Dobrej článek. Myslím, že ty prezentace jsou výbornej nápad, ale hlavně bych se zaměřil na praktické použití, nejlíp, ještě před výkladem filosofie apod. Prakticky ukázat, co všechno tam jde, a posunout u "nelinuxářů" představu o využití. Z vlastních zkušeností vím, jaký mají spolužáci a ostatní lidi co znám představy o GNU/Linuxu... Ti co už vědí, že to není jenom příkazová řádka (většina buďto vít to, nebo nemají o existenci GNU/Linuxu ani poňětí a dívají se na svět jenom malým omezeným (w)okýnkem ), tak si myslí, že tam jde jenom prohlížet web a programovat... A co se týče naší školy, tak je to hlavně přístupem učitelů.
Letos jsem nastoupil do prvního ročníku na gymnasium a máme tam dvě počítačové učebny, ve kterých je v každé cca 16 strojů. Velice mě potěšilo, když jsem zjistil že v té pro pokročilejší v informatice je na každém počítači nainstalován linux (Suse). Ovšem o to větší zklamání bylo, když sem spustil příkaz "uname -a" a vyhodilo mi to , že poslední aktualizace byla v březnu 2003, jádro 2.4.x (si přesně napamatuju). "finger root" - root se naposledy přihlásil před několika lety a na mě jen žalostě koukalo KDE 3.2.
O pár týdnů později na soutěži v programování, další zklamání - jedinej kdo používal linux sem byl já. Ani jeden z oktavánů, kteří měli informatiku a programování více než 6 let - všichni nastartovali windowsy. Nikdy nezapomenu na hlášku nejlepšího programátora na škole, když jsem zabral počítač vedle něho a nabootoval: "Linux? Já nechci mít vedle sebe linux!"
Proč? Chyba v informovanosti - chybí lidi!
Naše učitelka z IT o GNU/Linuxu ví asi tolik, že "Je to Open Source, má to multitasking a takový vychytávky, rozvinuté grafické prostředí, prej nějaký X; ve znaku to má tučňáka" (Trochu sem to přetáhl, ale jinak to sedí :)
Ani se moc nedivím, že když jsme v informatice probírali "OS Linux", spolužáci zvyklí na winy velice rádi rebootovali a vrátili se do svých "milovaných XP" :(
Student učitelství ICT na PedF UK se zájmem o open source, Python, Scratch, HTML5, výuku programování a mnoha dalších – ne IT – věcí, jako je hudba (Pink Floyd), literatura (G. Orwell) nebo film (S. Kubrick).
Přečteno 13 022×
Přečteno 12 150×
Přečteno 8 525×
Přečteno 7 068×
Přečteno 6 535×