Hlavní navigace

Názor ke článku Testovanie distribúcií, profesionalita alebo amatérstvo. od Lael Ophir - [33] Jestli máte záchranným režimem na mysli konzoli...

 • 27. 8. 2008 0:06

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [33] Jestli máte záchranným režimem na mysli konzoli jedoucí v GUI, tak tam by cut-and-paste myší mělo fungovat bez problému. Ohledně wildcards jistě znáte vyjma hvězdičky také otazník.

  Provozovat systém bez antiviru samozřejmě není problém, pokud člověk ví, co dělá. Bohužel jsme ale v době, kdy je malware šířen mailem a přes ICQ jako přílohy, jsou exploitovány díry browserech, doplňcích browserů (Flash, Java), kodecích (QuickTime, RealMedia), přehrávačích (WinAmp), kompresních algoritmech (knihovna zlib), grafických frameworcích (GDI) atd. Změnu zřejmě přinesou až aplikace a systémy psané v managed code, v kombinaci s model checkingem. Tam lze očekávat řádové zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti SW.

  [34] Zkuste se podívat, kdo začal řešit hotline, 8.3 názvy DOSu a Unicode. Chcete mi vyčítat, že sem jiní čtenáři tato témata zasáhli? Když na to budu reagovat, nebude se to líbit vám. Když na to reagovat nebudu, dočtu se, že se vyhýbám diskuzi, případně že z diskuze uteču, když se mi argumenty nelíbí. Těžko se zavděčit každému.

  Linux je projekt z roku 1991. Už v roce 1995 jste mohl číst, jak nahradí Windows na desktopu, a jak je pro desktop připravený. Mnohokrát se v IT plátcích psalo o "roku Linuxu". Fakt, že v roce 2008 je zastoupení Linuxu na stanicích pořád okolo 1%, je sám o sobě dostatečným důkazem, že zlepšování Linuxu jde příliš pomalu.

  GPL je o svobodě SW, nikoliv uživatele. Uživateli jsou naopak kladeny překážky. Když chcete napsat kód odvozený od GPL kódu, musíte výsledek své práce uvolnit. Svobody uživateli dává BSD licence. Pokud chcete tvrdit, že GPL licence zajišťuje, aby uživatelům nemohl někdo svobodu vzít, tak předem podotýkám, že když postavím svůj kód na nějakém GPL kódu, tak původní kód nikho uživatelům nebere. Jak vidíte, svoboda uživatele je v případě GPL iluzorní.

  Gimp nemusí být stejný, jako Photoshop. Měl by ale mít interface, který z něj dělá dobrý a pohodlně použitelný nástroj. Jak jsem psal, autorům komerčních aplikací velmi záleží na tom, aby zákazníkům vyšli vstříc. Autorům Gimpu je buď uživatel ukradený, nebo nemají zpětnou vazbu. K té alternativě: myslíte to tak, že autoři Gimpu mají záměr psát daleko horší grafický editor, než jaký dělá Adobe? Open source má obrovské problémy v oblasti motivace a zpětné vazby (viz uváděná anketa k interface Gimpu, kterou nejspíše vyplňují jeho současní uživatelé).

  [35] Chcete jinou katastrofu? Našel jsem tu recenzi na EasyTAG. Autor psal, že to není nic extra, ale v podstatě v pohodě. Přečtěte si, co je podle autora v pohodě: http://www.root.cz/clanky/easytag-poradek-v-hudbe/nazory/218770/

  Na platformě Windows najdete hromadu špatných aplikací, jako všude. Jenže typicky nebývají součástí Windows, a typicky nejsou léta zcela zbytečně vyvíjeny a u toho oslavovány jako Absolutní Svoboda.

  MySQL má dvě výhody. Nulovou cenu, a podporu v PHP. Pro webový hosting je celkem zásadní. Jak jsem opakovaně psal, používá se nejlevnější HW (často stavěný v garáži), nejlevnější SW (Linux nebo FreeBSD), nejlevnější aplikace (MySQL, PHP), a nakonec i nejlevnější lidé.