmi důležitou věc…
    22. 10. 2014 12:25 (aktualizováno)
  • Kterak vyrobit Slax 7 usb flash v linuxu

    Kratký návod na instalaci nového Slaxu na usb flash. Vzhledem k nefunknčnosti slax/boot/bootinst.sh na Archlinuxu. Pro začátek bych měl napsat, že toto je prováděno na Archlinuxu a že pro správnou funkci syslinuxu je třeba balík  extra/mtools. Jakožto zvídavý tvor jsem si stáhnul nový Slax 7. Nejdříve jsem zkusil iso. V kvm fungovalo moc hezky hned po tom, co jsem mu dal dostatečné množství paměti. Uznávám, že defaultních 128M je pro současné systémy opravdu málo.
    17. 1. 2013 11:25
  • Kterak vyrobit openSUSE bootstrap

    Pouze kraťoučké memo o tom, jak si vyrobit čistou instalaci tohoto systému. Můj první Linux bylo Gentoo, kde se instalace prováděla z příkazové řádky. Časem jsem to zkusil i s debianem. Na debianu jsem si postupně odvyknul používat instalační CD a s každou novou verzí jsem buďto upgradoval, nebo nový stroj nainstaloval pomocí nástroje debootstrap. Toto mi v Suse maličko chybělo…
    8. 9. 2010 13:34 (aktualizováno)
  • debian install cd

    trocha historie…
    27. 6. 2010 16:07
  • problém s openldapem na centosu

    Po pádu ldapu jsem ručně vytvořil zálohu, vyrobil nový adresář pro ldap, ale služba se nechtěla rozběhnout… Celý tento proces se odehrával na CentOS 5.4, OpenLDAP 2.3.43. Zálohu jsem vytvořil jednoduchým způsobem cd /var/lib/ mv ldap ldap.old mkdir ldap touch ldap/DB_CONFIG chown -R ldap.ldap ldap
    26. 2. 2010 17:19
  • kterak donutit Psi, aby otevíralo url v tom správném prohlížeči

    Toto je jen další nudný článek o Chrome. (memo) Věc, která mě již delší dobu štve (štvala) je, jak nastavit psi, aby použilo k otevření URL ve zprávě mnou preferovaný prohlížeč chrome (nebo chromium, jak je komu libo). Nastavení jsem hledat v Qt, ale neuspěl jsem. Nakonec bylo však řešení daleko jednodušší, než jsem očekával. K otevírá url lze použít (opravdu nevím, jestli je to jedinné řešení) systémovou proměnnou BROWSER. Každý si ji podle chuti může nastavit na libovolném místě v systému…
    9. 2. 2010 15:01 (aktualizováno)
  • OpenSUSE server_http repozitář

    Pokud byste hledali nějaké lepší řešení pro Váš web server, než-li těžkotonážní Apache, a zároveň používáte OpenSuse, je tu řešení. Požívám web server na pracovní stanici a nechci tedy aby se mi snižoval výkon ostatních aplikací. Pro http server nemáme pouze Apache, ale existuje řada alternativ. V základním repozitáři OpenSUSE některé tyto servery chybí a proto jsem dlouho hledal repozitář, který by obsahoval například můj oblíbený Nginx. A hle… našel jsem…
    27. 11. 2009 11:56