Hlavní navigace

Is IT Green?

20. 1. 2012 16:08 ivanjelínek

Tuhle a podobné otázky jsme nedávno řešili na jedné z přednášek zabývající se inovacemi v ICT. Zajímavé bylo sledovat odpovědi studentů  na to, co ví o green IT a jak by mohlo ICT pomoci udržitelnému businessu. Všichni začali jedním hlasem říkat něco o cloudech a o tom, že s jejich pomocí se zvýší vytížení serverů a ušetří se na jejich provozu.

Po chvíli diskuze na toto téma, se vyrojili tzv. klausisté, kteří celou debatu odsuzovali, protože starat se o životní prostředí není potřeba, ale o tom někdy jindy. Green IT může obsahovat zajímavý potenciál pro podniky a přinést jim strategickou výhodu na poli jejich provozu – méně energeticky náročné stroje krmíte levněji a proto jsou Vaše náklady nižší, než u konkurence. Bohužel, to je jediný aspekt, který z Green IT je v současné době akceptovaný.

A velké firmy jsou si dobře vědomy toho, že zelená nálepka je přitažlivá a dělají jediné co umí – vyvíjí technologie, resp. prodávají je. A nálepky táhnou, produkty se prodávají a zákazníci mohou říkat, že jejich provoz je environment-friendly a těžit ze zelenomilných zákazníků vce peněz.

Původním smyslem bylo ale ulevit životnímu prostředí a toto některé velké firmy jako Apple zdůrazňují a chlubí se tím, že jsou environment-friendly. Abychom mohli vyvíjet další inovace směrem k pravému Green IT, musíme se uvědomit, že je nutné IT ekologicky vyrobit, dopravit k zákazníkovi, tam ho ekologicky provozovat a nakonec ekologicky vyřadit.

Nové technologie a nápady na provozy datových center, jejich chlazení, energeticky méně náročné procesory apod. – to je pokrok, který klade menší zátěž na životní prostředí. Bezpochyby. Ale co ten zbytek?

To, že všechny servery a železo, které potřebujeme, vyrobíme v Číně, která nehledí na svoje životní prostředí a je ochotná ho pro nás devastovat, asi nebude tím správným krokem. Dopravu radši ani zmiňovat nebudeme, protože můj Kindle, který byl vyroben v Číně (pravděpodobně na východním pobřeží a odtmtud se musel dostat přes moře dál) si procestoval USA od západu na východ, přiletěl do Německa a nakonec dorazil do Prahy…

A likvidace? Likvidace IT je docela náročná věc a mnoho lidí ani neví, že zlikvidovat kilogram PC je dražší než kilogram auta – to kvůli všem těm malým věcem uvnitř PC, které se musí odstranit a likvidovat zvlášť a proto se to moc nedělá a většinou to ani zákazníka nezajmá, protože pokud by měl zaplatit i za to, že svoje železo může vyhodit, radši by ho zapálil a pohodil u lesa.

Po tom všem, pořád máte pocit, že firmy jako Apple mohou říct něco o tom, že jejich IT je Green?

Sdílet