Hlavní navigace

Názor ke článku Informovanost o GNU/Linuxu od mchalupa1 - Dobrej článek. Myslím, že ty prezentace jsou výbornej...

 • 5. 4. 2008 21:20

  mchalupa1 (neregistrovaný)

  Dobrej článek. Myslím, že ty prezentace jsou výbornej nápad, ale hlavně bych se zaměřil na praktické použití, nejlíp, ještě před výkladem filosofie apod. Prakticky ukázat, co všechno tam jde, a posunout u "nelinuxářů" představu o využití. Z vlastních zkušeností vím, jaký mají spolužáci a ostatní lidi co znám představy o GNU/Linuxu... Ti co už vědí, že to není jenom příkazová řádka (většina buďto vít to, nebo nemají o existenci GNU/Linuxu ani poňětí a dívají se na svět jenom malým omezeným (w)okýnkem ), tak si myslí, že tam jde jenom prohlížet web a programovat... A co se týče naší školy, tak je to hlavně přístupem učitelů.

  Letos jsem nastoupil do prvního ročníku na gymnasium a máme tam dvě počítačové učebny, ve kterých je v každé cca 16 strojů. Velice mě potěšilo, když jsem zjistil že v té pro pokročilejší v informatice je na každém počítači nainstalován linux (Suse). Ovšem o to větší zklamání bylo, když sem spustil příkaz "uname -a" a vyhodilo mi to , že poslední aktualizace byla v březnu 2003, jádro 2.4.x (si přesně napamatuju). "finger root" - root se naposledy přihlásil před několika lety a na mě jen žalostě koukalo KDE 3.2.

  O pár týdnů později na soutěži v programování, další zklamání - jedinej kdo používal linux sem byl já. Ani jeden z oktavánů, kteří měli informatiku a programování více než 6 let - všichni nastartovali windowsy. Nikdy nezapomenu na hlášku nejlepšího programátora na škole, když jsem zabral počítač vedle něho a nabootoval: "Linux? Já nechci mít vedle sebe linux!"

  Proč? Chyba v informovanosti - chybí lidi!

  Naše učitelka z IT o GNU/Linuxu ví asi tolik, že "Je to Open Source, má to multitasking a takový vychytávky, rozvinuté grafické prostředí, prej nějaký X; ve znaku to má tučňáka" (Trochu sem to přetáhl, ale jinak to sedí :)

  Ani se moc nedivím, že když jsme v informatice probírali "OS Linux", spolužáci zvyklí na winy velice rádi rebootovali a vrátili se do svých "milovaných XP" :(

 • Diskuse byla uzavřena.