[2, 3] Kdysi jsem se taky pokoušel nějaké knihy vytřídit a je to docela práce. Existuje na to hodně programů, několik je i neplacených. Já jsem dělal s Calibre, je to takový bumbrlík, který umí všechno, ale na některé věci je děsně pomalý.
Pokud máš knihy z několika málo zdrojů, kde každý z nich má konzistentní pojmenování knih, dá se to zvládnout několikerým automatickým importem. Potom stačí dohledat a zrušit duplicity (různé hláskování jmen autorů i knih, různé exempláře téže knihy) a nakonec to všechno uložit a dát k disposici kamarádům.
Asi úplně nejhorší varianta je myslet si, že stačí knihy vhodně pojmenovat a uložit na disk. Takový Calibre udržuje plno metadat o knize (tedy, když je zadáš) a dá se podle nich dobře vyhledávat - jména autorů, název knihy, vydavatel, rok vydání, jazyk, žánr, hodnocení, obrázek obálky a určitě jsem na něco důležitého zapomněl. Všechno je to uložené v databázi (SQLite), takže vyhledávání je velmi rychlé. Tohle na volně uložených souborech nedokážeš, ani kdybys byl mistr používání programů find a grep.
Nebezpečná kniha je připravovaná kniha Shaddacka a Klokánka, kterou
připravuje k vydání nakladatelství Dokořán. Cílem tohoto blogu je ověřování a diskuse různých myšlenek a fragmentů textů, které chystáme do knihy, případně které vznikají jako její vedlejší produkt. Cílovou skupinou jsou chytří, kritičtí, nicméně ne-IT čtenáři, pročež některé texty mohou pro čtenáře roota zavánět banalitou, nicméně jsme zvědavi na kritické komentáře od odborné komunity.