Názor ke článku Udělej si vlastní linuxový systém od pht - [39] Piš o svých zkušenostech, které nabereš právě...

  • 8. 3. 2009 11:05

    pht (neregistrovaný)

    [39] Piš o svých zkušenostech, které nabereš právě tím experimentováním, tipy, triky, zkratky přes pole...

    Ad knihovny: krátká odpověď: dokud to funguje, což je drtivá většina případů, rozhodně nic překompilovávat nemusíš.

    Dlouhá odpověď: knihovny mají v názvu souboru obvykle čísla verze, symlinky pak mají v názvu souboru alespoň hlavní (major) číslo. Pokud skompiluju program proti názvu s přesnou verzí, tak bude vždy používat tuto verzi. Pokud skompiluju proti symlinku, což se obvykle dělá, bude po upgradu používat novou verzi. Ale jelikož symlink obsahuje hlavní číslo, a knihovny v rámci hlavního čísla verze bývají binárně kompatibilní, nestane se nic špatného. (Při ručním upgradu se přepíše symlink, ale starý soubor s přesnou verzí zůstává. Pouze v balíčkovacím systému se odstraní nejprv kompletně stará verze a pak se instaluje nová.)

    Výjimky z tohoto pravidla o kterých vím, je ffmpeg, který prakticky žádná čísla nemá, pouze se tahá ze svn, a pak citlivost KDE na přesnou verzi knihovny Qt - tohle řeším instalací do různých adresářů, např. /opt/qt-3.3.7 a /opt/qt-4.4.3, podobně s KDE. Ten /opt/jméno je výhodný také v případě, že chci nějaký software jen vyzkoušet a pak smazat, jelikož se pak jednoduše smaže jen příslušný adresář.

    Myslím, že experimentování bude mít vždy za následek to, že něco pokazíš, a pak můžeš buď vše smazat a začít znova, nebo se pokusíš to nějak "chytře" opravit. Z toho důvodu je celkem jedno, jestli budeš nejdřív následovat knihu nebo ne. Na úsporu času bych zde ani nepomýšlel. Rýpání se v Linuxu vyžaduje neuvěřitelné kvantum času. Postavit desktopový systém mi zabralo asi tva týdny času, a to jsem již měl hodně zkušeností a šel poměrně "najisto".