Hlavní navigace

Názor ke článku Čtyři příběhy od Miloslav Ponkrác - [15] Ano a velká filmová vydavatelství podpořila HD...

 • 5. 3. 2008 0:13

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [15] Ano a velká filmová vydavatelství podpořila HD formát nejvíce prodchnutý DRM ochranami - BluRay. Dokonce i HD DVD, dokud ještě byl - musel tvrdě zvýšit DRM ochrany aby zaujmul velká filmová vydavatelství. Kromě toho třeba Windows Vista mají DRM ochrany zabudovány přímo v kernelu včetně dost komplikovaného mechanismu kontroly, aby nešifrovaný signál nešel ani kabely a kontroly hw přímo v driverem, abyste třeba neodebírali pirátský signál přiletováním drátu na grafickou, nebo zvukovou kartu.

  Ve skutečnosti DRM nemizí, ba právě naopak - vydavatelství přišla na neúčinnost běžných DRM a podstatně přitvrdila - a jsme v době, kdy se zabudovává DRM jako nedílná a povinná součást médií, hw i elektroniky. Díky intervenci velkých vydavatelství nemáte šanci tomu moc uniknout - vždyť i dnešní hw karty do PC obsahují šifrované výstupy, dnešní HD média mají DRM jako pevnou povinnou součást a to jsem teprve na začátku celého příběhu.

  Je velká naivita si myslet, že DRM ustupuje - naopak. Jen se přesunuje a přeskupuje na jinou úroveň. Řekněme, že v hudbě to je znát méně, ale nebuďte naivní. Třeba DluRay přehrávače dokonce prošly upgradem na zvýšení ochran a starší přístroje bylo nutné nechat uprgradovat firmware.

  Hlavní změna je ta, že minulá DRM byly hračky pro malé děti, dnešní DRM, která se připravují jsou tvrdší oříšek.

 • Diskuse byla uzavřena.