Hlavní navigace

Názor ke článku Slackware na desktopu? od pedro - Taky se přidám :-). Začínal jsem na Slackware...

 • 3. 8. 2010 10:45

  pedro (neregistrovaný)

  Taky se přidám :-). Začínal jsem na Slackware 3.6. Ono v té době nic moc jiného nebylo. Pak přicházely ty uživatelsky přívětivější distribuce a tak jsem občas nějakou vyzkoušel a zase se vrátil zpátky. Proč ? V těch klikacích distribucích se toho dá naklikat čím dál tím více, to ano. Ale nedá se naklikat všechno. Takže pokud vím, co chci, msím si to stejně nakonfigurovat ručně. NAVÍC se musím naučit, jak té klikací distribuci zabránit, aby mi moje nastavení zničila. V konečném důsledku se musím více učit u klikací distribuce než u "normální" ;-).

  Kompilace na Slackware je někdy opravdu "zábava" kvůli závislostem. Po vyzkoušení těch klikacích věcí a balíčkovacích systémů se závislostmi musím i zde dát přednost Slackware. Na klikací distribuci si dám něco nainstalovat a nestačím se divit, co všechno se stáhne a nacpe se mi do systému. Nejlépe třeba MySQL, kterou fakt nemusím. Nj, ona se nainstaluje, protože aplikaci někdo zkompiloval s podporou MySQL, kterou ale nechci. Takže jsem opět v háji a musím kompilovat sám. A znovu se nestačím divit - zjišťuji, že na klikacích distribucích je každý balík software rozdělen na několik částí a že nezkompiluji nic, protože /usr/include je prázdný. Takže začínám chápat, že potřebuji nainstalovat další "milion" balíčků -devel. A -locale. Skoro se divím, že ty balíčky nerozdělují na -/usr/bin, -/usr/lib, -/usr/share ... z toho rostu.

  Další věc pro Slackware je ta, že balíky jsou původní, až na výjimky bez distribučně specifických patchů. Snad postačí vzpomenou na "vylepšení" OpenSSL v Debianu a je to snad dostatečně silný argument. Takové klíče s délkou 10 bitů čí kolik měly není opravdu nic moc. Zase další učení a zkoumání - nestačí mít povědomí o tom, co která knihovna dělá, ale navíc je potřeba studovat, jak je upravená na oné konkrétní přechytralé distribuci.

  To není tak úplně kritika balíčkovacích a klikacích distribucí; pro spoustu implementací se to opravdu hodí a realita je taková, že je používá naprostá většina lidí. Chtěl jsem jen poukázat na to, proč dávám přednost Slackware. Třeba to někoho zaujme a přidá se :-)

 • Diskuse byla uzavřena.