Hlavní navigace

Největší problém Bitcoinu jsou lidi

4. 3. 2014 10:28 Roman Bořánek

Poslední týdny jsou média včetně těch mainstreamových plná skandálů kolem virtuální měny Bitcoin. Problém Bitcoinu však v zásadně není technický, ale jednoduše člověčí. Protokol jako takový má menší nedostatky, ty ale nejsou zásadního rázu. Prudký růst kurzu k němu přilákal hromady uživatelů či investorů s vidinou vysokého zisku. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby jejich působení nebylo spojeno s jistou dávkou ignorantství.

Lidé si bláhově myslí, že k ovládnutí tak inovativní technologie jim budou stačit staré znalosti. Ale nebudou. Pokud to s Bitcoinem myslíte vážně a chcete do něj vložit větší množství peněz, nemůžete se spokojit pouze s povrchním chápáním jeho fungování a musíte se vzdělávat. Jinak si zaděláváte na malér. Bitcoin jako takový je stále jen beta a celý ekosystém je v rané fázi vývoje. Za pět let už to asi bude jinak, ale dnes zkrátka ještě není pro každého.

To nás přivádí k otázce, jak je možné, že na zkrachovalé burze MtGox stále působilo tolik klientů? Dlouhé měsíce bylo jasné, že tady něco není v pořádku. Nejdříve burza slíbila zavedení Litecoinu, které se ovšem bez pádného vysvětlení ne a ne dostavit. Výběry fiat měn trvaly dlouhé týdny a komunikace ze strany burzy byla mizerná. A přesto se našly tisíce lidí, kteří zde drželi nezanedbatelnou část svého majetku. Zřejmě zapůsobilo i podvědomí a lidé MtGox považovali za too big to fail. Jenže takhle to ve světě Bitcoinu nefunguje.

V současnosti Bitcoin funguje mimo oficiální rámec, kde staré pořádky neplatí. To je základ, který si investoři musí uvědomit. Ostatně, možná nejzásadnější otázkou ohledně největší kryptoměny zůstává, kterým směrem se vydá. Podvolí se a splyne s tradičním právním a finančním rámcem, nebo půjde podstatně trnitější cestou a vyzve ho na souboj?

Sdílet