Poslední týdny jsou média včetně těch mainstreamových plná skandálů kolem virtuální měny Bitcoin. Problém Bitcoinu však v zásadně není technický, ale jednoduše člověčí. Protokol jako takový má menší nedostatky, ty ale nejsou zásadního rázu. Prudký růst kurzu k němu přilákal hromady uživatelů či investorů s vidinou vysokého zisku. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby jejich působení nebylo spojeno s jistou dávkou ignorantství.
Lidé si bláhově myslí, že k ovládnutí tak inovativní technologie jim budou stačit staré znalosti. Ale nebudou. Pokud to s Bitcoinem myslíte vážně a chcete do něj vložit větší množství peněz, nemůžete se spokojit pouze s povrchním chápáním jeho fungování a musíte se vzdělávat. Jinak si zaděláváte na malér. Bitcoin jako takový je stále jen beta a celý ekosystém je v rané fázi vývoje. Za pět let už to asi bude jinak, ale dnes zkrátka ještě není pro každého.
To nás přivádí k otázce, jak je možné, že na zkrachovalé burze MtGox stále působilo tolik klientů? Dlouhé měsíce bylo jasné, že tady něco není v pořádku. Nejdříve burza slíbila zavedení Litecoinu, které se ovšem bez pádného vysvětlení ne a ne dostavit. Výběry fiat měn trvaly dlouhé týdny a komunikace ze strany burzy byla mizerná. A přesto se našly tisíce lidí, kteří zde drželi nezanedbatelnou část svého majetku. Zřejmě zapůsobilo i podvědomí a lidé MtGox považovali za too big to fail. Jenže takhle to ve světě Bitcoinu nefunguje.
V současnosti Bitcoin funguje mimo oficiální rámec, kde staré pořádky neplatí. To je základ, který si investoři musí uvědomit. Ostatně, možná nejzásadnější otázkou ohledně největší kryptoměny zůstává, kterým směrem se vydá. Podvolí se a splyne s tradičním právním a finančním rámcem, nebo půjde podstatně trnitější cestou a vyzve ho na souboj?
Prosil bych poučit o jakých rámcech např. tebou uvedený právní a finační tu mluvíš? Co se týče dané problematiky neexistuje žádný právní či finanční rámec který by toto šílenství zastřešoval.
PS. i obyčejná poštovní známka ze stánku má vyšší hodnotu neboť provedení služby doručení dopisu což nějaké binární data nejspíž v nějaké P2P aplikaci nevyjadřují. Krásně to vyjádřil bývalí šéf FEDu, že v BitCoinu není základní(fundamentální) hodnotu.
Problémem všeho jsou lidi.
Auta bourají kvůli lidem, letadla padají kvůli lidem, lodě najíždí na mělčinu kvůli lidem a stejně tak krachují i banky kvůli lidem. Vždy je za tím nějaké chybné lidské rozhodnutí a pokud selhala technika tak ji člověk buď blbě navrhl, vyrobil, udržoval nebo používal, takže za to může zase člověk.
Nejlepší by bylo se zbavit lidí úplně.
No people = no problem
technomaniak: Však píšu, že Bitcoin momentálně funguje mimo tradiční právní a finanční rámec. Co to vlastně je? Jak s tím nakládat? Na to dodnes nedal odpověď prakticky žádný stát. Může se to ale vyvinout do takové podoby, že virtuální měny budou regulovány stejně jako měny ostatní, banky je budou mít ve svých aktivech a třeba i stát bude poskytovat určité ručení za vklady klientů. Tím mám na mysli to potenciální splynutí.
A milerád směním známky za bitcoiny. Můžeme se tedy dohodnout na kurzu 1:1? ;-) Známky i bankovky jsou taky jen papírky, které jsou samy o sobě víceméně k ničemu. Ale přesto je přijímáte z toho prostého důvodu, že věříte, že je lze směnit za něco pro vás hodnotného. Jak se liší Bitcoin? Koneckonců hodnotu čehokoliv definuje jen a pouze lidská psychika lidí. Nic nemá shůry danou hodnotu.
Směnovat nemůžu, neboť šílenství nevedu. Toto je možná problém cituji : "Koneckonců hodnotu čehokoliv definuje jen a pouze lidská psychika lidí" - neber to jako urážku jako fakt, lidé jsou krásní/škaredí, tlustí/vychrtlí,staří/mladí,naivní/realisti,chytří/ hloupí, Mensa/demence ... a vetšina bitcoinových nadšenců splňuje možnost mladí,naivní,chudí, neMensa(řešeno slušně) a tudíž co se týče definice hodnoty jste si odnesly jenom jednu myšleny vytrženou kontextu přímo úměrnou míře intelektu. Buď se vyvinete výše nebo prostě zakrníte. Kupodivu jsi správně upozornil na chybějící právní rámec zastřešující danou problematiku, a jediný kdo má moc něco takové vytvořit a zastřešit může snad jenom Měnový fond nebo Světová banka, a v žádném případě banda hejlů na síti s nějakou P2P aplikací.
S hlubšími znalostmi ekonomie, byste věděli že měna NEMÁ(NESMÍ) sloužit jako úschova hodnoty. Za posledních 100 let je to skoro alfaou a omegou moderní ekonomie protože úschova hodnoty do měny způsobuje v konečném důsledku krizi( tvz. netočí se peníze v oběhu)
[7] technomaniak: Když teda pominu ty ostatní „argumenty“, vy jste asi moc bitcoinářů neviděl, co? Já už jsem jich viděl hodně; zrovna včera byl jeden takovej sraz v Praze, cca 50 lidí, měli rezervovaný celý bar. A té vaší definici opravdu neodpovídal vůbec žádný.
„a vetšina bitcoinových nadšenců splňuje možnost mladí,naivní,chudí, neMensa(řešeno slušně)“
Většina (nejen ze včerejšího srazu) je sice opravdu mladých (tak 2/3 mají do 30 let), ale nadprůměrně inteligentní - prakticky všichni. Téměř ke komukoli jsem mohl přijít a bavit se s ním nejen o bitcoinu, ekonomice, šifrování, politice, ale měli rozhled i v dalších oblastech. Což je úžasné, v podstatě jsem nenarazil na podprůměrně a skoro ani na průměrně inteligentního/vzdělaného člověka. Čím se taky vyznačují je to, že drtivá většina má takové protivládní a protitotalitní sklony.
„…chudí…“
Ne, chudý taky opravdu nejsou. Možná někteří byli do té doby, než začali s bitcoinem :-) Většina z nich nemá problém koupit mašinu za statisíce, anebo stejný obnos vrazit do bitcoinu a říkat tomu „provozní kapitál, můžu to ztratit“.
Takže myslím, že jediný naivní jste tady vy ;-) Bez urážky.
technomaniak: Nějak mi vaše poselství uniká. Shodneme se, že hodnota je čistě subjektivní? A tržní cena je výstupem množiny subjektivních hodnot? Ekonomické teorie jsou různé, ale AFAIK drtivá většina z nich přisuzuje penězům funkci uchování hodnoty. Asi narážíte na inflační povahu fiat měn a deflační povahu Bitcoinu. Nikde netvrdím, že banda hejlů změní právní rámec.
Well, technomaniak, tak to by ma zaujimalo ako az daleko siahaju tvoje hlbsie znalosti ekonomie... :) A tiez, ako az velmi si presvedceny o tom, ze vies urcit ktora mena je ta najlepsia a ake by mala mat vlastnosti... :) Vsadil by si na to? Trebarz aj tvoj krk, nech ta popravia ak sa mylis? Vies aspon povedat ako funguje inflacia, ten proces ako vznika? Alebo vies aspon urcit vztah medzi inflaciou a spravodlivostou? A pokial to je nespravodlive, aj tak by si tvdil ze mena nesmie uschovavat hodnotu, a teda ze to nesmie byt spravodlive?
Tady se to začíná hrotit :)
Akebono: A ty bys na Bitcoin krk vsadil, když to druhým podsouváš? A kam sahají tvé znalosti? Bláboly o spojování inflace a spravedlnosti mluví samy za sebe. Na to lze pouze říct staré a osvědčené, "Spravedlnost není z tohoto světa, pane".
xxx: Zaujal mne vaše zakončení popisu: a většina má takové protivládní sklony (totalitu z toho radši vynechám, to bychom se tady utopili - ve zvratcích). Tím jste nepřímo naznačil, že tíhnou k anarchistům (anarchii). To pak musí být z posledního vývoje úplně nadšeni, těžko si představit lepší anarchii než krach největší burzy, ztrátu (okradení) 10% držitelů bitcoinů, každý týden 1-2 zprávy o dalších ztrátách (krádežích), to musel být docela veselý sraz. :D
boranek: Není nad to prohlásit, že si za to vlastně všichni můžou sami... Dobře jim tak... Co to píšete dál? Že by se měl bitcoin rozšířit? Ha ha ha ha ha....
Tak lidi jsou v bitcoinovém systému alfou a omegou (ostatně jako všude jinde). Bez lidí by ani zlato nemělo subjektivní hodnotu.
Hodnota peněz je v tom, že za ně můžeš něco vyměnit - to znamená v ochotě lidí je přijímat jako platbu za zboží(a v ničem jiném).
S právním rámcem je to složitější, bitcoiny určitě nestojí nějak mimo jen kvůli tomu že jsou na internetu:) Příjem v bitcionech je pořád příjem pro určení výše daně, krádež bitcoinů je pořád krádež a tak dále.
Jen je potřeba říct, že ze spousty právem upravených kategorií ty bitcoiny vypadnou: Měna to není (neuznává ji žádný stát), elektronické peníze to nejsou (ve smyslu zákona o platebním styku - protože nepředstavují pohledávku za vydavatelem), z toho pak vyplývá třeba to, že mineři nepodléhají dohledu ČNB apod.
Současná právní úprava ale není neměnná že?
ekonomie je zajimava veda, ale ohanet se sni taky neda, je to jak s predpovedi pocasy, umime to a dost casto to vyjde, ale sem tam na grilovani zmoknem, a stejne je to s ekonimii spousta definic, vzorecku, poucek vetsinou funguje, ale obcas motyl zamavy kridly a je z toho tajfun
6. Autor má pravdu, hodnotu určuje lidská psychika, hodnota je subjektivní. Žádný objektivní stanovovatel hodnoty neexistuje. Cena pak vzniká na trhu, kdy měníte statky s (subjektivně, podle vás) nižší hodnotou na statky s (subjektivně, podle vás) vyšší hodnotu. Hodnota housky je pro pekaře nižší, než hodnota peněz, které mu za ni zaplatíte. A naopak.
Bitcoin je dokonaly groupthink.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_skupinov%C3%A9ho_my%C5%A1len%C3%AD
[11] ivoszz: Ano, dost bitcoinářů tíhne k anarchismu, nebo prostě systémům bez centrálního bodu obecně (což je i princip Bitcoinu, takže není divu).
Většina uzavření MtGoxu vítá, a to z více důvodů. Jednak to byl dlouho takový nekorunovaný král, každý tomu věřil, přebíral kurz apod. V poslední době už ne, ale předtím to bylo markantní, že MtGox byl taková „autorita ohledně kurzu bitcoinu“. To se samozřejmě lidem tíhnoucím k anarchii nelíbí, protože v ideální anarchii by mělo být mnoho malých burz, ale žádná takhle obrovská - jakákoli „autorita“ je špatně.
Dalším důvodem je to, že MtGox byl poslední dobou velice špatným hráčem a svým chováním vyloženě ku*vil trh. Tak se stalo, že na MtGoxu byl kurz dost mimo, lidi byli zmatení jak to, že se kurzy tak strašně liší, výběry nefungovaly… Přesto kupodivu té burze dost lidí věřilo. Když pak konečně skončil, je to celkem úleva a dobrý signál, že přirozený trh pořád funguje - ti špatní hráči prostě zkrachují sami, bez nějakých regulací zvrchu. A co je ještě lepší, daňoví poplatníci to nebudou platit.
Z asi 20 lidí, se kterýma jsem o tom mluvil, měl pár bitcoinů na MtGoxu jen jeden. Nálada byla dobrá :-)
Jinak teda žádný anarchista by neměl nějaké významné množství bitcoinů na centralizované burze, takže ani krach ostatních burz by je nijak nepoznamenal. O bitcoiny přišli zřejmě jen čistí spekulanti, spekulující s čímkoli, a tohle si prostě jen odepsali jako ztrátu.
ivoszz: Jestli by som vsadil na to svoj krk? Ano, vsadil! Tak velmi tomu verim! Jedine sukromne, navzajom si konkurujuce peniaze mozu priniest ten najlepsi vhodny penazny system. Je to ako distribuovany mozog. Jedna autorita iba tazko moze urcit to, co je najlepsie pre vsetkych, pretoze by musela vziat do uvahy nepredstavitelne mnozstvo parametrov.
A cokolvek co posunie nieco k vacsej spravodlivosti je iba dobre. A ako to spravit inac, ako slobodou vyberu? Nech si ludia sami vyberu ktory penazny system chcu pouzivat... Pride mi to vodnejsie ako povedat "Spravodlivost nie je z tohto sveta", a nesnazit sa ani nijak to zmenit, alebo aspon posunut k lepsiemu...
akebono: mluví z vás idealismus a nadšení mládí, to nemyslím nijak špatně, možná vám to i trochu závidím. :) My starší už bohužel víme, že žádný peněžní systém sám o sobě žádnou větší spravedlnost nepřinese, protože ta je odvozena z chování lidí. A poslední problémy Bitcoinu ukazují, že ani on vůči tomu není imunní. Je možné se utěšovat tím, že to postihlo spekulanty a že jim to vlastně patří. Ale krádež je krádež, a co když to někdy postihne třeba vás?
V různých rozhovorech čtu, kolik kdo na bitcoinu vydělal (vytěžil). Kvantifikováno v korunách. V průběhu rozhovoru pak vyjde najevo, že v korunách neviděl ještě ani vindru, jen má někde uloženo xxx bitcoinů. Tomu neříkám vydělal. Až ty stovky bitcoinů smění na koruny, pak může mluvit o tom, že něco vydělal. Ono to totiž není tak úplně jednoduchý. Možná někdy ve vzdálenější budoucnosti na tom opravdu vydělá. Netvrdím, že to není možné. Do té doby je to čirá spekulace.
"v ideální anarchii by mělo být mnoho malých burz, ale žádná takhle obrovská - jakákoli „autorita“ je špatně"
Velká hospodářská krize byla taky takový očistný prostředek neregulovaného kapitalismu... Až se potom zavedly regulace, osmihodinová pracovní doba, penzijní a sociální pojištění (dělala to nenáviděná centrální moc) a spousta dalších regulací, tak to najednou začalo fungovat a lidi nechcípali hlady.
Gobalizace je další pokus zrušit regulace a nastolit "volný trh". O bitcoinu radši nebudu mluvit, ale evidentně tam máš zainvestováno :)
Pavel: K té hospodářské krizi: Každá nemoc je očistná; vznikne ne proto, aby bylo člověku blbě, ale že se něco blbě dělo právě před tou nemocí. Tělo se tou nemocí brání a výsledkem je obvykle zase zdravý člověk.
Zvýšená životní úroveň není důsledek regulací a pojištění, ale technologického pokroku. Veškerou hodnotu vytváří lidi, ne stát. (Asi je všem jasné, že vláda si ty peníze/hodnotu prostě nemůže vymyslet.) Stát akorát těm lidem ty hodnoty, co vytvořili, vezme a přerozdělí je. Díky regulacím sice nikdo neumírá hlady, ale kvůli jejich nutné neefektivitě se průměrná životní úroveň naopak snížila.
Nedokážu teď rozhodnout, zda je lepší vyšší životní úroveň nebo menší rozdíl mezi bohatými a chudými, ale jen chci říct, že ty vaše regulace, stát, jednotné pojištění, právo apod. pro všechny nejsou to nejlepší, co může být. Resp. jsou i lidi (jako já), kteří si myslí, že by to šlo i lépe. Ale tady je to dost off-topic, takže končím :-)
Roman Bořánek je redaktorem serveru Root.cz. Na blogu se věnuje především virtuální měně Bitcoin.