Ono o tom hovoril aj Uncle Bob (Robert Cecil Martin) - v podstate vravel že už nie sme v 70-tych rokoch kde počítame každý charakter na monitore a všetko píšeme ručne. Máme ultra-wide monitory a IDE ktoré nám pomáhajú pri písaní. Tak to využívajme a urobme kód čo najzrozumiteľnejší. Samozrejme to nepreháňajme ale nebojme sa mať dlhé popisné mená tried.
U premenných to záleží od kontextu - ak má trieda 3 riadky tak je zrejme jasné čo robí premenná 'x'. Ak je ale metóda dlhá a zložitá, pomenujme premenné popisne
Už na základní škole se ve slohu učí, že to, že je něco dlouhé ještě opravdu nezbnamená, že je to srozumitelné. Ono by se to asi mělo učit i na vysoké vzhledem k tomu, že od té základky to podle kvality jejich výstupů tak 80 % lidí zase zapomene.
A ne, hlavně se, proboha, nevymlouvejme na příšerné široké monitory (co si je spousta vývojářů radší otáčí na výšku) nebo IDE (já vím, ať žije IDE-driven development).
Jenže ve slohu se jedná o souvětí. Ve slohu je souvětí o větě hlavní a jedné či dvou větách vedlejších uplně běžná a věc, která je považovaná za srozumitelnou. Takže podle vaší logiky by stejně dlouhej název třídy, nebo metody, či proměnné, byl v pohodě. Ale pro mě už je takovejdle naming dost za hranou.
Vaše argumenty jsou uplně mimo mísu. Čtete tu daleko delší komentáře (a i článek), ale pka vám dělá problém si přečíst popisnější jméno metody, či proměnné?
Mnoho zasloužilých vývojářů, autorů kompilátorů či populárních knihoven, definuje čistý kód tak, že se čte jako kniha/báseň.
Pokud někdo pojmenovává proměnní, třídy, a další tak, že z názvu nepochopim, co dělaj, musim začít zkoumat kód, což zdržuje. Samozřejmě jsem schopnej pochopit, co danej kód dělá, ale radši si přečtu během delší název, než minutu zkoumat, co se vlastně v dané proměnné nachází, co ta metoda teda přesně dělá, atd.
To, že když z něčeho uděláte zkratky, bude to hůře srozumitelné, se ve slohu ani neučí, protože je to všem zřejmé.
V zápisku nebylo napsáno nic o tom, že čím delší název, tím lepší. Zápisek byl zaměřen proti nicneříkajícím krátkým názvům, protože se bohužel stále vyskytují jedinci, kteří si myslí, že co nejkratší názvy jsou dobře.
IDE není žádná výmluva, IDE je nástroj, který drtivé většině programátorů výrazně usnadňuje práci. Nikdo, kdo chce být ve své práci dobrý, nezahazuje věci, které mu umožní být ještě lepší. (Ponechme stranou lidi, kteří čtyři dny malují schémata na papír a pak napíšou čtyřicet řádků kódu, ke kterému se dalších třicet let bojí celý tým jen přiblížit. Takových je (potřeba) malinko a ti si zase nebudou ta schémata malovat propiskou, která každou chvíli přestane psát.)
Pracuji 8 let jako softwarový inženýr, specializuji se na backend a Javu. Na Root.cz jsem aktivní již 20 let. Jsem fanda do Unixu, který denně v práci použivám.