Hlavní navigace

Unit testování v PHP

12. 12. 2011 15:22 (aktualizováno) akademie

Naučte se psát kód, kterým předejdete většině chyb už při vývoji, zabraňte opakování se chyb, najděte cenného pomocníka při lokalizaci nově nalezených chyb, získejte spustitelnou dokumentaci kódu a usnadněte začleňování práce nových kolegů. Díky novému školení Jiřího Knesla můžete úplně změnit svůj pohled na vývoj. Postupy školené Jiřím Kneslem šetří čas při hledání chyb. Důraz je přitom kladen i na to, aby samotné psaní testů bylo časově nenáročné, programátora bavilo a odstranilo strach z velkých změn v kódu.

Scénář první: přišel požadavek na úpravu stránek, vývojář naprogramoval a odevzdal řešení, zákazník objevil chybu. O měsíc později zákazník žádá další úpravu. Vývojář naprogramoval a odevzdal řešení. Zákazník znovu objevil tutéž chybu. Ptá se, proč se chyba znovu objevila. Zákazník i vývojář se cítí jako pitomec. Důvěra zákazníka v kompetenci vývojáře se snižuje.

Scénář druhý: zákazník poptává malou úpravu webu. Programátor vyvinul řešení, otestoval administraci a zobrazování poptávané změny, poté řešení odevzdal. O měsíc později jiný vývojář o této změně v logice nevěděl a nevědomky rozbil tu část stránek, kterou upravoval první vývojář. Sám si proklikal a otestoval pouze svou práci. Na chybu nepřišel. Zákazník objevil chybu a myslí si, že problém trvá už měsíc. Probíhá reklamace a hledá se, kdo vlastně chybu způsobil.

Scénář třetí: ve firmě se nepoužívá žádný systém pro aktualizaci webu. Dva programátoři v jednom okamžiku nahrávají novou verzi www aplikace na FTP. Na konci má každý na webu pouze kousek své práce. Přesto může jít o maličkosti v šablonách nebo kód, který se projeví až po vymazání cache. Vývojáři se hádají, kdo chybu způsobil, na situaci doplácí návštěvníci, protože chyba se projeví a řeší kvůli cache se zpožděním.

Naučte se řešit tyto a mnoho dalších nepříjemných situací, které poškozují návštěvníky www stránek, firmy, kterým stránky patří, ale i vývojáře a jejich nadřízené. Škody, které jsou tímto způsobené, rostou s důležitostí, návštěvností a ziskovostí projektů. Čím větší je návštěvnost a důležitost webu nebo webové aplikace, tím důležitější je rychlá náprava.

Co se na školení naučíte

 • Testování tříd pomocí PHPUnitu
 • Test Driven Development
 • Behaviour Driven Development
 • Testování databází
 • Psaní testovatelného kódu
 • Dependency injection
 • Návrh rozhraní tříd
 • Identifikace hodnoty pro zákazníka pomocí testování testování
 • Testování jako součást agilního týmu
 • Ukázky testování v jiných jazycích
 • Testování presenterů v Nette Frameworku
 • Testování controllerů v Zend Frameworku
 • Akceptační testy v Seleniu a dalších frameworcích
 • Seskupování testů

Profil lektora

Jiří Knesl se již řadu let věnuje webovým frameworkům a online marketingu. Působí jako lektor a konzultant na volné noze, Scrum Master v agilním týmu jednoho z největších prodejců letenek na světě. V komunitě vývojářů je známý především svým vystupováním na konferencích, kde obhajuje použití open source frameworků, agilních technik a metodik zejména ve spojení se soft-skills.

Potřebné znalosti

Účastník školení musí znát pouze syntaxi objektů v PHP 5. Předpokládá schopnost rozlišit privátní a veřejné metody a atributy objektu. Školení se může účastnit každý, kdo porozumí následujícímu kódu:

class Tested
{
protected $x = 1;
public function getX() {return $this->x;}
}

Výhodou je, pokud si účastníci přinesou vlastní notebook s nainstalovaným PHP 5.3, MySQL a phpUnitem.

Informace o kurzu
Název školení: Školení unit testování v PHP
Datum konání: otevřený termín, jednodenní školení,
Místo konání: školící místnost Internet Info, Milady Horákové 109, Praha 6
Počet účastníků: maximálně 12
Rozsah školení: až 8 hodin s přestávkou na oběd (v ceně)
Potřebné znalosti: Základní znalost syntaxe PHP 5
Lektor: Jiří Knesl
Cena: 4400 Kč (informujte se o možnostech slev)

*) Cena je uvedena bez DPH a je třeba ji zaplatit dopředu proti zálohové faktuře, kterou účastníkům zašleme na základě jejich objednávky.

Nezávazná registrace

Rezervujte si místo na školení již dnes. Na kurz či seminář se můžete přihlásit prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Do položky Vaše zpráva pak vložte své fakturační údaje, případně počet účastníků, které chcete přihlásit.

Otevřený termín je termín bez konkrétního data konání.  Po přihlášení dostatečného počtu zájemců Vás budeme včas informovat s návrhem konkrétního termínu konání.

[contact-form 17 "Školení unit testování v PHP "]

Školení pro celou firmu

Potřebujete proškolit své zaměstnance? Žádný problém. Rádi pro vás připravíme individuální školení ušité přímo na míru vašim potřebám. Náš lektor se bude celý den věnovat jen vám a tomu, co vás zajímá.

 • Obsah je přizpůsoben na míru vašim potřebám.
 • Není problém spojit více školení do jednoho.

Více informací o nabídce školení pro firmy »

Sdílet

 • Diskuse byla uzavřena.