Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [145] A co v těch pixmapách máte? O...

 • 16. 9. 2008 22:52

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [145] A co v těch pixmapách máte? O tom je ta otázka.

  Ne, to není Remote Desktop. Remote Desktop je založený na RDP protokolu, nikoliv VNC.

  Obvody bych ve Visiu asi fakt nenavrhoval :), proto tomu říkejme diagramy a nikoliv schémata. Editace vektorové grafiky (ve stylu Corel DRAW) není to, o čem je řeč.

  Neřekl bych, že na vás na závěr útočím. Jen konstatuji, že vidíte věci zjednodušeně. Vzdálenou podporu jste asi nikdy neviděl, takže byste použil ssh. Jak funguje firma, a jaký SW používá, to zjevně netušíte, takže by podle vás vystačila s OOo a účtem. Centrální správu byste řešil protokolem LDAP, opravdová znalost problematiky vám zjevně chybí. Nicméně v každém případě vám je jasné, jak by se věci měly dělat.

  [146] Shodneme se, že způsob výuky je velmi důležitý. Žáky je třeba učit textový editor z učebnice, u tabule je nechat vypisovat klávesové zkratky, a odříkávat postupy tak, jak jsou v knížce :(. Vyučující samozřejmě nesmí vidět office produkt jinde než na 1-denním školení, a žáci v nejlepším případě na fotce v učebnici. Je to smutné, ale takhle tradičně funguje české školství. Dobrá zpráva je, že učitelé žáky už tolik nefackují, a nepoužívají ani rákosku (zřejmě proto, že žáci příležitostně nosí do školy zbraně).

  Ano, Eagle je jedna z možností. Hry bych osobně řešil použitím pár freeware her, a pár koupených. Účelem je zlepšit interakci žáků s počítači, ne zařizovat ve škole hernu. S nákupem licencí bych neviděl problém.

  Pro vzdálenou pomoc by VNC asi připadalo v úvahu - pokud je helpdesk na LAN (jinak je VNC velmi špatný nápad).
  Roaming profiles těžko realizujete, když nemáte data rozdělená na lokální a roamující. A to na Linuxu bohužel nemáte.

  Kdepak, problém není jen v driverech. Problém je v tom, že neexistuje pořádně popsaný interface driverů, který by uvedl mandatory a optional interfaces, neexistuje test suite pro drivery, protokol X11 je doslova příšerný (nevhodný na lokálním stroji, pomalý přes WAN či dial-up), unixy nemají žádné multimediální služby (typu kompresorů a dekompresorů médií, přehrávání a nahrávání médií). Srovnejte tohle s čistým designem řekněme GDI (které je dnes už historií). GDI zajišťuje grafiku kompletně. Pod sebou má drivery, které mají nějaké capabilities. Driver video karty umí řekněme nakreslit bitmapu, nakreslit bitmapu mimo obrazovku, provést bitblt, nakreslit obdélník, a udělat čáru. Driver GDI tiskárny jen nakreslit bitmapu. Všechny drivery mají více-méně stejný interface, a hlásí GDI, jaké věci umí. Aplikace získá handler na okno, stránku tiskárny, nebo cokoliv jiného, a volá funkce GDI (TextOut, Elipse, LineTo). GDI převede volání aplikace na volání driveru. Pokud třeba driver neumí vypsat text, vyrastruje ho GDI do bitmapy, a nechá ho zobrazit. Samozřejmě pokud driver umí text, GDI ho nechá funkci použít. K tomu má GDI souřadné systémy, metafiles (volání GDI lze nahrát do souboru, a kdykoliv později přehrát), modulární color management, atd. Čistý design, vysoký výkon, dobrá dokumentace. Unixy jsou technologixky velmi pozadu. Tohle snad uznáte i jako příznivec unixů.

  Když jste zkoušel nVidia a ATI kartu v jednom stroji, byl to opakovatelný problém? Jestli to byla na platformě AMD, tak se to nepočítá jako chyba ;)