Nicméně proč pořizovat další kus plastu, když OP nosí většina z nás u sebe?
Snad jen k této větě bych měl připomínku. Ten, kdo řídí auto, většinou jezdí jen s řidičákem - je to doklad totožnosti ČR a je zbytečné s sebou vozit dvě kartičky (OP+ŘP). Ale to opravdu jen na okraj, ten kdo bude chtít eObčanku používat jako úložiště, si ji jistě rád vezme s sebou navíc.
Tady si dovolím nesouhlasit. ŘP rozhodně není dokladem totožnosti, maximálně tě dle něj PČR může snadněji ztotožnit, ale to může udělat dokonce i bez jakéhokoliv dokladu, neboť již není povinnost u sebe OP nosit. Ovšem také se ti může stát pokud OP nemáš a budeš na příslušníka třeba drzý, že tě příslušník bude ztotožňovat nějakou tu hodinku na služebně.
Na poště jim to k prokázání toho že jsi kdo tvrdíš pro vydání doporučeného psaní také postačí, ale tam kde je opravdu vyžadován doklad totožnosti (např. u soudu, v bance, na celní kontrole atd.) ti bude řidičák plat prtný.
Ale houby, podle ŘP Vás ověří soud, notáři ověří podpis atd. Občanský průkaz nemá v českém právním řádu žádnou speciální roli. Je to jeden z úředních dokladů, na kterém je podobenka. Dalšími jsou např. cestovní pas, zbrojní průkaz atd.
Viz třeba zde: http://www.enotar.cz/overovani-listin-a-podpisu/
Občanský průkaz bylo nutno nosit při sobě, ale to padlo někdy v devadesátých letech. Dnes u sebe nemusíte mít žádný doklad totožnosti, jen u speciálních činností. Řízení, nebo při nošeni zbraně - ale v obou případech slouží řidičský / zbrojní průkaz zároveň ke ztotožnění.
Toto je mýtus, který se v lidech třicet let drží.
K prokázání totožnosti v zásadě potřebujete prokázat své jméno, příjmení, adresu bydliště a datum narození.
OP má v této věci zvláštní postavení z toho titulu, že obsahuje všechny tyto potřebné údaje, a podle fotky na něm ověří, že je OP váš. Na rozdíl od vámi zmiňovaného pasu nebo ŘP, kde chybí např. adresa trvalého pobytu, vás lze pomocí OP ověřit "offline".
To, že k prokázání můžete použít třeba ten ŘP, je pravda, ověřující osoba se Vás zeptá ještě na adresu TP, ověří to v evidenci obyvatel a když bude vámi proklamovný údaj sedět s tím co zjistí, může vás považovat za ověřeného. Ale na to potřebuje přístup do evidence obyvatel a vaše prohlášení o adrese. Stejně tak vás může ověřit bez dokladu prostě tak, že se vás na dané údaje zeptá a ověří si je včetně vaší podoby v evidenci.
Samozřejmě se může spokojit třeba jen s vaším jménem, ale pokud by se později ukázalo, že s daným jménem existuje více osob, bude mít taková osoba problém s prokazováním, že jste tam byl identifikován vy, a ne váš jmenovec... Čtyřkombinace uvedená v úvodu je považována za dostatečně unikátní ergo postačující k plnohodnotnému ověření.
To má několik zásadních problémů:
1. Adresa trvalého pobytu je čistě evidenční, pro identifikaci nemá žádnou roli.
2. Adresa bydliště != adresa trvalého pobytu. Občanský zákoník obecně pracuje hlavně s bydlištěm (s adresou, kterou sám občan dobrovolně uvádí), trvalý pobyt řeší zákon o evidenci obyvatel a pracuje s ním spíš menšina dalších zákonů
3. Zcela dobrovolně nemusíte mít trvalý pobyt zapsán, můžete být evidován na ohlašovně (ohlašovna nenahrazuje trvalý pobyt, viz. zákon o evidenci obyvatel)
4. Pro identifikaci osoby, když už, slouží daleko častěji místo narození - to je během života neměnné a je tím dán pevný odkaz na matriku, kde jsou o občanovi vedené prvotní záznamy
5. Cizinec může mít český ŘP, ale nemusí mít trvalý pobyt v ČR - a adresa mimo ČR je stejně orgánům (opět) k ničemu
6. K identifikaci beze sporu slouží i cestovní pas - a v cestovním pase trvalý pobyt ani bydliště uvedeny nejsou (zatímco datum a místo narození ano)
7. Hlavně: místo narození v ŘP uvedené JE
Takže proto ŘP nebo zbrojní průkaz, nebo cestovní pas - všechny tyto doklady plně identifikují osobu.
Ještě nějaké odkazy:
https://www.pardubice.eu/urad/konik/spravni-agendy/prestupky/jake-doklady-musim-mit-u-sebe-pri-rizeni-motoroveho-vozidla/
(Dle zákona nemusíte mít občanský průkaz, ale je vhodné ho mít při sobě také.)
https://www.klikpojisteni.cz/rizeni-vozidla-jake-doklady-mit-u-sebe/
(V zákoně sice není doslovně uvedeno, že je řidič povinen při sobě občanský průkaz mít, je ale doporučováno nosit ho (nejen při řízení) neustále při sobě.)
http://www.1227.cz/aktuality/doklady-pri-rizeni-vozidla-jake-u-sebe-mit-papiry-a-ktere-muze-chtit-mestska-policie
(Zákon o provozu na pozemních komunikacích doslovně neuvádí, že je řidič povinen mít při sobě občanský průkaz. Jste ovšem na vyzvání povinní prokázat svoji totožnost, a to buď prostřednictvím občanského průkazu, nebo pasu. Alternativně poslouží i řidičský průkaz (který stejně policii předkládáte), v krajním případě mohou policisté ověřit totožnost podle údajů z evidence obyvatel. Podle Nejvyššího správního soudu dokonce stačí pouze udat jméno, příjmení a datum narození.)