Mám obavu, že tu je tak trochu problém aj v tom, že autor nie celkom správne chápe základným konceptom, na čo je aké zariadenie určené.
V prvom rade treba rozlišovať router a access point (AP).
Router slúži na prepojenie lokálnej siete LAN s internetom WAN a spravidla obsahuje/vykonáva funkcie ako firewall, NAT, DHCP server, DNS resolver. AP slúži na prepojenie medzi fyzickým/káblovým ethernetom (LAN) a WiFi. No a potom tu máme akúsi kategóriu zariadení nazývanú "WiFi router", ktorá kombinuje router a AP do jedného zariadenia.
V jednej sieti sa používa vždy iba JEDEN router. Na WiFi pokrytie môže byť v sieti viacero AP. Autor sa najskôr pokúsil do siete zapojiť dva routre + dva AP (v kombinovaných zariadeniach typu Wifi router), čo je očividný nezmysel a úplne logicky to nemohlo fungovať. Následne sa ten druhý WiFi router pokúsil nastaveniami "osekať" aby sa choval iba ako AP, to ale nemusí byť vždy úplne možné a už vôbec nie jednoduché, takže pokiaľ s daným zariadením a so sieťami všeobecne nemá viac skúseností, určite by si mal miesto toho zaobstarať radšej normálne AP-čko.
Ďalšia vec je ten "mesh". Neviem či na pojem "mesh" existuje nejaká konkrétna norma, skôr mám pocit, že ide o marketingové označenie, ale ak to chápem správne, tak sú to v princípe WiFi APčka, ktoré sú vzájomne prepojené bezdrôtovo. Autor má ale do oboch miest dovedený Ethernet a prepojené ich má teda káblom, ak správne čítam článok - takže prečo tu riešime nejaký "mesh"?
Chtěl jsem napsat něco podobného, ale předběhl jsi mě a tak už nemusím.
Shrnul bych to tak, že autor ani z poloviny nerozumí "síťařině" a pouze umí nastavit základ.
V článku mi chybí obrázky z nastavení z míst, kde si myslí, že je to podle něho špatně, rozdíly mezi mobile app rozhraním a webovým, atd.
@Petr Fiala: pokud by byl další článek v podobné nuzné kvalitě studenta 1. ročníku střední školy, raději dalším neztrácejte čas.
Taky se přikláním k názoru. že autor naskočil na buzzword. Mesh == AP se nějakým způsobem přes okolní AP dokážou v případě, že vypadne připojení přes aktuální uplink, "přeposkládat" tak, aby nepřišly o připojení k routeru/internetu. Třeba u UBNT se téhle funkci říká "wireless uplink". Jelikož autor píše, že v baráku je dost ethernetových zásuvek, tak požadavek na nějaký mesh je úplný nesmysl.
Postřehy ohledně "nefunkčnosti" WAN portu jsou vážně úsměvné, to samé se stane např. u DD/WRT a prakticky všude jinde, pokud WAN port nehodím do bridge s LAN porty. Je to zcela normální, logické chování.
Jinak nápady v diskusi s nějakým OpenWRT/DD-WRT a režimy client bridge/repeater bridge jsou blbost, prakticky s jistotou na tom nebude fungovat IPv6. (Klient sice dostane IPv6 adresu přes RA nebo DHCPv6, ale to je všechno, konektivita přes IPv6 vůbec nefunguje, ani v LAN, ani do WAN. Osobně vyzkoušeno. Problém ovladačů/firmwaru chipsetu, neřešitelné.
Požadované bude fungovat třeba s UBNT, Meraki apod., ne s těmihle consumer-grade krabičkami, které jsou prostě určeny pro funkci WiFi routeru a tečka.
Ten problém s IPv6 plyne ze zásadního defektu Wi-Fi: celý systém není standardně navržen tak, aby za jedním Wi-Fi klientem bylo víc zařízení s různými MAC adresami. Wi-Fi standardně pracuje jen se 3 MAC adresami: AP, klient a stanice za AP. IPv6 zase dobře nefunguje, pokud paketům při přenosu po síti něco změní MAC adresu, což je přesně to, co Wi-Fi klient s paketem z počítače "za klientem" udělá.
Aby fungovalo IPv6, musí být Wi-Fi klient v režimu "WDS klient" (a AP samozřejmě musí komunikovat s WDS klienty), pak se používá režim se 4 MAC adresami (včetně MAC adresy stroje "za klientem").
Řešitelné to tedy je, ale není to triviální a ne všechny kombinace AP/klient to zvládnou.
Dobře je to vysvětleno na OpenWRT wiki. https://oldwiki.archive.openwrt.org/doc/howto/clientmode#bridged.client.mode.issues
Problém vznikne pokud je za jedním wifi klientem více stanic. V režimu STA se veškeré komunikaci klient -> AP přepíše zdrojová MAC na MAC klienta. Pro IPv4 si klient v režimu STA dělá záznam, takový bastl L2+L3 ARP NAT, taky se tomu říka pseudobrige, ale na jiném než IPv4 protokolu to nefunguje, protože pseudobridge klient umí naplnit jen tabulku MAC x IPv4. Takže WDS je jediná cesta jak tlačit IPv6 přes 802.11, protože tam se zdrojová MAC nepřepisuje a klient se o L3 nezajímá.
Je možné že se v budoucnu objeví i klienti kteří budou umět mapovat MAC x IPv6, soukromě ale doufám že ne.
Ja som použil na bezdrôtové prepojenie dvoch routerov 802.11s a funguje to dobre. Jeden router slúži ako GW do internetu a DHCP/DNS server, na druhom sú tieto featury povypínané. Všetky zariadenia sú na jednom LAN segmente a vzájomne sa vidia, či už sú pripojené k prvému alebo druhému routeru káblom alebo rádiom. Na oboch roteroch bežý OpenWRT. Funguje IPv4 aj IPv6.
Autor ma rezervy a vdaka tomu urobil zasadnu chybu, ze tie dva wifi-routre chcel integrovat do existujucej siete, kde ako som pochopil uz mal nejaky router.
Toto bolo a je kamenom urazu.
Takteto routre s mesh ale s tym maju problem, s tym sa tam nerata. V jeho pripade mal vybrat ciste AP alebo vyhodit svoj router a mozno by muto fungovalo.
Nechal sa nalakat nizkou cenou. Ta nizka cena tam nieje len tak a hadam s autor poucil. Jednoducho ten rozdiel v cene sa niekde musel ukazat. Cinani zazracne neurobia nieco citlene lacnejsie bez toho aby to nebolo vidiet. V tomto pripade si to odniesol hlavne SW(FW).
Mesh nemusi byt le bezdrotovy(vtedy je to v podstate extender) ale aj drotovy.
Mesh ja beriem ako vec, ktoru vymysleli pre BFU aby si vedel jednoducho zabezpecit aby mal wifi v celom dome. BFU pride, zapoji to podla navodu a funguje mu wifi v celom dome. O tu celu logiku a nastavenie sa postara vyrobca. Preto to musi byt zapojene podla vyrobcu a nieje to vhodne na custom riesenia.
Hadam vdaka tejt skusenosti tu mame o jedneho pouceneho BFU viacej(tym nechcem urazit autora).
K openwrt. Co som pozeral pred ndavnom, tak openwrt zatial wifi 6 routre prilis nepodporuje.