Dopredu informujem, že tento článok, tak ako niektoré predošlé, píše o žvástoch.
Zaujala ma taká zaujímavá informácia ohľadne nakupovania notebookov. Prenosné mašinky sú momentálne plne použiteľné, výkonné, cenovo dostupné… asi nie je žiadna novinka, že sa dajú zohnať s Vistou, XP, miestami s tým jablkovým systémom, s nejakým tým systémom „pre srandu králikov“ typu FreeDos alebo bez systému. Na modernom notebooku môžete napaľovať, surfovať po internete a čokoľvek čo vás napadne…
Ale nebolo to tak vždy… nie som nejaký expert do počítačov a veľa vecí jednoducho nepamätám, keďže som jednoducho mladý… no stretol som sa raz s notebookom IBM rok výroby… ani neviem. Obsahoval niečo takéto:
kvalitný monitor zobrazujúci bielu, čiernu a niekoľko odtieňov sivej
4MB RAM
procesor 486 (teda predpokladám)
Pevný disk nejakých dnes už veľmi komických 500GB… či to bolo 500MB? To asi skôr… aj keď najreálnejšie bude odstrániť ešte jednu nulu…
Operačný systém Windows 95 aj s hromadou diskiet…
To bola nostalgia. USB nikde a zamávala na mňa rozkošná FDD mechanika na diskety. Vytváralo to na notebook dosť komplikovaný zvuk pri spúšťaní :P
Sekali na tom tie jednoduché karty a keď sa dalo niečo kopírovať z „disk C“ na „disk C“ (kto by taký maličký disk delil na viac partícií), postupne naskočila tabuľka a ostávala tam peknú chvíľu…
Ešte ma tak napadlo pustiť kreslenie. Fakt dobré, vyberiem červenú a je to sivá, vyberiem zelenú a je to sivá… hotová romantika… no čo, starý notebook… možno na ňom kedysi Ježiš hrával prvé doomovky…
Aké sú vaše skúsenosti so staršími notebookmi? Máte nejaký historický kúsok? Čo pekné ste s nimi zažili?
No ano, 486 NB černobílý ještě stále používám a je celkem fain i s w311 a DRDOSEM, který je schopen ho rozpohybovat celkem slušně díky kešování a nastrkáním všeho "nahoru", takže moře paměti. BIOS víc jak 540MB HD nebere, ale není ani třeba. Originál HD 2,5" měl jen 60MB... A protože to má ještě normální 3,5 kabelové rozhraní, tak tam mám normální 3,5" HD... No, musil jsem trochu vykuchat bok aby se to tam vešlo, ale jede v pohodě. A 4MB RAM je přímo šušňo pro widle i pro CShell (kvůli češtině na všechny aplikace a pohodovému ovládání).
Dělám si na něm nějaké ty interní texty (AmiPro) a DB DataPerfectu s různými záznamy jak pro DOS, tak pro Linux (různé fígle s nastavením, hesla a záznamy howto, abych je měl pěkně při ruce, když na nějakém tom dospělém poči instaluju nebo předělávám). Určitě bude ještě nějakej ten pátek běhat a pak si ho dám do muzea :-) Mám už Compaq SLT 286 NB, ale k tomu nemám zdroj. To bych taky někdy rád odzkoušel, je jinak kompletní a krásně zachovalý. A taky vlastním IBM 166 (série 760 nebo tak nějak) s 32RAM a s Blackboxem na Slackware, ale ten už je moc dobrej, barevnej a rychlej :-) A nějaký trosky dvou NB DualGroup P1, jeden sice jede, i s CDROMkou, ale má zlomenej kabel na HD, tak jen odpočívá.
Tak to je asi všechno co jsem k tomuto tématu chtěl říci - prostě staré věci mohou dlouhodobě sloužit k nějakým užitečnostem, i když by o ně normální uživatel dnes už ani nezakop. Mimochodem - textovej ZIPSlack to taky skouslo, ale dal jsem to pryč, neb v tomhle případě tam nemá valnej smysl - není tam síťovka. A mohla by bejt, kdybych sehnal PCMCIA I kartu...:-) A taky se tam už kvůli rychlosti nic jinýho než Slack nebo DOS nehodí - a kdo s tím DOSem umí dneska pracovat? No jo, historie. QPro4, T602, K602, NC, NEdit (26Kb textovej editor, kterej toho umí tolik, že si to do dneška nejsem schopnej zapamatovat), AmiPro3 (1992 a řek bych stejně dobrej jako word6), DataPerfect, která běhá i dneska třeba jako pozadí webovek a pak třeba Prehistorik hra, a už zmiňovanej grafickej shell CShell od Cybexu - nemá chybu. Tak jo :-))
jj... ja som pisal diplomovku na Texas Instrument TravelMate, uz neviem cislo, ale bolo to 64 odtienov sedej (v tej dobe to bola spica), 386DX, 60MB disk, 8MB pamat (z toho som si robil este RAM disk, nech to Cecko kompiluje rychlejsie), MS DOS 6.22 a Win 3.1, AmiPro a Retaliator, Wolfenstein 3D....
ach jo.. to bola krasa :)
Já si na střední na intru užil hodně zábavy s Halikanem (486 DX2, miniaturní disk, windows 3.11, monochromatický display, nějakých 8MB RAM).
Používal jsem ho hlavně jako psací stroj (dosový kancelářský balík Klasik), hračku na programování v pascalu a experimenty s assemblerem. Sousedi vlastnící Pé trojky mému mazlíkovi s oblibou říkali kalkulačka. Až nakonec, někdy ve třeťáku se při mých potulkách jeho vnitřnostma uvolnila jedna kovová pacička přidržující šasi zavřené a dopadla na odhalené spoje základní desky. Truchlil jsem několik dlouhých dní.
Ještě tu mam pořád víceméně funkční noťas Leo 486DX 50MHz (je to vůbec možné :-) s 8MiB RAM. Už tomu nefunguje mechanika, tak je problém do toho něco dostat, ale sehnal jsem a rozchodil PCMCIIA síťovku, takže dokud nekleknou ty 95ky co tam jsou, bude to fungovat. Pořád na tom krásně běží DOSové klasiky, ale potom co jsem si koupil ThinkPada, kde to obstará DOSBox, tak se na stařečka už jen práší. Kruci, teď si uvědomuji, že jsem tak starej, že si pamatuji, jak jsme to Leo používali v práci jako nové a já si ho pak dával dohromady ze dvou kusů po povodni. Ten čas strašně letí.
:)
Takové notebooky tak trochu sbírám.
Přišlo to samo - vždycky mi bylo líto ty historické kousky vyhodit, pár jsem jich dostal za rady ohledně připojení na internet, no a pak mi je kamarádi začali i nosit ...
Nejlepším exponátem je asi Toshiba T1000 (možná to není přesně - lovím to z paměti), je to PC-XT, má DOS 2.0 v ROM, FD3,5 720kB a široký nízký CGA display.
Je docela pěkné z čeho se ty dnešní elegantní notebooky vyvinuly.
Jednou možná udělám výstavu ;)
no, ja som doma nasiel 2 kusy Olivetti Quaderno, 12MHz CPU, ciernobiely display, 20MB HDD, proste parada, mam k tomu externu FDD mechaniku. Zial ani jeden uz nie je funkcny (na jednom praskol display na druhom odisiel HDD a pri vymene som nieco posahal).. Rad by som ich sfunkcnil, ale netusim ako na to takze tu na nich pada prach..
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 026×
Přečteno 36 856×
Přečteno 29 434×
Přečteno 26 229×
Přečteno 26 062×