Hlavní navigace

TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 16.díl - Openbox - Borgská kostka

2. 5. 2022 20:51 Antonín Fischer

Popis videa

Link na tento díl a materiály

Popis videa

Openbox – velikostně malý, rychlý window manager. Specializovaný na floating layout a pokročilou uživatelskou konfiguraci v xml. Konfiguraci je možné editovat přímo v dobře popsaných souborech a API nebo pomocí GUI *box nástrojů. Video popisuje ricing openbox pomocí vytvořeného demo projektu. Opět důraz je kladem na ergonomii ovládání pomocí klávesnice nyní však i s vazbou na myš. Nedílnou součástí je rozsáhlá konfigurace nabídek a menu, kterou openbox nabízí.

Blog Info

Původně tento díl měl být věnován Gnome. Nicméně v době přípravy celého projektu přišla nová verze 42 s mnoha chybami, které zabránily ve vytvoření kvalitního dílu věnovanému Gnome.
Openbox tak dostal přednost, navíc byl žádán i z několika stran. A je to dobře, byla by škoda jej v seriálu nemít.
Ve video nahrávce je zmíněno, že se jedná o poslední díl. Nicméně víkendová oprava Gnome 42 přinesla potřebné opravy a Gnome projekt a příslušný díl bude možné natočit. Posledním dílem série tak skutečně nakonec bude Gnome 42 s Pop!_OS technologiemi a Fly-Pie komponentou.

Arch Linux Webserver a diskuzní fórum

Nově je zřízeno na českém arch linux serveru diskuzní fórum s volnou tématikou (bez reklam, foss). Rovněž jsou vytvořeny podskupiny v sekci Desktopová prostředí, kde je možné pokládat další dotazy nebo volně komunikovat ke zvolenému desktopovému prostředí. V tomto případě podskupina openbox.

Odkaz Arch CZ: https://arch-linux.cz/

Sdílet