Pokud kupuji router nebo AP v SOHO kategorii, vzdy se v prvni rade koukam, jesli na to lze nacpat OpenWRT. Protoze SW od vyrobce je bud spatny vtip rovnou, nebo uz za nekolik mesicu s ukoncenim podpory.
Pokud je ochota si priplatit, tak jit jedine o kategorii vys a koupit Microtik, pripadne UBNT. (Cisco si domu koupi max jeden jediny nadsenec, co me za predchozi doporuceni prijde vynadat.)
Protoze moznsti SW nastaveni v nestardatnich podminkach (zarizeni v roli AP misto routeru, nebo pozadavek vypnout DHCP, pripadne vice SSID siti pripojenych do ruznych VLAN) jsou ze strany vyrobcu tech krabicek bud nedostacujici, nebo rovnou nefunkcni.
Router zmineny v clanku na seznamu zarizeni do kterych jde OpenWRT dostat bohuzel neni.
S UBNT mám v podstatě dobrou zkušenost. Stačí si pořídit CloudKey a externí cloud není potřeba. Jednou se to nastaví a už o tom nemusíte vědět. Ani registrace kamkoliv není (nebo aspoň nebyla) zapotřebí. Jestli UBNT někam bonzuje nastavení, to nedokážu vyloučit.
Jedna potíž byla, když po jedné aktualizaci FW se klienti mohli připojit pouze k AP a ne k síti. Po kratším pročítání diskusních fór pomohl ruční downgrade na předchozí verzi. Naštěstí tato možnost existuje a na webu měli archiv starších FW. Po dvou hodinách hraní tak zase vše fungovalo. Další aktualizace už byly OK.
Druhá potíž byla při napájení CloudKey z USB adaptéru, který zřejmě nedokázal uspokojit napájecí požadavky a tak se po roce provozu začaly vyskytovat ztráty konfigurace. V Softcomu ochotně vyřídili reklamaci, nový CloudKey je napájen z PoE a od té doby funguje.
Ano, UBNT bonzuje, a to docela dost - a nejde to vypnout. Delal sem mensi kolekci ze zvedavosti, vice infa zde: https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/lwr4ud/update_ubiquiti_refuses_to_disclose_why_they_are/
Problem s UBNT je, ze bez Network Controlleru to poradne nenastavite a pokud vyzadujete Hotspot, tak musi byt porad dostupny. A dale spousta bugu, ale to maji i ostatni vyrobci, jen asi ne v takove mire.
Co se mi celkem libi (a hlavne performance je uplne nekde jinde) je starsi rada Ruckus. Pokud vam staci Wifi5 (wave2), tak to nema chybu a na ebay jich je celkem dost - jen si trocha priplatite. Ale s Unleashed firmware je controller build-in.
P.S.: ja uz dost let jedu na Mikrotiku, doma mam Unifi AP ktere jsem poridil pouze ze zvedavosti - performance je lepsi nez u Mikrotiku, ale Mikrotik ma o mnoho vice moznosti nastaveni (tuningu).
Vlakno na Reddit trocha delsi, zde je primo comment s payloadem co UBNT posila:
https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/lwr4ud/update_ubiquiti_refuses_to_disclose_why_they_are/gpndiv0?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3
Ne, UBNT cloud neni nutne pouzivat. Registrace take neni nutna. Vse lze udelat lokalne pres Ubiquiti Cloud Key (pripadne Cloud Key Gen 2). Dalsi varianta je si nekam nainstalovat Unifi controller. Moznosti je vice:
1) na desktop/laptop s Windows ci Linuxem, ale nutnost mit nainstalovanou i Javu
2) nainstalovat si to treba na RPi (defacto samo-domo verze Cloud Key) - https://pimylifeup.com/rasberry-pi-unifi/
3) mit to nekde v Docker contejneru - https://hub.docker.com/r/linuxserver/unifi-controller
Unifi controller NEMUSI bezet porad. Nutny je jen na pocatecni nastaveni (adopci zarizeni) a pak na jakekoliv zmeny v nastaveni. Pripadne musi bezet neustale pokud vyzadujete pokrocile funkce jako "Guest portal" a jine.
Tak OpenWRT u nových zařízení aby fungovalo vše je hodně okrajová záležitost. Už třeba protože kupující to má na používání a né pro happening a aktivizmus.... ....takže takové drobnosti v readme nebo releasenotes jako nejde 5GHz , nejde USB , jednou za xx hodin restartovat atd.... je swipe left.
Osobně sem si musel pro plnou podporu koupit něco z bazaru a při problémech s implementací DNS koupit Microtik který funguje out off box. Kupodivu aby fungovalo OpenWRT někdy znamená si právě připlatit výše, než Microtik.