Hlavní navigace

Názor ke článku Slackware na desktopu? od Jiří J. - Pro mě je Slackware taky "osobní záležitostí". Začínal...

 • 2. 8. 2010 22:13

  Jiří J. (neregistrovaný)

  Pro mě je Slackware taky "osobní záležitostí". Začínal jsem (relativně nedávno) na Slaxu 2.x (myslím, že to byla 2ka), potom následovala nějaká ne moc funkční verze Mandrake (asi 3 hodiny jsem to vydržel, problémy s LILO) a pak FC3 a FC4. S Fedora Core mě ale štvaly ty závislosti RPM (jako poctivý uživatel MS windows od 3.1 jsem stahoval RPM z webu a instaloval je, závislosti, které hlásil nástroj "rpm" taky) -- později to sice řešil yum, ale i ten měl tendenci mi "zasírat" disk věcma, které se jevily jako zbytečnosti.
  A tak jsem jednoho dne zkusil Slackware 12.1, distribuce mě nadchla možností stahovat a ručně kompilovat programy a knihovny (protože tgz balíků bylo poskrovnu), zamiloval jsem si nástroj checkinstall. Pak následovala čistá instalace Slackware 13.0 (12tku jsem měl jen "na test") na nový thinkpad R60. Musím přiznat, že Slackware je vynikající distribuce na zkoumání vnitřností GNU/Linuxu - naučil jsem se konfigurovat vlastní kernel, pracovat s linux headery, zjistil jsem provázanost /lib/modules s buildem vlastních kernel modulů. Taky jsem objevil fungování initu a strukturu inittabu, prostě věci, ke kterým se jinde dostanete jen, pokud chcete - Slackware mě k tomu "donutil" a já se v zápalu zkoumavosti donutit nechal.
  ...
  Pak přišla doba updatu a já prakticky poprvé silně narazil - swaret (nebo jak se ten nástroj jmenoval) updatoval glibc jako normální balík asi uprostřed update procesu, takže druhá půlka balíčků zerrorovala ("installpkg" je abecedně za "glibc"). To jsem musel systém zachraňovat přes Slax pomocí staticky slinkovaného bash interpreteru (dneska bych to řešil přes LD_PRELOAD).
  S tím taky přišly jiné problémy související s update - nový Gimp potřeboval novou verzi knihovny (podle ./configure erroru). Ta potřebovala nové verze dalších 3, dvě z těch tří potřebovaly ...., pár zerrorovalo při make, ... a update byl na celý den.
  ...
  To jsem se rozhodl Slackware pozvolna opustit a zkusit Gentoo, ale to je jiná kapitola :)
  ...
  Slackware mohu doporučit každému, kdo chce buď "starý", "ověřený / ozkoušený" a "stabilní" systém a/nebo se chce něco naučit.
  ...
  Dnes jen občas povzdechnu nad tím, jak mi Debian cpe do systému tuny zbytečností (eject závisí na dmsetup, ten na lvm, ...), jak Slackware byl pěkně čistý, ale pořád si říkám, že mít pár mega zbytečností je lepší, než dny kompilací u Gentoo a cesta k "perfektnímu systému" a "perfektní rase" :D

 • Diskuse byla uzavřena.