Asi to znie neuveriteľne, ale prišiel som nato, prečo je na svete tak málo „linuxákov“ na desktopoch. Čári – mári, prišiel som na toto:
Priemerný človek nedokáže nainštalovať Windows. A preto je málo linuxákov.
Asi to znie dosť divne, no… je to tak. Iste, príčin je viac, no jedna z najdôležitejších je nasledovná. Bežný človiečik, ktorý sa o počítače nijako extra nezaujíma, nedokáže nainštalovať operačný systém a veci s tým súvisiace – takže neovláda veci ako nastavenie bootovania, je mu prakticky jedno akú má grafickú kartu a vôbec ho netrápi, ako rozdeliť pevný disk.
Ak zoberieme do úvahy, že po dobrom nastavení funguje Windows aj Linux dobre, tak treba zobrať do úvahy ešte jednu vec - kto to nainštaluje a nastaví? Bežný user si inštalovať OS nebude, nevie ani kde začať. V škole ho to neučili, v časopisoch ako Plus 7 dní alebo Markíza o tom nepíšu (maximálne tak reklama na Windows Vista, aj to vlastne ťažko), na nejakom fóre sa niečo spýtať boja alebo jednoducho „nechcú“… tak čo potom? A ak napíšu cez ten kvietočkový IM niekomu, kto dokáže robiť s počítačmi, ten ich môže veľmi jednoducho odpálkovať na nejaký ten manuál, skrátene RTFM. A čítať niečo? Ani za svet…
Takže najväčší problém pri prechode na Linux je vlastne potreba niekedy aj čítať. A keďže si na to ľudia nezvykli, tak je veru zle nedobre…
Zoberte si napríklad licenciu MS Office, Windows… aká je? Jedným slovom komplikovaná, lepšie povedané dlhá. Keby tam bolo napísané, že inštalácia pošle všetky informácie o Vás Pentagonu, sformátuje potom disky, spôsobí vám cirhózu pečene, smrť a zápach z úst, tak je to bežným userom totálne totalitne jedno… Keby tam bolo toto hneď na začiatku, už by ľudia vedeli, že je niečo nie v poriadku. Ak to ale nie je v prvých 5 riadkoch…
Takže prvá rada pre potencionálnych linuxákov – nebáť sa trochu niečoho napísať.
Rada tiež pre vývojárov – ak je niečo pre používateľov dôležité, nebolo by zlé uverejniť aj maximálne jednoduchú skrátenú verziu…
Odo mňa len toľko… ďakujem za čítanie a prajem pevné nervy… inak… tipnem že nejeden z vás nedočítal takto dlhý článok do konca :)
Něco na tom bude. Když se podívám na lidi kolem sebe, tak čím víc člověk čte, tím divnější operační systém používá.
Já čtu skoro pořád všechno na co přiju a mám archa (předtím jsem měl silně překopaný XP - normální člověk by se s tím tolik nezabýval). Kámoš z vejšky je na tom úplně stejně. Borci z práce taky. Nejsečtělejší člověk co znám má Darwin, nad tím OpenStep, všechno si kompiluje a je dá se říct fanatickým zastáncem postojů RMS.
1: no... u mna je to take viac user friendly... z mandrivy na ubuntu a potom na este viac user friendly ubuntu :)
ale tak vsade beham preinstalovavat windows dokolecka dokola. Tych ludi ani nenapadne pozerat sa ze kam klikam... keby aspon neznamy tak za to beriem peniaze, ale vsetko znamy kamarati :(
Nesuhlasim... Prave uplne bezny uzivatel, ktory si nevie nainstalovat ani windows ma najmensi problem s prechodom na linux, pretoze on toho nepotrebuje vela. Tak maximalne web, icq, skype a nejake srandy ako google earth a kancelarske veci apodobne. A toto vsetko pod linuxom funguje.
Oni sa nepotrebuju hrat s nastavenim systemu a tak dalej. Preto pre nich nie je prechod na linux ziaden problem.
A to nie je teoria, to mam overene :)
Já se sice Linuxu nevyhýbám, ale podívejte se na dnešní svět: Ať vezmete do ruky cokoli, všechno se snaží být hrozně složité, a je to čím dál horší. Koupím video, studuji manuál, koupím digitální foťák, studuji manuál, koupím pračku. Studuji manuál, koupím tiskárnu, studuji manuál, výrobci se předhánějí, kdo narve víc fičur, čímž se zařízení většinou stane hůře ovladatelným. Když se učím ze skript, a profesoři se předhánějí, kdo vám to víc zamotá, tak 80-90% času je jen to, že to autor nedokáže napsat lidsky, a po pochopení zjistím, že se to dá napsat daleko jednodušeji asi tak na dvacetině rozsahu (pokud protestujete, nestudovali jste na humanitní škole). Chcete se seznámit, zase sháníte know how jak na ženský.
Pointa je v tom, že už se začínám ptát po poměru přínos/úsilí. Nějak jsem už z toho unavený, a pokud někdo říká, že jsem líný něco studovat, tak ano jsem a nestydím se za to. Stejně tak jako řada jiných lidí, a já je chápu, naprosto je chápu. Vždycky se zeptám po tom, co mi to úsilí přinese. Ano, mohu nainstalovat Windows, a to zvládnu za pár hodin bez učení, ok. Ano, mohu nainstalovat Linux a musím k tomu věnovat x hodin učení - a pak ten zisk z Linuxu musí za to stát, jinak není proč to věnovat. A bohužel spousta lidí, a já myslím, že zcela právem zjistí, že to za to opravdu většinou nestojí.
Kdybych neuměl briskně dělat s unixem, tak mohu říci, že dnes bych se rozhodl Linux nepoužívat. Zcela na rovinu, learning curve je u Linuxu tak nepříznivý, že neumět to z minula, tak Linux papá. Na druhé straně jsem některé obory, nebo věci studoval (myšleno samovzdělával, nemám na mysli oficiální instituce) i léta (jeden dokonce přes deset let), a od první chvíle jsem měl pocit, že je to pro mě užitečné. A dodnes mám ten pocit.
Nevím, mám pocit, že Linux by měl být především nástroj. Pokud si v něm chcete kutit, budiž, baví vás to, zabíjíte tím čas. Ale vydávat za přednost, že Linux je těžký na naučení, to nepochopím. To je podle mě pořádné mínus pro Linux.
4: Nainstalování linuxu je složité? Odkdy? Vrazím cd do mechaniky, next, next, next, finish. Žádné dohledávání ovladačů. Žádná odstrašující textová instalace. No a s tím učením - to záleží na tom, jakým chcete být uživatelem. Kdo chce být BFU, ten se nic učit nemusí. Stejně jako ve windows.
(3) ja mam zasa trosku opacnu skusenost.. Generic Human sice nevie nainstalovat XP ci vistu + ovladace + nakonfigurovat, to ho nezaujima. Ale velmi zaujimave je sledovat, ked sa ma naucit, ako cracknut hru (a GH sa rad na pocitaci hra) - to uz bez problemov zvladne.
samozrejme, su aj taki, co vyzaduju len trochu webu, IM, office a podobne - ale nie je ich az take vela..
inak, Stano.. ze linuxakov je tak malo? ved ty sam si minimalne za troch :-)
to 1: zajimava uvaha. Mym zkusenostem by to take odpovidalo, i podle mne jsou obe dve veci jenom dusledky - podle mne je hlavni pricina neco, co bych nazval "nebyt liny myslet". Ti, co opravdu premysleji (a to i kdyz nemusi), se neboji delat a pouzivat slozite veci, ale take jim nestaci bezna "pop" zabava a proto sahaji vice ke knizkam (stejne v posledni dobe se na televizi pomalu neda divat :-) ). A take mi to pripomina jeden usek z "In the Beginning...was the Command Line" od Neala Stephensona, obzvlast ta cast ( http://adam.shand.net/iki/library/in_the_beginning_was_the_command_line/#index7h2 ) s "Morloky" a "Eloi", pokud umite anglicky doporucuju precist.
Tu je namieste sa pýtať, či má vôbec význam snažiť sa robiť z GNU/Linux-u niečo, čím nie je. Nikto predsa nepochybuje o tom, že je to kvalitný UNIX-ový systém pre široké spektrum platform, ktorý je možné zohnať za priaznivú cenu za veľmi dobrých licenčných podmienok. Toto je niečo, čo vie spoľahlivo oceniť komunita používateľov UNIX-ových systémov. A v tejto komunite si GNU/Linux získal mnohonásobne viac priaznivcov, než by si v jeho raných začiatkoch ktokoľvek trúfol odhadnúť.
Bežný používateľ domáceho počítača má však úplne iné požiadavky. Výhody UNIX-ového systému nikdy nedocení, prečo mu teda vnucovať systém o ktorý vlastne nemá záujem?
11: Tak tam ani tak nejde o to, jestli je to unixový systém. Hezká grafika a user friendly programy se dají napsat prakticky pro jakékoli jádro. Nejde ani tolik o to, že je zadarmo, i když to je nesporně výhoda.
Podle mě je hlavní, aby se tak trochu rozmělnil nechutný monopol Microsoftu - stav, kdy se bere vlastnictví hned několika konkrétních komerčních produktů jako samozřejmý standard. Takový stav není dobrý pro trh ani pro uživatele.
Šéf hovorí sekretárke:
- Katka, prosím ťa, prekopíruj mesačné dáta našim partnerom, oni sa pre ne za chvíľku zastavia.
- Dobrý deň, vám mám prekopirovať tie dáta?
- Dobrý deň, áno áno, prosím, tu máte disketu.
- Ďakujem.
Sekretárka strká disketu do mechaniky:
# mkfs -t vfat -c /dev/fd0h1440
# mount -t vfat -o iocharset=koi8-r,codepage=866 /dev/fd0 /mnt/floppy
# find / -noleaf -type f -name Otchet_april. [a-zA-Z] -exec cp { }; /mnt/floppy
# ls -la /mnt/floppy/Otchet_april. [a-z][A-Z] && sync && sleep 3
- Tak a je to! - vracia disketu.
Partneri na ňu nechápavo hladia.
- Ach! Zasa som ju zabudla odmountovať?!
Myslím, že tento vtip dokonale opisuje UNIX-Linux ako taký vo svojich výhodách aj nevýhodách a po zamyslení sa nad ním zároveň aj to, prečo nie je rozšírenejší u BFU...
Jo, to je starej a dobrej vtip :-) Ale tuhle jsem se snažil vydolovat nějaká archaická data z jedné diskety a zjistil jsem: některé moje stroje už nemají disketovku. A ty které ji mají, jsou tak rozharašené, že nepřečtou zhola nic. Některé mají snahu, ale přes půlku stopáže se nedostanou. Jediná, které je schopná něco číst, je externí z IBM NB a ten má zrovna půjčenej jeden kámoš. Takže mi ten vtip připadá nějakej smutnej :-(
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 026×
Přečteno 36 858×
Přečteno 29 435×
Přečteno 26 229×
Přečteno 26 062×