Možná jste nepostřehl, že to rčení má v sobě pochopitelně jistou míru nadsázky, ale dobrý, rozčilujete se pěkně. Protože stejně jako jakékoliv jiné podobné rčení ukazuje i druhou stranu mince.
Jestli něco slouží jako filtr nebo neslouží netuším, v Javě jsem naposledy psal na vysoké škole a není to něco, co by mě bavilo natolik, abych to chtěl dělat profesionálně jakkoliv jsem k tomu byl tu a tan okolnostmi donucen. Takže to je další zjevný nesmysl některých nafoukaných javových programátorů, co mají dojem, že jsou dobří programátoři, abych na to rčení navázal :-D
Jsou věci které mě baví takovým způsobem, že je chci dělat profesionálně a jsou věci, které mě baví takovým způsobem, že je nechci dělat profesionálně. Java patří do té druhé kategorie. Bavila mě, ale dělat bych v ní nechtěl. Na tom není nic divného.
A ne, to rčení není nesmysl. Ale chápu, že se vás osobně dotklo. Proč? To zase naopak může vypovídat třeba o vás, ne? Ostatně já jsem ho nevymyslel.
To ze vam niekto povie blbost neznamena ze si ju musite adoptovat za svoju a opakovat ju.
Ja vam nevycitam ze vas nebavi (ako som uz napisal hore). Ale za vas nebavi z hlupych dovodov (ako som uz pisal hore).
Ak podla vas rozhoduje o tom kto je dobry programator jazyk v ktorom pise to je to iste ako keby ste tvrdili ze inteligentny clovek moze hovorit iba po anglicky. Je to nezmysel ale obavam sa ze to opat nepochopite.
To, co je pro vás hloupé je třeba pro někoho jiného důležité. A jsme u té arogance, že, co jste kdesi zminil. Nemluvě o tom, že vaše schopnost chápat nadsázku se evidentně limitně blíží nule. Doufám, že takhle nepracujete s každým příslovím, rčením nebo vtipem, které slyšíte. Pokud ano, o dost se připravujete protože všechny z nich kromě nadsázky také ukazují na něco, co není dobře vidět. Vzhledem k tomu, co píšete a jisté slepotě ve vašich vývodech by mě to moc nepřekvapilo.
No tak do Javy a Javistů se v tomhle strefuje velmi dobře. Přece jenom Gosling v nějakém rozhovoru dost natvrdo řekl, že navrhoval Javu pro programátory, kteří pořádně nechápou ani uint.
Že je to v nějakém korporátním průtokovém ohřívači juniorů i docela rozumný předpoklad je jiná (a trochu smutná) věc.
To rozhodně ne. Ale Java má prostě pověst jazyka ve kterém nějaká "lopata" nenapáchá moc velké škody. Nebo by teoreticky neměla ;)
A pak tu máme pár korporátů známých tím, že každý nový programátor musí být do určité doby povýšen, nebo vyhozen. Takže ty kódy píšou junioři a pak přejdou na řízení nových juniorů a kód už moc nepíšou.
Java má prostě pověst jazyka ve kterém nějaká "lopata" nenapáchá moc velké škody. Nebo by teoreticky neměla ;)
Což je správně, to drtivá většina lidí chce. Nástroj, který by mohl zabránit páchání škod, ale neudělá to, totiž nedává moc velký smysl. Ve výjimečných případech se takový nástroj může hodit, když to rozpoznávání páchání škod selže. Ale jsou to výjimečné případy, pro které se hodí mít takový nástroj schovaný někde vzadu v šuplíku a mít někoho, kdo ho umí použít. Ale nepotřebujete, aby s takovým nástrojem pracovali všichni každý den.
Ona to není náhoda, že oblibu získávají jazyka jako Rust nebo Go, dříve ji získaly Java, Python, JavaScript – všechno jsou to jazyky, které se snaží bránit tomu, aby někdo neznalý nenapáchal moc velké škody. Pokud byste chtěl argumentovat tím, že opravdoví programátoři píšou v C nebo C++, nezapomeňte, že i C a C++ vzniklo proto, aby programátoři páchali méně škod, než v assembleru.
Tak hlavni duvod existence Java hateru je prosty fakt, ze o Jave vi hovno.
Hlava mi nebere, kde bere chlap, co videl javu pred lety na skole, presvedceni, ze o tom vubec neco tusi.
Realita je krapet jina.
Samotna Java je jenom dilek ekosystemu.
Zato kombo Java 17 + maven (gradle etc..) + Maven central + Spring boot + Apache foundation + IntelliJ (nyni nove i VSCode s java extenzi od RedHatu) je sila, ktera nema obdoby.
Python je lepsi jenom na rychle jednorazove udelatka, golang je lepsi na lehke microservicy s rychlym startem, rust a C na lowlevel.
A popravde jediny mainstream jazyk, ktery je nyni svymi moznostmi lepsi nez Java, je Typescript, hlavne kvuli null problemu Javy. A to proto, ze Javu (tedy spis C#) komplet opjacoval a pridal par peknych veci navrch.
Python taky Javu mocne pajcuje, uvadi anotace(dekoratory), type hinty. Stylem rovnaku na ohybaky.
Vzdyzky kdyz na webu vidim blaboleni, ze whatever jazyk je lepsi jez java, protoze umoznuje napsat "Hello World" na jeden radek, hned vim, ze mam pred sebou idiota. Jeste jsem nevidel, ze by nekdo nekomu zaplatil za to, ze mu napise Hello World.
Pak mame v takovem "jednoduchem" jazyce praseciny typu
"if __name__ == '__main__':",
nebo hruzy typu:
class BlaBla
def __init__(self,x)
self.__x = x
Tohle bude trochu samonaplňuící se proroctví. Samozřejmě že někdo, kdo nerad Javu (z libovolného důvodu) v ní nebude moc dělat a nebude toho zas tolik vědět.
Prasečiny se samozřejmě jazyk od jazyka liší. Z typických Javovských prasečinek si střílí třeba Fizz Buzz Enterprise.
No a pak je tu taky ten drobný problém, že OOP v Pythonu je úplně jiné paradigma než OOP v Javě. :)
Samotna Java je jenom dilek ekosystemu.
Zato kombo Java 17 + maven (gradle etc..) + Maven central + Spring boot + Apache foundation + IntelliJ (nyni nove i VSCode s java extenzi od RedHatu) je sila, ktera nema obdoby.
Vytesat do kamena !
Pracujem ako technology architekt, lead vyvojar a team leader, robim code review, workshopy, mam pod sebou niekedy az desiatky vyvojarov.... vzdy, ked citam diskusie ohladom Javy, ale aj inych jazykov, tak mam pocit, ze v diskusii su maximalne tak akademicke reci ludi, o ktorych odbornosti resp. pouzitelnosti v praxi mozeme polemizovat...cest vynimkam, ktorych sa tu par najde - no offense.
Ako bolo napisane...v enterprise rieseniach je ekosystem Javy a frameworky absolutne neporazitelny (nebavime sa o mission critical a low level systemoch). Ci mame aj v inych jazykoch C++, Rust, Python frameworky ako Spring, Micronaunts, Quarkus... Ci si myslite, ze pri vyvoji microservice je dolezity jazyk a jeho vyrecnost alebo to, aku mam podporu pri implementacii Event Soucingu, DDD paradigmy, service discovery, telemetry, tracovaniu a pod.? Pre ekosystem Javy prakticky neexistuje pri vyvoji novodobych enterprise rieseniach, ci uz klasickej 3-vrstvovej architektury alebo novodobych microservice architekturach. Toto proste nepochopia ludia, ktory s tym aj v reale nepracuju, ktory nikdy nerobili architekturu enterprise riesenia, scaffolding a netvorili technologicky stack - rozmyslam, co by som tuto robil s Pythonom alebo Rustom - nech su to akokolvek dobre jazyky. Dokonca ani C# sa ekosystemom nechyta, hoci ma novsiu a lepsiu syntax jazyka ako Java.
Co ma ale zaraza, su veci, ktore sa tu riesia v praxi a enterprise je to uplne o niecom inom. V skutocnom svete riesime kolaboraciu pri vyvoji, kde je daleko viac dolezita struktura kodu, obecna spravnost, citatelnost, zrozumitelnost a UDRZATELNOST... dobry programator sa nepozna podla jazyka, ale podla toho, ako rozumie a ako aplikuje architektonicke a navrhove vzory a pod.
>> jediny mainstream jazyk, ktery je nyni svymi moznostmi lepsi nez Java, je Typescript, hlavne kvuli null problemu Javy.
To snad nemůže být myšleno vážně. Znám Javu i TS. To se přece vůbec nedá takhle porovnávat, TS je virtuální, abstraktní jazyk, který je uvnitř stejně jen "základní" JS, nejen (a hlavně) co se týče typů. TS má nejen stejné "problémy" s null, ale díky JS má i stovku jiných problémů, které Java nemá. A to dodávám, že nejsem extra fanoušek OOP, takže ani Javy. Ale radši bych volil Javu, než se muset brodit neustále jen TypeScriptem a pitomým prostředím nutné transpilace z TS do JS.
Pracuji 8 let jako softwarový inženýr, specializuji se na backend a Javu. Na Root.cz jsem aktivní již 20 let. Jsem fanda do Unixu, který denně v práci použivám.